Wertep 2007

"... Mikołaj, Jurko i Wasyl to były pastuszki, anioł Irod, Żyd, dwa wojni Iroda… Wertep to je właśnie, to sie właśnie nazywał ten cały zespół. To mówili wertep, to kolędniki, a on mówi o wertep idzie. (...) Dobierali ludzi kto do czego był zdolny. Do Żyda zawsze wybierali takiego co by dużo gadał. I to właśnie uczyli sie i to właśnie na święta chodzili z tym. Ale wszystko było przebrane, kazdy był ubiór i wszystko tak jak. A śmierć normalnie była na biało ubrana, na biało i kose miała. A diabeł widły miał. Diabeł miał rogi. (...) Żyd miał kożuch wełną do góry. Musiał być [przepasany], czy pasem, czy nawet sznurkiem i koszyk [miał]. Każdy miał swoje coś, odpowiedz"

W. Onyszkanycz, wywiad z 31. 07. 2005

W dniach 7-8 stycznia 2007r. w gminie Komańcza odbył się "Wertep". Wertep (odpowiednik Herodów w tradycji polskiej) jest kolędowaniem, czyli życzeniem wszelakiej pomyślności związanym ze świętami Bożego Narodzenia.

Dawniej młodzi ludzie odgrywali po domach scenki z narodzin Pana Jezusa, pogromu dzieci z rozkazu króla Heroda i walki dobra ze złem. Z podobnym Wertepem kolędowała w tegoroczne święta młodzież z Komańczy. W przebraniach Heroda, Żyda, śmierci, diabła i żołnierza odwiedzali mieszkańców wsi.

W tym roku kolęda została rozszerzona o Jawornik, Rzepedź, Turzańsk, i Kulaszne, gdzie większość odwiedzanych ludzi stanowili dawni mieszkańcy Jawornika. Były to rodziny Wiśniewskich, Szałaśników, Onyszkanyczy z Turzańska, Rzepedzi i Kulasznego oraz Szaryjów. Przyjmowali oni kolędników bardzo serdecznie, ciesząc się, że ta tradycja jest jeszcze żywa. Organizatorzy planują kontynuację kolędowania rozszerzając ją o inne miejscowości w następnych latach.

Organizatorem Wertepu było Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy - Anna Miszczyszyn i Paweł Królikowski. W wertepie brali udział: Paweł Szady (Herod), Andrzej Szajdek (diabeł), Agata Sicińska (śmierć), Jarosław Macko (Żyd), Jakub Żak (żołnierz). Realizacja projektu odbyła się dzięki pomocy Gminy Komańcza.

Paweł Królikowski      


zobacz galerię zdjęć P. Królikowskiego z Wertepu 2007"

stara kantyczka z Jawornika (.pdf)

Witryna powstała dzięki wsparciu
Fundacji PZU
Fundacja PZU


© Design: Tatomyr 2005-2006