mikołajki folkowe 2003

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Scena Otwarta

Zespoły zakwalifikowane do konkursu "SCENA OTWARTA 2003":

 

 

OKMEL
Zespół wokalno-instrumentalny pod kierownictwem Krzysztofa Boczniewicza działa od 2001 roku. W skład zespołu wchodzi 9-ciu członków. Wszyscy są ze sobą spokrewnieni, dlatego zespół ma charakter kapeli rodzinnej. Postanowili pielęgnować i umacniać kulturę łemkowską. Po trzech miesiącach prób kapela uzyskała III nagrodę na IX ogólnopolskim festiwalu "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie. Potem występowali na wielu innych festiwalach i koncertach, również w Niemczech.
THE REELIUM
Nowy zespół na polskiej scenie folkowej związanej z muzyką celtycką. Muzycy grają razem od 2002 roku. Spotkali się na IV Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie. Na repertuar zespołu składają się własne aranżacje tradycyjnych melodii tanecznych z Irlandii i Szkocji a także nieznane praktycznie w Polsce melodie z Galicji i Asturii.
ARENOSA
"Nasza przygoda z "Arenosą" zaczęła się w czerwcu 2000 r. Po całonocnym wspólnym muzykowaniu. Odkryliśmy, że możemy połączyć pasję śpiewania na dwa głosy z żywiołowością rytmów i bogatą tradycją gitarową Ameryki Południowej. Stopniowo brzmienie zespołu wzbogacać zaczęły kolejne instrumenty. Poszukiwania "Arenosy" skierowały się głównie w stronę muzyki argentyńskiej, bliskiej naszym temperamentom."
ŁUCZYNA
Zespół powstał niespełna rok temu. Działa przy Białoruskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym w Białymstoku. Członkowie zespołu to młodzież zakochana w muzyce białoruskiej. Mają na swoim koncie liczne występy, także festiwalowe. Zajęli II miejsce na festiwalu "Białoruska Piosenka 2003".
TEATR KOTELIOTY
Grupa charyzmatycznych dziewczyn z Czaplinka na Pojezierzu Drawskim. Od kilku lat rozsiewają po Polsce kulturę dawnych Kresów Wschodnich. Ich wyobraźnię szczególnie rozpalają pierwotne brzmienia prastarych pieśni, kuszące tajemnicą współczesnego nieistnienia i niezniszczalnym ciepłem słowiańskiej duszy.
DZIECI DUNAJCA
Zespół istnieje 6 lat i skupia dzieci i młodzież (10-15 lat) z muzykalnych rodzin góralskich z Białego Dunajca. Zespół stara się połączyć zamiłowanie do dwóch żywiołów - gór i wody z folklorem góralskim i szantami. Prezentuje pieśni flisackie oraz współczesne piosenki morskie stylizowane na folklor góralski z brzmieniem charakterystycznym dla tego regionu. Grupa występowała na wielu festiwalach, m.in. na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Muzyki Folkowej we Wrocławiu.
PERCIVAL SCHUTTENBACH
Grupa kierowana przez Mikołaja Rybackiego ma na swym koncie wiele nagrań i koncertów, m.in. wyróżnienie na Malborskim Przeglądzie Muzycznym 2003. W kwietniu 2002 r. wystawili spektakl multimedialny "Tutmesz-Tekal" oparty na ich muzyce w reżyserii Marka Sitarskiego, wg scenariusza Kornelii i Mikołaja Rybackich. Rok później występowali z koncertami multimedialnymi, będącymi kontnuacją "Tutmesz-Tekal" w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.
HOYZYN KLEZMORIM
Zespół powstał w 2002 roku z inicjatywy dyrektora Akademickiego Centrum Kultury Grzegorza Linkowski i kierownika zespołu Przemysława Łozowskiego. Swoim repertuarem i instrumentarium nawiązuje do brzmienia tradycyjnych żydowskich orkiestr dętych popularnych niegdyś na wschodnich terenach Rzeczypospolitej.
CRY TO KRAJ
Zespół po raz pierwszy wystąpił w listopadzie 2002 roku na festiwalu folkowym w Zabrodj'e (Białoruś). Liderem kapeli jest znana z projektu WZ-Orkiestra, Xenia Minczanka, świetna skrzypaczka i wokalistka, tutaj także grająca na lirze, bębnach i różnego rodzaju fletach. Grają tradycyjną muzykę białoruską.
ZROOBA KANABA
Jest to projekt pięciu członków zespołu "Klepisko". Wiodącą rolę gra w nim sekcja rytmiczna, tworzona przez cztery bębny, gitarę basową, przeszkadzajki i montry.
NA MIERZI (NA MIEDZY)
Zespół wykonuje piosenki z regionu podlasia i białostocczyzny, nadając im świeży rytm. Inspiruje się także muzyką białoruską, ukraińską, rosyjską i łemkowską.
VIBRASONIQ
Kwartet etniczno-elektroniczno-jazzowy. Przygotował utwory wykorzystujące motywy greckie, hiszpańskie i celtyckie w nowoczesnej akustyczno-elektronicznej aranżacji. Dziewczyny z zespołu zapewniają "pozytywne wibracje" na koncercie.

 

 

Jury konkursu:
Janina Biegalska (Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie, organizator Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu)
Agnieszka Kościuk(Orkiestra św. Mikołaja, redaktor naczelna Pisma Folkowego "Gadki z Chatki")
Wojciech Ossowski (Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
Zbigniew Butryn (muzyk ludowy z Janowa Lubelskiego, lutnik)
Tomasz Janas (dziennikarz "Czasu Kultury")



Logo plakat mikoajki

Wydarzeniem okazał się koncert "Magia smyczka" Marii Pomianowskiej wraz z zespołem. Drugi dzień festiwalu przebiegał pod znakiem muzyki węgierskiej - na Koncercie Głównym wystąpił między innymi zespół Esztenás (który tego dnia poprowadził także warsztaty tańców węgierskich), wyświetlono film fabularny "Vagabond" o ruchu domów tańca na Węgrzech. Ostatniego dnia Festiwalu zagrał zespół Pankharita (muzyka andyjska) z towarzyszeniem Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Lublinie - muzycy wspólnie wykonali utwór "Navidad Nuestra" Ariela Ramireza. Płyta zespołu Pankharita, wydana z okazji "Mikołajków Folkowych", była dołączana do karnetów. Festiwalowi towarzyszyły pokazy filmów dokumentalnych poświęconych mniejszościom narodowym, wystawy oraz kameralne późnowieczorne koncerty z cyklu "Folk Nocą".

Facebook