mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Scena Otwarta

Jury Konkursu:

* Anna Michalec (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)
* Małgorzata Jędruch (Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
* Jolanta Danak-Gajda (Radio Rzeszów)
* Sylwia Bereza (Orkiestra św. Mikołaja)
* Tomasz Janas (Czas Kultury)

 


Zespoły biorące udział w konkursie:

 

Donegal

Zespół powstał w 1999 ro,ku. Zafascynowany Irlandią, gra muzykę celtycką w jej tradycyjnym brzmieniu, używając przy tym instrumentów zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych. Grupa ma na swoim koncie występy podczas festiwali folkowych.

 

Džezva

Do trzech razy sztuka. Pod tym hasłem zespół przystępuje po raz trzeci do udziału w Mikołajkowym konkursie. Od 1998 roku wykonuje tradycyjną muzykę bośniacką, macedońską i serbską, przy czym stara się łączyć w swojej twórczości elementy różnych kultur - słowiańskiej, żydowskiej, cygańskiej i bałkańskiej. Ma z sobą wiele koncertów w pubach folkowych.

 

Folkiestra Form Różnych

Powstała w 1997 roku zainspirowana folklorem kurpiowskim. Bazuje na oryginalnej linii melodycznej i tekście, budując na tej podstawie nowe kompozycje, które - jak mówią sami członkowie zespołu - są z radością rozpoznawane przez ich dziadków. Grupa wielokrotnie uczestniczyła w przeglądach młodych muzyków folkowych.

 

Hagall

Muzykują od 1998 roku, grają muzykę inspirowaną szeroko pojętym folklorem celtyckim. Ich największym osiągnięciem jest nagranie płyty demo.

Nowa Zielona

Rytm życia tego zespołu wyznaczają "Mikołajki Folkowe", które mobilizują go gry i prób. Rok temu kapela zadebiutowała na "Mikołajkach", w tym roku wystąpi w nowym składzie. Przedstawi folklor kurpiowski, będą również piosenki z Ukrainy.

 

Percival Schuttenbach

Zadebiutował w 1999 roku. Grupa komponuje utwory będące połączeniem różnych stylów - folku, klasyki i rocka. Wielokrotnie występowała publicznie w kraju oraz zagranicą.

 

Rimead

Istnieje od 2001 roku i gra muzykę irlandzką. Jak na tak młody zespół, ma na swoim koncie wiele koncertów w pubach i występów na przeglądach folkowych w całym kraju.

 

Serencza

Istnieje od 1997 roku. Nazwa grupy oznacza "szczęście" i jest łemkowskich archaizmem sporadycznie używanym we wschodnich Karpatach. Repertuar grupy składa się z piosenek mało znanych w społeczności Łemków. Są one aranżowane "sercem", w sposób nieskrępowany interpretacyjnie.

 

Sielska Kapela Weselna

Została założona w 2000 roku na Mazurach. Prezentuje folklor muzyczny wielu regionów Polski, grając na starych unikalnych instrumentach, jak harmonia pedałowa czy dudki stroikowe. Swoją muzyką przywołuje atmosferę dawnych wiejskich zabaw i wesel. Grupa wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach przeglądach folkowych.

 

Yarehma

Grupa od 1999 koncertuje w niezmienionym składzie w całej Polsce, a głównie na krakowskim Kazimierzu, m.in. podczas XI Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wykonuje muzykę klezmerską i własne kompozycje utrzymane w klimacie muzyki żydowskiej.



Logo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook