mikołajki folkowe 2005

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 12 zespołów w konkursie. 18 godzin filmów. 6 krajów. 3 sceny.

Konkurs Scena Otwarta

SCENA OTWARTA


PROTOKÓŁ
z obrad jury konkursu "Scena Otwarta" 2005

Jury w składzie:
Małgorzata Jędruch (sekretarz),

Anna Bielak,

prof. Józef Styk,

Tomasz Rogula,

Maciej Szajkowski

dysponowało pula nagród w wysokości 9 000 zl, na która złożyły sie:

Polskie Radio - Radiowe Centrum Kultury Ludowej w kwocie 4 000 zl,
Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Wiesław Kamiński w kwocie 3 000 zl
oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 2 000 zl.

 

Po przesłuchaniu 10 zespołów biorących udział w konkursie "Scena Otwarta" XV Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikolajki Folkowe" dnia 9 XII 2005 roku jury przyznaje

- dwie II Nagrody ex aequo dla zespołów

DAUTENIS za znakomite wykorzystxanie możliwości głosu i tradycyjnego repertuaru oraz podjecie prób nowych aranżacji
i
KARPATIA
za budowanie nastroju przez instrumentalistów ze szczególnym zwróceniem uwagi na subtelność i koloryzm gry na instrumentach perkusyjnych oraz wirtuozostwo skrzypiec
w wysokości po 3 000 zl.


- dwie III Nagrody ex aequo otrzymują

WIDYMO za podjecie klasycznego repertuaru, przemyślaną konstrukcje programu i staranność wykonania
oraz
KITKA SARENA
za dynamizm nastrojów i umiejętną ich gradacje, delikatne kształtowanie linii melodycznych
w wysokości po 1 500 zl.


Jury wyróżnia również zespół PSIO CREW za podjęcie poszukiwań łączenia tradycyjnej muzyki góralskiej z muzyka klubowa.

Ponadto jury z przyjemnością informuje, ze nagrodę w postaci trzydniowej sesji nagraniowej w Studiu Nagran TR Studios otrzymuje zespól KITKA SARENA.

Po długiej dyskusji jury doszło do wniosku, że nie sposób jednoznacznie wskazać najlepszego zespołu. Dlatego zdecydowano nie przyznać I Nagrody. Równoczesnie jury podkresla wyrównany poziom laureatów. Jury w imieniu organizatorów konkursu dziekuje wszystkim uczestnikom za udzial w "Scenie Otwartej". Równocześnie wyraża nadzieje, ze przyszłoroczna, XVI edycja konkursu, zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników i przyniesie dzieła znaczące dla kultury narodowej.

Protokolowala Malgorzata Jedruch
Lublin, dnia 9 grudnia 2005 r.


Zespoły zakwalifikowane do konkursu "Scena Otwarta"

1. KARPATIA Grupa z Poznania grająca etno-folk inspirowany tradycyjną muzyką Rumunii, Mołdawii i Polski.

2. WIDYMO Zespół z Sanoka, w obecnym składzie istnieje od 5 lat. Wykonuje a cappella karpackie pieśni ludowe, we własnej interpretacji.

3. DAUTENIS Formacja z Suwalszczyzny, wykonująca od października 2004, własne opracowania tradycyjnych pieśni z tego regionu.

4. MACKOWA RUDA Debiutancki występ grupy z Suwalszczyzny grającej melodie taneczne tego regionu.

5. WILNIUKI Istniejąca od 1999 roku kapela z Nowej Wsi Ełckiej, której założycielem jest Wacław Kułakowski- znany mistrz gry na cymbałach wileńskich. Kapela prezentuje głownie folklor wileński z przełomu XIX i XX wieku, a także polską muzykę ludową.

6. KITKA SARENA Warszawski zespół instrumentalny, utworzony w 2002 roku. Nazwa grupy, w języku macedońskim, oznacza "kolorowy kwiat". Członkowie zespołu fascynują się muzyka graną miedzy Bałtykiem a Morzem Czarnym.

7. SIONIK WLODZYMYR Pochodzi z Żytomierza na Ukrainie. Muzyką zajmuje się od dziecka. Sam tworzy muzykę i pisze teksty utworów, z którymi występuje. Na festiwalu zaprezentuje kolędy ukraińskie i narodowe pieśni Ukrainy.

8. CHOJZES KLEZMORIM Grupa powstała latem 2002 roku. Głównym założeniem jest nawiązanie do brzmienia tradycyjnych dętych orkiestr klezmerskich, które istniały niegdyś na wschodnich terenach Rzeczpospolitej. W swoim repertuarze posiada też utwory wokalne - psalmy hebrajskie i pieśni w języku jidisz.

9. PSIO CREV Projekt, który łączy elementy góralszczyzny z d'n'b, ragga muffinem, elektro, dub, hip-hopem. Tworzą "wybuchową mieszankę pełną energii, serca, szczerości i dzikości".

10. ŻYWIOŁAK Zespół powstał zimą 2005, cały rok pracował nad repertuarem do ''Mikołajków Folkowych 2005". Przygotowany program zawiera ludową oraz autorską muzykę w konwencji "słowiańskiej", opartą na tematyce wczesnohistorycznej z uwzględnieniem ludowej demonologii.

11. CHARIVARI Powstała zimą 2004 roku grupa, przedstawi repertuar oparty głównie na tradycyjnych melodiach słowińskich oraz średniowiecznych utworach z manuskryptów europejskich.

12. OTWARTY PROJEKT DZWIĘKU ZBĄSZYŃ/ OSTRÓDA Jest to projekt otwarty, co odzwierciedla się również w składzie osobowym. Materiał składa się z utworów ludowych z Regionu Kozła (Wielkopolska). Grają na tradycyjnych instrumentach wykorzystywanych w tym regionie od lat.


JURY: prof. dr hab Józef Styk - Zakład Socjologii Wsi i Miasta UMCS; Anna Bielak - więcej Orkiestra św. Mikołaja; Maciej Szajkowski - więcej Kapela ze Wsi Warszawa; Małgorzata Jędruch - więcej Radiowe Centrum Kultury Ludowej; Tomasz Rogula - więcejTR Studios.


KONKURS

Celem tego konkursu jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali. Jaki zespół jest dobry? Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 25 listopada. Po zapoznaniu się z regulaminem zgłoszenie należy przesłać listem zwykłym lub polecony w terminie do 25 listopada 2005 na adres:

ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA,
ACK UMCS "CHATKA ŻAKA",
ul. Radziszewskiego 16,
20-031 LUBLIN

w TYM ROKU PULA NAGRÓD
WYNOSI 9000 ZŁ



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!

XV "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej".Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszystkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.

Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

 

 

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie | Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu | Urząd Miasta Lublin |

Urząd Marszałkowski w Lublinie | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

 

Patroni medialni:

Facebook