mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Folkowy Fonogram Roku 1998 ()

piątek, 11 grudnia, godz. 18.00

Folkowy Fonogram Roku'98


Folkowy Fonogram Roku - co to?

Planując wczesną wiosną program Mikołajków Folkowych'98 zdaliśmy sobie sprawę, iż brakuje w Polsce wydarzenia podsumowującego rozwój folkowego rynku wydawniczego. Istniejące nie obejmują bowiem muzyki inspirowanej folklorem. Ponieważ Mikołajki odbywają się pod koniec roku, postanowiliśmy więc wprowadzić do ich programu koncert, którego celem byłoby zauważenie i promocja dokonań fonograficznych zespołów i firm wydawniczych zajmujących się tym rodzajem muzyki. Tak zrodził się projekt konkursu na "Folkowy Fonogram Roku".

Konkurs na fonogram można też traktować jako kontynuację "Sceny Otwartej", ponieważ wiele zespołów, które występowały niegdyś na "Scenie Otwartej", nagrało własne płyty lub kasety. Pozostając jeszcze grupami "młodymi" przestały już być debiutantami. Uznaliśmy więc, że scena folkowa w naszym kraju zaczyna "łapać oddech" i dlatego postanowiliśmy uczynić następny krok. Naszym zdaniem nadszedł czas, by zaczęło się mówić o folkowej fonografii.

Organizując Mikołajki Folkowe zawsze staraliśmy się nie tylko doraźnie przedstawiać na koncertach wszystko, co nas zaciekawiło i mogło być atrakcyjne dla naszych widzów, ale zwracaliśmy też uwagę na promocyjną rolę Festiwalu dla polskiej sceny folkowej. Taką rolę odgrywało ukazywanie polskich zespołów w kontekście innych grup europejskich oraz istnienie "Sceny Otwartej". Patrząc z perspektywy czasu wydaje się, że nasze cele przynajmniej częściowo zostały osiągnięte. Na Mikołajkach stawiały swoje pierwsze kroki, zdobywały nagrody, uznanie jury i publiczności takie grupy i wykonawcy jak: Chudoba, Matragona, Ania Kiełbusiewicz, Rivendell, Viva Flamenco, Czeremszyna, Biesiada Okpiświatów, czy ostatnio grupy Się Gra i Kapela ze Wsi. Mamy nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli podzielić się podobnymi refleksjami na temat Folkowego Fonogramu.

Folkowy Fonogram Roku'98

Orkiestra p.w. św. Mikołaja - "Kraina Bojnów" (CD i MC)

Orange World, październik 1998 r. Nagrań dokonano w Studiu "Hendrix" w Lublinie (marzec - maj 1998 r.), metodą wielośladową. Miksy i mastering wykonano w Studiu S 4 Polskiego Radia w Warszawie.

Istniejąca wyłącznie w wyobraźni członków zespołu muzyczna Kraina Bojnów to odbicie ginącego folkloru Bieszczadów. Jest to obraz muzyki ludowej oglądany przez pryzmat współczesności. Na wydawnictwie znajdują się utwory łemkowskie, bojkowskie i słowackie w aranżacjach zespołu na instrumenty akustyczne pochodzące niekiedy z różnych kręgów kulturowych i rozszerzony chór. Materiał ten nawiązuje do początków fascynacji muzycznych zespołu i pierwszej kasety "Muzyka Gór".

O "Krainie Bojnów"...

"Kraina Bojnów" to nagranie zrealizowane przez doświadczony zespół, który nie tylko nie skostniał w swojej wizji polskiej muzyki folkowej, ale stale proponuje coś nowego, atrakcyjnego dla słuchaczy - nie tylko z folkowego światka. Odnotowuję również z zadowoleniem coraz lepsze aranżacje utworów, w szczególności bardziej rozbudowane i zróżnicowane partie instrumentalne realizowane z dużą swobodą przez wszystkich członków Orkiestry. Całości dopełnia profesjonalna oprawa graficzna i sympatyczny komentarz, co utwierdza w odbiorcy poczucie, że jest traktowany poważnie. Ma to niebagatelne znaczenie dla promocji nagrania.

 

 

Maria Pomianowska

Mikołaje zrobiły gigantyczny skok. Ich ostatnia płyta jest niezwykle wysmakowana - świetnie zagrana, brzmiące aranżacje, ciekawy materiał źródłowy, nie zepsuty opracowaniami. Po prostu czad.

Jan Pospieszalski

Orkiestra św. Mikołaja zachwyca poziomem muzycznego wykonawstwa, dynamiką, żywiołowością. Porywa wyobraźnią dźwiękową, wielowymiarowością dźwięku.

Jerzy Bartmiński

Orkiestra św. Mikołaja to takie spojrzenie z Krzemieńca, które dodając coś "od siebie" do starych melodii tych okolic, niczego nie traci z ich pierwotnej, naturalnej siły wyrazu.

 

 

Jacek Podsiadlo

Znakomita jak zawsze "Orkiestra św. Mikołaja"...Na wyróżnienie zasługuje wszystko - jakość nagrań, dobór repertuaru i wykonanie, a także szata graficzna, a zwłaszcza wypielęgnowana książeczka ze wspaniałymi ilustracjami i mądrym tekstem.

 

 

Maria Baliszewska

Wrażenie robi stricte muzyczny kręgosłup grupy - bogactwo brzmień, aranże. Zespół mierzy się z zapomnianą tradycją z jubilerską pasją. Spora część folkowych artystów broni się tylko w kontekście owej korzennej aury, Orkiestra również poza nim jest interesującym zjawiskiem muzycznym.

 

 

Rafał Księżyk

Jury Folkowego Fonogramu Roku'98 Fonogramy biorące udział w konkursie

* Asunta Project "MAXIDUB/TRANCE GLOBAL MESAGE"
* Berklejdy "MUZYKA NASŁUCHANA"
* Carrantuohill "DZIESIĘĆ 1987 - 1997"
* Czeremszyna "ŹRÓDŁO"
* FOLK FIESTA
* Galago "REBEL SALUTION"
* Jak Wolność To Wolność " JAKWOLNOŚĆ TO WOLNOŚĆ"
* Kapela Burczybasy "IDZIE MACIEK"
* Kapela ze Wsi Warszawa "HOP SA SA"
* Natura "NATURA"
* Open Folk "OPEN FOLK"
* Orkiestra Jednej Góry - MATRAGONA "BUDZENIE GÓRY"
* Shannon "ŚWIĘTO DUCHÓW"
* Spokojnie "SPOKOJNIE"
* Trebunie - Tutki i Orkiestra Kiniora "GÓRALSKA APO - CALYPSO"
* Werchowyna "OJ, ZZA HORY"
* White Garden "CUCUBA"
* Zespół Polski "KOLĘDY POLSKIE"

 

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook