mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Laiksne (Łotwa)

sobota, 12 grudnia, godz. 18.00

Laiksne
Nazwa zespołu w gwarach wschodniej Łotwy oznacza lilię wodną. Grupa powstała w 1993 roku i przyznaje się do swych studenckich korzeni - tworzy ją sześć osób młodych wiekiem i duchem. Z ich muzyki emanuje świeżość i radość muzykowania, którą nie zawsze można znaleźć w grupach profesjonalnych. Dzięki temu, że członkowie zespołu pochodzą z różnych stron Łotwy na jego repertuar składają się pieśni ze wszystkich regionów tego mało znanego u nas kraju. Ich większa część zaczerpnięta jest z nagrań archiwalnych oraz od śpiewaków ludowych. Laiksne stara się bowiem odtwarzać autentyczne maniery wokalne, swoje ambicje twórcze realizując w aranżacjach instrumentalnych z użyciem skrzypiec, piszczałek, gitary i kanteli. Kantela to instrument charakterystyczny dla krajów bałtyckich. Posiada on jasną barwę i długie wybrzmienie, a kształtem przypomina cytrę. Gra się na nim odwrotnie niż na cytrze czy gitarze - tłumiąc struny zbędne w pożądanym akordzie.

Tradycyjną formą muzyczną używaną przez Laiksne i typową dla muzyki wszystkich krajów bałtyckich jest sutartina, archaiczna, wielogłosowa pieśń, w której poszczególne współbrzmienia nabudowywane są poprzez powtarzanie krótkich motywów melodycznych. Powstaje w ten sposób niezwykle bogata harmonia o tajemniczym i pociągającym klimacie, w którym słuchacz bez trudu odnajdzie atmosferę Północy.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook