mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Chutzpah ()

czwartek, 10 grudnia, godz. 16.00

Chutzpah
Muzyka klezmerska zawsze była miejscem, gdzie spotykały się i mieszały różne wpływy i nastroje. Klezmerzy "pożyczali" od różnych narodów charakterystyczne dla nich motywy i formy melodyczne (czasem nawet jazzowe) nadając im swój własny "yiddische tam" - "żydowski feeling". Chutzpah nawiązuje do tych tradycji grając klezmerskie melodie z różnych stron świata: porywające frejlachy, rumuńskie hory, hasydzki "folk-funk" i orientalne hallingi (halling to norweski taniec z elementami męskiej akrobacji). Wśród nich są również kompozycje własne zespołu - wszystko grane oczywiście z "yiddische tam".

Zespół pochodzi z Goeteborga, ale członkowie mają swoje korzenie w wielu krajach skandynawskich przyznając się do związków z kulturą żydowską i lapońską. Grupa istnieje dwa lata i powstała jako wynik spotkania z Kevinem Linscottem z The Klezmorim. Na początku muzycy chcieli pozostać wierni żydowskiej tradycji klezmerskiej, ale teraz przyznają, że nieco skandynawskiego ducha przeniknęło do ich muzyki. Nazwa zespołu oznacza po hebrajsku "niezłomny", "odważny". W biblijnej opowieści po stoczonej przez siebie walce z Jakubem, Pan nadał mu imię Israel właśnie ze względu na jego chutzpah.

Instrumentarium zespołu to akordeon, buzuki, gitara, flet, skrzypce, saksofon (zastępujący klarnet), flet poprzeczny, kontrabas i 2 tuby. W sumie 8 śpiewających i grających osób. Muzyka, to jednak nie jedyny składnik koncertu grupy, gdyż jak mówi żydowskie przysłowie bliskie tym muzykom: "Ven die mazl kumt, shtel im a schtul..." - gdzie przychodzi szczęście, krzesła na bok.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook