wersja ukraińska wersja polska






Rekonstrukcja cerkwi greckokatolickiej parafii p.w. Chrztu Pańskiego lata 1990-2004

Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie skróconego zapisu prac przy odbudowie - rekonstrukcji cerkwi w szczególności prac wykonawczych. Dzieje cerkwi oraz rozpoznanie historyczno - konserwatorskie znajduje się w opracowaniu Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Lublinie .

Opracował : Sławomir Powol

 

1. WSPÓŁCZESNY POCZĄTEK

W 1990 r. zabytek NR REJ.: ZA - 501, cerkiew drewnianą przejmuje Społeczna Komisja Opieki Nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami w Warszawie.

Z tą chwilą rozpoczęto ratowanie Świątyni, która w 1956 r. a potem w 1986 r. orzekano rozebrać ze względu na stan zniszczenia. Chronologie wydarzeń cerkwi w Korczminie znajdujemy w opracowaniach R. Brykowskiego i B. Martyniuka, których zaangażowanie na rzecz ratowania zabytków sztuki cerkiewnej jest ogromne.

Bogdan Martyniuk z warszawskiego Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami rozpoczął w 1990 roku ratowanie cerkwi zaczynając od prac demontażowych i konserwacyjnych, następnie zlecając opracowanie dokumentacji rekonstrukcji zabytku. 21.10.1992 r. Decyzją wpisano cerkiew w Rejestrze Zabytków p/n Dz. A/501.2. INWENTARYZACJA

 

2.1. INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNA

W 1990 roku na zlecenie Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami architekt M. Smoktunowicz wykonał inwentaryzację obiektu obejmującą rzuty, elewacje, przekroje w skali 1:1. W późniejszym czasie inwentaryzacja zostaje uzupełniona przez oznaczenia elementów rozbieranego obiektu. Prace rozbiórkowe rozpoczęto 27.08.1990 r. przez Bronisława Bulińskiego z Jarosławia.

 

2.2. INWENTARYZACJA ARCHEOLOGICZNA

Na początku października 1993 roku przeprowadzone zostały prace archeologiczne, których celem było sprawdzenie fundamentowania ścian Świątyni. Wyniki badań zostały opracowane przez Ryszarda Cędrowskiego

 

Wnioski z sondażu 1 wskazują na to, że:

  • Prezbiterium ( będące jedynym miejscem gdzie można było wykonać sondaż ) było fundamentowane peckami dębowymi nie stosując innych materiałów np. kamieni.

  • Fundament z pecek był co najmniej raz wymieniany.

  • Pecki dębowe były wkopywane (I horyzont) w warstwę czarnoziemu.

  • Wkopy te mogły „ wchodzić „ do stropu calcowego piasku, ale nie wykonywano ich głębiej.

  • Pecki widoczne na powierzchni (II horyzont) wstawione zostały we wkopy, które wykonano pod podwalinami stojących ścian.

  • Wymiana pecek była spowodowana zbutwieniem drewna i koniecznością wyrównania poziomów podwalin ścian nawy i prezbiterium.

  • Ustawienie pecek z II horyzontu mogło powodować tendencję zsuwania się podwaliny w kierunku południowym a zatem ciągnięcia ściany tęczowej i południowej ściany nawy.

Wnioski z sondażu 2 wykonanego za płn. - wsch. węgłem nawy wskazują następująco:

  • Pecka dębowa pod węgłem związana była z I horyzontem pecek.

  • Pierwotna szerokość nawy była inna od obecnej i wynosiła 6,96m. Obecnie wynosi 6,02m.

  • Nie zmieniła się szerokość prezbiterium przy ścianie tęczowej.

  • Wyrównanie przebiegu płn. ściany nawy i płn. ściany prezbiterium nastąpiło już w okresie użytkowania Świątyni. Wypionowanie ściany płn. nawy uzyskano przez pozostawienie pierwszej belki podwalinowej na jej dawnym miejscu i „wyrzucenie” spod ściany drugiej belki podwalinowej przy jednoczesnym przekręceniu co spowodowało przesunięcie naziemnej partii o ok. 0,9m.

  • Nie stwierdzono przesunięcia pierwotnego fundamentowania płn. ściany.

  • Przyczyny wychylenia ściany nawy ( płn. i płd. ) nie były związane ze sposobem fundamentowania a jedynie z procesem wznoszenia Świątyni z uwzględnieniem działania wiatru na ściany płn. i płn. - zach.

Zjawisko to ponownie pojawi się po ponownym wzniesieniu ścian nawy. W 2004 roku dokonano pomiarów geodezyjnych, które potwierdziły (dopuszczalne) odchylenia ścian nawy od pionu.

 

W konkluzji badań archeologicznych stwierdza się :

  1. Znaleziony materiał zabytkowy ( szkło, ceramika ) potwierdzają datowanie budowli cerkwi na XVII wiek ( 1658 r.) i remontu-przebudowy w połowie XIX wieku.

  2. Pierwotne fundamentowanie prezbiterium peckami zostało wymienione ok. 1850 roku (dwa horyzonty pecek)

  3. Pierwotna szerokość ( przy ścianie tęczowej ) nawy była różna od szerokości prezbiterium (6,95 m. i 5,3 m. ).

  4. Przechylenie nadziemnej bryły cerkwi nie było związane ze sposobem fundamentowania i użytym materiałem .

 

2.3. INWENTARYZACJA KONSERWATORSKA POLICHROMII

Polichromie ścienne na ścianie wschodniej mają charakter pierwotny, malowane wprost na elementach wieńcowych cerkwi, stanowiące rzadki przykład malowanego ikonostatu. Polichromie na ścianie zachodniej, południowej północnej zachowały się w stanie szczątkowym. Resztki malowidła wtórnego źle czytelne na ścianie zachodniej i praktycznie nie do zidentyfikowania na dwóch pozostałych ścianach .

Na pendentywach pierwotne przedstawienia figur Ewangelistów malowane bezpośrednio na deskach, później przemalowane. Na kopule wtórne malowanie przedstawiające sklepienie niebieskie z wymalowanymi głowami aniołów.

W pierwszym etapie prac przystąpiono do zabezpieczenia resztek polichromii. Warstwę barwną przykryto płyta pilśniową. Zdejmując belki inwentaryzowano opisując. Wszystkie elementy zdemontowane poddano klasyfikacji i z uwagi na stan zachowania podzielono na te, które zostawiono w całości do powtórnego montażu, przeznaczono do flekowania lub do całkowitej wymiany.

Całość prac konserwatorskich przeprowadzonych w latach 1990-1994 opisana została w autorskim opracowaniu J. Chodora. W 2004 roku założono ostatnie sześć desek z polichromią pierwotną na trzy z czterech rogów pendentywów.

 

3. ROZBIÓRKA - DEMONTAŻ ŚWIĄTYNI

1.09.1990 roku przystąpiono do rozbiórki ścian babińca. Na poszczególnych elementach ścian przybito blaszki z numerami dokumentując jednocześnie wszystkie elementy i detale.

 

5.09.1990 roku zakończono rozbiórkę ścian prezbiterium. Materiał z rozbiórki ułożono pod zadaszeniem wykonanym na budowie. Elementy bardzo zniszczone pozostawiono do oceny nadzoru konserwatorskiego i mykologicznego.

 

21.09.1990 roku komisyjnie dokonano kwalifikacji materiału nadającego się do ponownego wykorzystania. Oceny dokonali: M. Smoktunowicz, G. Firek i B. Buloński - wykonawca robót. 26.11.1990 roku ustalono, że rozbiórka nawy wykonana będzie w roku 1991. Na wiosnę 1991 roku wykonano zaplecz magazynowe dla zabezpieczenia i konserwacji elementów z polichromią. Wcześniej tj. 20.10.1990 r. zabezpieczeniem i oceną polichromii na ścianie wschodniej nawy zajęli się J. Chodor, J. Witrylak, M. Smoktunowicz przy udziale doc. dr W. Kurpika. Zakładano, że prace przy zabezpieczaniu polichromii wykonane zostaną do końca października. Kwestia polichromii na ośmioboku będzie przedmiotem dodatkowej oceny. W związku powyższym demontaż należy prowadzić z zachowaniem odpowiedniej ostrożności bez konieczności specjalnego zabezpieczenia przez konserwatorów.

Ustalono również ,że przed demontażem zrębów nawy należy wykonać badania mykologiczne i entomologiczne wszystkich elementów wraz z oceną konserwatorską i specyfikacją.

 

28.08.1993 roku dokonano rozbiórki kopuły nad nawą do wysokości pendentywów. Poszczególne brusy po numerycznym oznakowaniu poddano ciesielskiej obróbce. W tym celu sklasyfikowano je ( pod nadzorem J. Chodora) na te ,które pozostawiono w całości do powtórnego montażu, przeznaczono do flekowania oraz do całkowitej wymiany. Fleki wykonano z drewna sosnowego mocowanego na dębowe dybie. Od strony zewnętrznej brusy trzykrotnie posmarowano Soltoxem R-12. Około 15% brusów wymienionych zostało na nowe a ok. 70% flekowano z przeznaczeniem do powtórnego wbudowania.

 

26.10.1993 roku zakończono rozbiórkę ścian cerkwi do poziomu podwalin. Poszczególne brusy zgodnie z numeracją zostały posegregowane i złożone w pryzmy pod zadaszeniem. Elementy ściany ikonostatowej zabezpieczono pilśnią, złożono oddzielnie.

 

30.10.1993 roku teren uporządkowano i przygotowano do posadowienia fundamentów.

 

4. REKONSTRUKCJA

 

4.1. FUNDAMENTOWANIE

Fundamentowanie poprzedziły badania archeologiczne (omówione wcześniej w p. 2.2), które trwały od 04.11.1993 r. do 12.09.1994r. przy okazji odkopania pecek na linii przebiegu projektowanych ław fundamentowych, a także badania geologiczne stanowiące materiał wstępny do projektu fundamentowania obiektu. Opis wierceń badawczych z dnia 8.07.1994 r. wykonanych przez dr inż. B. Skopca w odwiertach ręcznych (I, II, IV, V) wykonanych wokół obiektu w odległości 1-l,5m oraz odwiercie III wewnątrz cerkwi na głębokości wierceń 2,5-3,4 m. określa nawiercane warstwy geologiczne zróżnicowane oraz brak wody gruntowej, której poziom w rzece odległej 30 m. od cerkwi szacuje się 4,5-5,O m. poniżej. Szczegółowe wnioski i założenia zawarte zostały w Dokumentacji technicznej zatwierdzonej przez Urząd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim 8.09.1994 r.

 

14.09.1994 r. pozwoliło to na wytyczenie i wykonanie wykopów pod przyszłe ławy fundamentowe i długo oczekiwane betonowanie (sprzyjające warunki atmosferyczne). Z uwagi na konieczność zapewnienia trwałości budowli należącej do budownictwa monumentalnego cerkiew posadowiono na ławie żelbetowej o wym. 60x 40 cm, l,2 m. poniżej terenu. Rozwiązanie to pozwala na:

  • wyeliminowanie odkształceń drewnianej budowli

  • zachowanie fundamentu z widocznych pecek dębowych przy jednoczesnym ukryciu ławy żelbetowej

  • łatwą wymianę pecek

 

14.10.1994 roku rozpoczęto ustawianie pecek i podwalin dębowych na podstawie w/w dokumentacji oraz pozostawionych świadków. Prace nadzorował G. Firek.

Drewniane pecki przewidziane do ustawienia w gruncie uprzednio zaimpregnowano Imprexem W . Podwaliny Intoxem S. Z uwagi na różną wysokość zgromadzonych pecek ustawienie na ławie wykonano za pośrednictwem podbudowy świeżego betonu, bez stosowania podsypki piaskowej. Dla wzmocnienia posadowienia konstrukcji arch. M. Opolska-Pakuła przewidziała klamry i płaskowniki „spinające” wzajemnie ławę pecki i podwalinę.

 

4.2. ŚCIANY CERKWI

4.11.1994 r. rozpoczęto rekonstrukcję ścian z elementów wcześniej rozebranych i poddanych flekowaniu. Dobór drewna do fleków ,sposób opracowania i flekowania został wykonany zgodnie ze sztuką ciesielską i ustaleniami prowadzonymi na bieżąco z cieślami. Przeprowadzone jednocześnie oględziny sposobu impregnacji drewna środkami grzybobójczymi sprawdził J. Chodor. Również prawidłowość technicznej strony tego zabiegu oraz sposób i warunki wcześniejszego składowania brusów pod wiatą.

Przyjęto odtworzenie układu jaki dotrwał do lat 80-tych czyli babińca, nawy i prezbiterium z jedną wysoką kopułą. Z powodu niewystarczających danych zrezygnowano z odtworzenia przedsionka przed babińcem oraz zakrystii. Zachowano jednak drzwi do prezbiterium (z zakrystii ) jako świadek istnienia takiego połączenia.

Ściany cerkwi wznoszono w konstrukcji zrębowej zwanej też wieńcową zwęgłowaną na zakładkę z krytym czopem. Konstrukcja ta polega na ułożeniu belek (brusów) poziomo jedna na drugiej i łączeniu ich ze sobątyblami dębowymi a w narożach tzw. zamkiem, inaczej węgłem. Wszystkie ściany budowli wznoszono równocześnie, gdyż tego wymagała technika konstrukcji wieńcowej. W trakcie wznoszenia ścian wmontowano w nie przygotowane wcześniej obramienia otworów drewnianych, później ( na wyższym poziomie ) okiennych. Węgary portali zostały wmontowane jako nowe (w całości). Duża ilość zachowanych elementów pozwoliła na odtworzenie poszczególnych fragmentów bezpośrednio ze zdjętych z obiektu wzorców. Ściany w trakcie wznoszenia zabezpieczano od góry „daszkami” ochronnymi wykonanymi z desek 25 mm zbitych pod kątem 45 stopni.

Prace trwały do grudnia 1994 r. (przy ścianie A i B). Wznowienie robót ciesielskich przy rekonstrukcji ścian cerkwi nastąpiło z przerwami pomiędzy 14.09.1995 r. – 28.11.1995 r. 24.08.1996 r. – 28.10.1996 r. W tym czasie prace doprowadzono do wysokości zrębu równej dla babińca i prezbiterium. Nawa w dalszej części zostanie podwyższona o jedną kondygnację na której ośmioboczny tambur na pendentach, podtrzymujących ośmioboczną kopułę zwieńczy przykrycie nawy. Na szczycie znajdzie się pozorna latarnia.

Dbałość nad dotychczasowymi pracami oceniana jest na bieżąco przez G. Firka, który uczula wykonawcę do staranności prowadzonych prac tak konstrukcyjnych jak też zachowania zaleceń konserwatorskich.

 

28.10.1995 r. dokonano szczegółowego przeglądu prac z uwzględnieniem pomiarów geodezyjnych. W czynnościach tych uczestniczył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego T. Raczkiewicz. Stwierdzono, że prace rekonstrukcyjne wykonane zostały zgodnie projektem i zachowaniem sztuki konserwatorskiej.

 

24.08.1996 r. budowę wizytował B. Martyniuk, który oprócz zaleceń technologiczno-konserwatorskich wyraził zaniepokojenie tempem prac.

 

4.3 KOPUŁA

W październiku 1997 roku kontynuowano prace przystępując do montażu ośmioboku nawy. Elementu zapewniającego stabilność najwyższej części cerkwi. Zwieńczenie nawy miało być poprzedzone „wyprostowaniem" odkształceń ,które powstały w m-cu czerwcu na skutek silnych wiatrów. Takie zalecenie postulował B. Martyniuk. Stan „zamknięcia" i usztywnienia konstrukcji jest momentem niezwykle ważnym a zarazem komfortowym dla samej budowli ale także budowniczych. Dlatego wybitny znawca sztuki cerkiewnej B. Martyniuk szczegółowo określił zakres najbliższych prac. Niestety stan ten osiągnięto dopiero 9.10.1999 r. Po zakończeniu montażu ośmioboku przystąpiono do montażu wieżyczki. Mocowanie wieżyczki wykonano za pomocą krzyżaków w/g pierwowzoru. Okna na wieżyczce odtworzono w/g pierwowzoru i oszklono. Nad całością umieszczono krzyż.

 

20.10.2000 roku pokryto kopułę gontem! Zakończono ważny etap rekonstrukcji. Jednakże pozostałe dwie części Świątyni zostały do 2003 roku bez przykrycia.

Przez 12 lat z licznymi przerwami T.O.N.Z. działając w niedostatku środków osiągnęło stan „wierchu”. Wyrażana troska nadzoru konserwatorskiego konserwatorskiego i autorskiego była faktycznym problemem dla przyszłości budowli. Odsłonięte części Świątyni, przez wiele lat narażone na bezwzględne warunki atmosferyczne musiały „ucierpieć”. Podobnie jak stan zachowania polichromii, który zdokumentowany w 1990 r. był bardziej imponujący.

 

4.3. NOWY INWESTOR I ZAKOŃCZENIE

05.06.2001 roku na wniosek księdza Wikariusza Generalnego Kościoła Greckokatolickiego w Przemyślu dochodzi do spotkania przedstawicieli w/w Kościoła : ks. S. Batrucha, ks. J. Tarapackiego, Eugeniusza Zawałenia z Przemyśla, Konserwatora Diecezjalnego Jarosława Giemzy, oraz M. Fornal z Delegatury WOSOZ w Zamościu, Radnego gminy Ulhówek Adama Pawłowskiego i Sołtysa wsi Korczmin Jana Senetry. Celem spotkania była wszechstronna dyskusja na temat ratowania Świątyni i utrzymania obiektu w otaczającym krajobrazie kulturowym. Po przeprowadzonych rozmowach z mieszkańcami miejscowości Korczmin i Machnówek, większość wyraziła opinię by obiekt z racji historycznej pozostał w Korczminie i był użytkowany na cele kultowe i muzealne.

 

12.06.2001 roku Komisja Konserwatorska przy Greckokatolickiej Kurii w Przemyślu w składzie : Archidiecezjalny Konserwator Zabytków mgr Eugeniusz Zawaleń, Dyr. Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie mgr Jerzy Tur, Kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie mgr Jarosław Giemza . przyjęła stanowisko otoczenia szczególna opieka cerkwi w Korczminie a prace konserwatorskie doprowadzić do końca.

 

23.07.2001 roku, pismo Kurii Metropolitarnej w Przemyślu do Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Lublinie informujące o podjętej decyzji na rzecz przejęcia cerkwi w Korczminie. Podpisał Wikariusz Generalny Ks. Eugeniusz Popowicz.

 

29.06.2001 roku ks. Stefan Batruch pismem do Archidiecezjalnego Konserwatora Zabytków, informuje o możliwości przejęcia cerkwi w Korczminie przez Parafię lubelską, wskazując jednocześnie działania, które pozwolą na odbudowę i sposób użytkowania cerkwi w przyszłości.

 

19.02.2002 roku Parafia Greckokatolicka p.w. NMP w Lublinie pismem do Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim zwraca się o bezpłatne przekazanie cerkwi w Korczminie z deklaracja odbudowania Świątyni i otoczenia opieka miejscowego cmentarza.

 

01.03.2002 roku Starosta Tomasowski składa wniosek do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie o bezpłatne przekazanie cerkwi, cmentarza i gruntów na rzecz Parafii Greckokatolickiej p.w. NMP w Lublinie.

 

02.04.2002 r. Decyzja Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wyrażająca zgodę na przeniesienie własności obiektu na rzecz Parafii Greckokatolickiej Narodzenia NMP w Lublinie.

 

23.04.2002 r. Starosta Tomaszowa Lub. składa wniosek do Wojewody Lubelskiego o zgodę na dokonanie darowizny na rzecz Parafii lubelskiej. W uzasadnieniu czytamy: ,,Dokonanie darowizny zapewni zakończenie przez Parafie niezbędnych prac związanych z rekonstrukcja cerkwi, a następnie utrzymanie obiektu w należytym stanie i wykorzystanie zgodne z jego przeznaczeniem.”

 

04.06.2002 r. Starosta Tomaszowa Lub. otrzymuje zgodę Wojewody Lub. i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie na dokonanie darowizny na rzecz Parafii Lubelskiej.,

 

24.06.2002 r. założona zostaje księga wieczysta Nr 49956 na rzecz właściciela tj. Parafii Greckokatolickiej pod wezwaniem NMP w Lublinie.

 

26.06.2002 r. Ks. S. Batruch przyjmuje na mocy Protokołu Zdawczo-Odbiorczego nieruchomości od Skarbu Państwa położone we wsi Korczmin na działce nr 37.

 

11 i 15.07.2002 r. ks. S. Batruch składa wnioski o dofinansowanie prac w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie i Ministerstwie Kultury w W-wie.

 

24.02.2003 r. i 26.06.2003 r. Ministerstwo Kultury Departament Ochrony Zabytków przyznaje dotację na wykonanie prac w 2003 r.

 

10.02.2003 roku decyzją UAN. 7351-513/94/03 przeniesiono warunki pozwolenia na budowę na rzecz PARAFII GRECKOKATOLICKIEJ NARODZENIA NMP w Lublinie. Proboszcz parafii ks. dr Stefan Batruch wniósł tak duże ożywienie organizacyjne, że prace nabrały znaczącego przyśpieszenia . W drodze przetargu wykonawca został Zakład Budowlano-Konserwatorski „ARKADY” z Jarosławia. Protokół z przeprowadzonego przetargu sporządzono 11.02.2003 r.

 

8.07.2003 r. został przekazany plac budowy a 21.07.2003 r. prace wznowiono. Rozpoczęto od inwentaryzacji stanu posiadania Inwestora. Z dostarczonego przez ks. Proboszcza materiału (przejętego od Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w dniu 02.07.2003 r.) przygotowano brusy górne (do uzupełnienia) stanowiące zakończenie ścian na projektowanej wysokości. Wieńczyły one zręby ścian babińca i prezbiterium w postaci szerszej od zrębu ścian belki (gzyms) wysuniętej na zewnątrz. Obok funkcji dekoracyjnej gzyms uszczelniał wreszcie zrąb ścian budowli od wilgoci a w połączeniu z założonymi belkami stropowymi wzajemnie usztywniał wszystkie ściany. Przed ułożeniem belki ręcznie ostrugano. Podobnie płatwie.

 

26.07.2003 r. wykonano już konstrukcję dachową nad babińcem i prezbiterium. Drewno ociosano i zaimregnowano Imprexsem Wz. Jednocześnie wykonywano górny gzyms wokół ośmioboku, gdzie wykorzystano oryginalne elementy. Na początku sierpnia 2003 r. rozpoczęto krycie dachu prezbiterium gontem podwójnie (trudna decyzja ks. Proboszcza, gdyż projektowane rozwiązanie było skromniejsze). Powyższy zakres wykonano na podstawie zezwolenia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie z dnia 04.12.2002 r. a także Programu Prac Remontowo-Konserwatorskich opracowanego przez Zakład „ARKADY” z dnia 14.08.2003 r.

Od początku stała obecność ks. Proboszcza, inspektorów nadzoru autorskiego i inwestorskiego pozwalała w wielu sprawach podejmować decyzje „na miejscu” starając się na lepsze rozwiązania bez zwiększania wydatków. Między innymi przez dostarczenie gontu z zapasów kościelnych, który wykorzystano do podwójnego krycia dolnego gzymsu nawy daszków i sobót. Oceniono ,iż element odprowadzenia wody opadowej i śniegu ma kluczowe znaczenie dla trwałości obiektu. Jednocześnie z wykonaniem gzymsu nawy ustawiono lisice zewnętrzne . Również dlatego, by w dalszej kolejności swobodnie rekonstruować soboty.

Po zwieńczeniu wszystkich części cerkwi 23.08.2003 r. dokonano wstępnych pomiarów geodezyjnych przez firmę „GEOMIAR” z Jarosławia . Operat pomiaru stanowi załącznik do Dziennika budowy i został przedłożony wszystkim zainteresowanym stronom. Potwierdziły się niestety odchylenia od pionu, szczególnie ścian nawy . W bardzo szerokim gronie specjalistów nie podjęto jednak decyzji „prostowania” Świątyni. Operat poziomów był bez zastrzeżeń.

 

26.08.2003 r. komisyjnie dokonano oceny stanu zaawansowania i prawidłowości wykonanych prac przy cerkwi. Obecni: przedstawiciele inwestora, wykonawcy, służb konserwatorskich.

 

18.09.2003 r. dokonano inspekcji z udziałem w/w przedstawicieli i Projektanta. Stwierdzono: „Prace prowadzone są zgodnie z zatwierdzona dokumentacja i wydanym pozwoleniem konserwatorskim...".

We wrześniu 2003 r. wykonano krycie dach nad babińcem gontem podwójnie. Na kalenicy ustawiony został król ( w/g pierwowzoru ). 23.09.2003 r. zakończono prace zadaszeń prezbiterium, babińca, daszków okapowych a także pokrycie ścian ośmioboku gontem pojedynczo. Z tą chwilą Świątynia była całkowicie zabezpieczona przed wodami opadowymi a także zaprezentowała swoją okazałą architekturę.

 

26.09.2003 r. Parafia Archikatedralna p.w. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu przekazuje do Korczmina materiały budowlane z magazynu w Kruchemu Wielkim. 27.10.2003 roku zakończono prace objęte I Etapem .

 

30.09.2003 r. uzyskano pozwolenie na wykonanie II Etapu prac:

  • odtworzenie i montaż stolarki okiennej,

  • wykonanie obicia gontem ścian zewnętrznych,

  • wykonanie chóru,

  • montaż schodów zewnętrznych.

 

13.11.2003 r. złożono w Ministerstwie Kultury rozliczenie z wykonanych prac. 02.12.2003 r. Ministerstwo Kultury przyjmuje w/w rozliczenie .

 

4.4. DETALE, WYKOŃCZENIE

Ważnym brakującym ( przy wznoszeniu zrębów ścian ) detalem były rysie. W ścianach prezbiterium ślady wcześniejszych remontów wskazywały na dwa rodzaje rozwiązań. Oczywiście odtworzono je zgodnie z ostatnim wyglądem Świątyni, na którym oparł się autor projektu. Na tych wysuniętych belkach zrębu zamocowano płatwie do których mocowano krokiewki dekoracyjnie zakończone na „czole”. W części frontowej płatwie wsparto na dwóch słupach ozdobnych, dołem zakotwionych zakotwionych w kamiennych stopniach.

 

28.10.2003 r. konstrukcję sobót pokryto gontem. Soboty opasujące budowlę dookoła, pełnią ważną rolę osłaniania podwalin, niższego zrębu ścian w końcu pecek przed szkodliwym działaniem opadów i wilgoci. Trzeba podkreślić, iż soboty to także wysoce estetyczny fragment cerkwi, wpływający znacznie na proporcje Świątyni. Należy cieszyć się, że zostały one odtworzone w Korczminie i nie wprowadzono zmian z powodu braku dostatecznej troski doprowadzającej do zniszczenia (zniknięcia) rysi. We wszystkich ścianach wmontowano stolarkę okienną. Ilość okien jest „symboliczna”. Okna w nawie i babińcu prostokątne zamknięte łukiem dwuspadowym. W prezbiterium i ośmiobocznym tamburze, koliste. Po skręceniu lisic, niezwykle ważnych dla statyki konstrukcji cerkwi elementów przystąpiono do ogacenia ścian cerkwi gontem. Gacenie zakończono na wysokości sobót. W listopadzie posiadane środki pozwoliły na zrealizowanie programu rekonstrukcji objętym pozwoleniem na budowę w 2003 roku.

 

3.11.2003 roku protokółem odbioru prac konserwatorskich odebrano bez zastrzeżeń cały zakres robót.

 

Okres zimowy 2003/2004 posłużył na zgromadzenie nowych środków 09.02.2004 r. uzyskano pozwolenie na wykonanie III Etapu prac:

  • wykonanie i montaż stolarki drzwiowej wraz z okuciami,

  • wykonanie drenażu opaskowego,

  • wykonanie podłóg,

  • wykonanie i montaż chóru,

  • wykonanie instalacji elektr. wewn. i oświetleniowej wraz z przyłączem,

  • wykonanie inst. P.poż. i SWN.

 

25.02.2004 r. za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożono wniosek na sfinansowanie prac III Etapu.

 

16.06.2004 r. środki zostały przyznane.

 

Wiosną 2004 r. prace zostały wznowione. Wykonano wewnątrz Świątyni fundament z pecek dębowych, na których założono legary. Przystąpiono do układania podłogi z desek sosnowych 50 mm. Poziom podłogi prezbiterium jest wyższy o 15 cm. Pod podłogą rozprowadzono instalację elektryczna zasilającą cerkiew, instalację oświetleniową (także na ścianach), instalację napadową oraz instalację p. poż. Prace te wykonano na podstawie:

  • pozwolenia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie z dnia 9/02/2004r. oraz

  • Dokumentacji Projektowej pt. „ Korczmin woj. Zamojskie Projekt Remontu Konserwatorskiego Zabytkowej Cerkwi" autorstwa arch. M. Opolska-Pakuła, arch. M. Smoktunowicz z 1993r. zaktualizowany przez zespół projektowy w dniu 05.09.2003 r.

  • „Opinia Techniczna Dotycząca Fundamentowania Obiektu, Warszawa, Lipiec 1994 r.” autorstwa mgr inż. J. Pękalski

  • „Projekt Budowlany , Instalacje Elektryczne Wewnętrzne, Kościół pw. Objawienia Pańskiego, Korczmin 22-687 Ulhówek „Zamość 15 stycznia 2004 r., autorstwa inż. Ewa Malec

  • „Projekt Budowlany Wykonania Systemu Sygnalizacji Włamania i Pożaru Drewnianej Cerkwi w Korczminie” , Zamość Luty 2004 r., autorstwa Jerzy Urban.

Wewnątrz nawy zrekonstruowano chór muzyczny nadwieszony, o prostym parapecie, parapecie belkami parapetowymi ozdobnie profilowanymi i zdobionym ząbkami. Nad prezbiterium sklepienie kolebkowe a nad babińcem strop belkowy płaski zwany pułapem.

Świątynię zamykają drzwi jednoskrzydłowe dębowe. Wejściowe do babińca i w ścianie płn. do prezbiterium. Na zewnątrz w celu ograniczenia wpływu wilgoci na drewniane elementy fundamentowania wykonano wokół obiektu lokalny drenaż z sączków PCV śr. 80 mm w obsypce żwirowo-piaskowej z odpływem wody do studni chłonnych. Sączki posadowiono powyżej podstawy fundamentu. Po ukształtowaniu terenu przy cerkwi, ze spadkiem w kierunku rzeki, zdecydowano wykonać opaskę kamienną z rynsztokiem wspomagającym odprowadzenie wód opadowych powierzchniowo.

 

28.08.2004 roku to dzień wielkich uroczystości w Korczminie. Wraz z zakończeniem odbudowy Świątyni Jego Ekscelencja Metropolita Jan Martyniak dokonał rekonsekracji Domu Bożego. Uroczystości miały charakter religijno-integracyjny. Po raz pierwszy formuła tych uroczystości oparta była na transgranicznym Polsko-Ukraińskim spotkaniu dawnych i obecnych mieszkańców tych ziem, tworząc nowe perspektywy dla pogranicza Polsko-Ukraińskiego. Wraz z rekonsekracia Świątyni powróciła do cerkwi Ikona Matki Bożej Korczmińskiej .

Program uroczystości był tak bogaty w swojej religijności, ze prócz Biskupa i Duchowieństwa, przybyło kilka tysięcy wiernych w tym z zagranicy. Cerkiew p.w. Objawienia Pańskiego w niezwykle uroczysty sposób znów zaczęła służyć swoim wiernym.

Intencją Parafii Greckokatolickiej jest dialog zapoczątkowany wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2002 r. Patrząc na uczestnictwo pątników w czasie uroczystości w Korczminie można stwierdzić, że wysiłek ks. Proboszcza był potrzebny a marzenia mogą się zrealizować. Trzeba tylko czasu i wiary. Także zmiany mentalnej obydwu narodów. Narodów, których postawy naznaczone są wielowiekową historią.

Choć wysiłki ks. Proboszcza są wymierne w odbudowie cerkwi, to wcześniej opisany zakres wykonanych prac wskazuje, że cerkiew jest zrekonstruowana ale nie wykończona. Co prawda służy już jako Dom Boży ale do pełnej świetności trzeba kolejnych środków. Rodzi się nadzieja, że duże zaangażowanie wielu ludzi w odbudowie cerkwi i właściwe wykorzystanie środków, pozwoli w niedługim czasie na ukończenie przewidzianych prac. Dobrze się stanie, jeżeli Korczmin będzie przykładem dla pozostałych Świątyń tego regionu.

 

22.09.2004 roku dokonano odbioru końcowego wszystkich wykonanych prac. Wykonane prace budowlane i instalacyjne Komisja przyjęła bez żadnych zastrzeżeń.

Przyszłe założenia to wykonanie (translokacja) dzwonnicy i ogrodzenia.




Rozpoznanie historyczno - konserwatorskie ogrodzenia cmentarza cerkiewnego (materiały do prac projektowych)

 

1. WPROWADZENIE

Rozpoznanie niniejsze zostało opracowane w trybie pilnym dla potrzeb realizowanych obecnie w cerkwi prac restauracyjnych i projektowych. Jest wynikiem współpracy Greckokatolickiej Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Męczennika Jozafata w Lublinie i Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Lublinie - Oddziału Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Historyczno-konserwatorskie studium całego zespołu (cerkwi, cmentarza cerkiewnego, cmentarza grzebalnego, probostwa; może również wsi i zespołu dworskiego) przygotuję -zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - na koniec grudnia b.r.

Sądzę, że nadal będą musiały być prowadzone prace badawczo-dokumentacyjno-rekonstrukcyjne nad wystrojem i wyposażeniem wnętrza cerkwi.

 

2. SYTUACJA (STAN AKTUALNY)

Cmentarz cerkiewny usytuowany w północno-zachodniej części wsi, przy wyjściu drogi do Krzewicy; na działce geodezyjnej nr 37. Frontowa linia cmentarza otwiera od zachodu równoleżnikową, północną, komunikacyjno-budowlaną oś Korczmina (od strony drogi cmentarz poprzedzony obecnie nieregularnym trawiastym placykiem; por. rys. sytuacyjny). Zarys cmentarza regularny o formie zbliżonej do wydłużonego prostokąta.

Założony na naturalnym północnym tarasie nad doliną Rzeczycy. Od strony południowej, spadkowej, podwyższony do obecnego poziomu o sztuczne usypisko. Na obniżającym się zboczu sad, ogród warzywny i nadrzeczna łąka.

Długość osi cmentarza ok. 70 m.

Szerokość wsch. 22 m, zach. 26 m.

Powierzchnia cmentarza ok. 16 a, powierzchnia całkowita działki 45 a.

Długość ogrodzenia circa 180 m minimum, zależna od przyjętych ustaleń; por. dalej.

W granicach cmentarza znajduje się cerkiew, kapliczka NMP, grób korczmińskich prezbiterów z reliktami nagrobka i starodrzew. Dzwonnica i dom parafialny nie zachowane; dzwonnica stała w miejscu w którym obecnie leży płyta kamienna.

Od wschodu cmentarz graniczy z działką geodezyjną nr 36, od strony zachodniej z działką nr 38. Obydwie sąsiednie działki obecnie niezabudowane, użytkowane rolniczo.

 

3. BADANIA ARCHIWALNE. BIBLIOGRAFICZNE. TERENOWE. WYNIKI BADAŃ.

Kwerendę archiwalną przeprowadziłem w następujących archiwach:

  • Archiwum Państwowym w Lublinie,

  • Archiwum Państwowym w Przemyślu,

  • Instytucie Sztuki PAN Archiwum Fotograficznym,

  • Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, Delegaturze w Zamościu,

  • Archiwum Parafii Greckokatolickiej p.w. Narodzenia NMP i św. Męczennika Jozafata w Lublinie.

 

A. WYNIKI BADAŃ ŹRÓDEŁ RĘKOPIŚMIENNYCH 1889 r.:

 

"Plac około cerkwy jest obwedenyj parkanom.", ukr. - "Plac wokół cerkwi jest ogrodzony parkanem.", pol.

"Jest zwonnycia w dobrom stani. Cmentar rozszyrenyj nedawno , a teper derewamy obsadżenyj i obwedenyj dubowym parkanom. Na cmentari i pry dorohach sut kresty i figury.", ukr. - "Jest dzwonnica w dobrym stanie. Cmentarz niedawno rozszerzono, a teraz obsadzono drzewami i ogrodzono dębowym parkanem. Na cmentarzu i przy drogach są krzyże i figury.", pol.

Protokół wizytacji parafii z dnia 21 października 1889 r. Wizytację prowadził X. Dmochowski, dziekan bełski (protokół pisany językiem ukraińskim; datowanie wg kalendarza juliariskiego). Archiwum Państwowe w Przemyślu, Akta Biskupstwa Greckokatolickiego, sygn. 5833, s. 369.

OKRES MIĘDZYWOJENNY - do początku lat 50. XX w:

„Cerkiew była ogrodzona parkanem z desek pokrytym daszkiem.”

Fragment listu Pana Jana Łapczuka z dnia 22.09.1966 roku do Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie. Odbitka kserograficzna w: Archiwum Greckokatolickiej Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Lublinie. J. Łapczuk urodzony w Korczminie, deportowany w 1947 r. na tzw. Ziemie Odzyskane (woj. zielonogórskie).

 

B. WYNIKI BADAŃ ŹRÓDEŁ KARTOGRAFICZNYCH

 

DRUGA POLOWA XIX W.

Plany katastralne Korczmina z lat 1854-1885, z dobrze czytelnymi cmentarzami cerkiewnym i grzebalnym oraz z placem probostwa greckokatolickirego.

Archiwum Państwowe w Lublinie, Plany Katastru Bełskiego, sygn. 32, 33, 34, 35.

 

C. WYNIKI BADAŃ ŹRÓDEŁ ILUSTRACYJNYCH

 

OKRES 1920-1939

Fotografia cerkwi, fot. N.N., 1920-1930 r.

Reprodukcja z pozytywu ze zbiorów Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej (w strukturach Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości).

Repr. Witalis Wolny, 1994.

Instytut Sztuki PAN

Archiwum Fotograficzne

Fototeka: Korczmin, greckokatolicka cerkiew parafialna.

Neg. nr 184373

Opis fotografii: ujęcie od strony południowo-wschodniej; widoczna w tym ujęciu bryła cerkwi, fragment dzwonnicy, parkanu i zieleni wysokiej. W bryle cerkwi widoczne zręby i przestrzenie dachowe nawy (inne formy okien w tamburze), prezbiterium, babińca, przedsionka i zakrystii płd. (przedsionek i zakrystie - obydwie - zostały po zniszczone i rozebrane). W niezachowanej dzwonnicy widoczny mały fargment naroża płn.-wsch. (?). Drzewa okalają świątynię od północy - d. oś komunikacyjno-budowlana - i zachodu.

Fotografia cerkwi, fot. N.N., 1937 r. (przed ?)

Widok ogólny na zespół od strony płn.-zach. Widoczny drewniany parkan.

Ilustracja technicznie słaba, czytelność treści mierna.

„Rolnik”, Lwów 1937 (70), s. 105

 

OKRES MIĘDZYWOJENNY - do początku lat 50. XX w:

Cerkiew była ogrodzona cytuję: "płotem z długich desek".

Rozmowę z Panią Heleną Puszkar - urodzoną pod Kolbuszową, od 1922 r. mieszkającą w Korczminie - przeprowadziłem w Korczminie dnia 4 maja 2004 r. Rękoma wskazywała Pani H. Puszkar poziomy układ tarcic (szalunek poziomy). Komunikacja od frontu bramką i furtką.

 

OBECNIE - lata 2002-2004

Od frontu, w narożu północno-zachodnim, oraz w narożu południowo-wschodnim zachowały się fragmenty ogrodzenia z żerdzi - 2. poł. XX w. - a przy kapliczce kilka m b drucianej siatki (por. serwis fotograficzny).

 

KONKLUZJA

Przedstawione wyżej dokumenty greckokatolickiego urzędu dekanalnego w Bełzie i relacje świadków mówią jednoznacznie: w interwale chronologicznym 1889 - pocz. lat 50. XX w. cmentarz cerkiewny opasywał drewniany parkan (dębowy ?). A formę ! parkanu prezentuje odnaleziona w wyniku kwerendy fotografia (por. serwis fotograficzny).

Można rzec, że badacz znalazł się w luksusowej sytuacji - do żmudnych prac prac analitycznych i wnioskujących miast siebie zaprzągł ilustracyjne i pisane źródła. Za często się to nie zdarza.

 

4. POSTULATY REKONSTRUKCYJNE

Na podstawie przeprowadzonych badań ustaliłem przedstawiony wyżej historyczny materiałowy i konstrukcyjny stan ogrodzenia cmentarza cerkiewnego w Korczminie, i w konsekwencji postuluję następujące rozwiązania materiałowe i kostrukcyjne, a także kilkuwariantową linię ogrodzenia - która ostatecznie zostanie ustalona przez Greckokatolicką Parafię p.w. Narodzenia NMP i św. Męczennika Jozafata w Lublinie oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Rodzaj ogrodzenia: drewno parkanowe

Rodzaj tartego (?) drewna:

  • słupy dębowe

  • deski sosnowe (inne ?) grubości około 5 cm (dwucalowe)

  • wysokość parkanu ok. 130 cm łącznie z jednospadowym daszkiem

  • długość przęsła ok. 250-300 cm

  • konstrukcja sumikowo-łątkowa; słupy wkopane w grunt

  • bramka dwuskrzydłowa - sztachetowa ? ramowa ?

  • furtka jednoskrzydłowa - sztachetowa ? ramowa ?

  • zawiasy kowalskie

  • zamki ślusarsko-kowalskie

© Art CD