mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Konkurs Scena Otwarta 2008

Protokół z posiedzenia Jury

 

Spośród 33 nadesłanych zgłoszeń do konkursu Scena Otwarta wyłoniliśmy 16 zespołów.

 

Kapele, które wystąpią w międzynarodowym konkursie „Scena Otwarta" w ramach Festiwalu „Mikołajki Folkowe" 2008:

 

AZAS (Wrocław)

Zespół powstał wiosną 2008 roku. Jego nazwa po portugalsku znaczy ‘skrzydła'. Inspiracją dla ich muzyki jest przede wszystkim kultura południowo-amerykańska, głównie brazylijska.


Barban (Przeworsk)

Zespół powstał w drugiej połowie roku 2006. Gra muzykę inspirowaną folklorem z różnych stron i kultur Wschodu oraz Południa. Wykonuje melodie i pieśni m.in z Ukrainy, Łemkowyny oraz Bałkanów, nadając im nowe formy aranżacyjne. W swym repertuarze ma także pieśni cygańskie i polskie a w planach także muzyczne klimaty typowe dla Podkarpacia.


Bubliczki Cashubian Klezmer Band (Brusy)

Zespół prezentuje niecodzienne połączenie tradycyjnej muzyki kaszubskiej z muzyką cygańską, bałkańską i żydowską. Powstał dwa lata temu z inicjatywy Mateusza Czarnowskiego.


COORP (Kadzidło)

Zespół w obecnym składzie istnieje od roku. Gra tradycyjną muzykę kurpiowską w autorskich, rockowych aranżacjach z niezmienioną linią melodyczną oraz tekstami śpiewanymi gwara kurpiowską.


Folk Roll (Mińsk, Białoruś)

Zespół powstał w 2007 roku. Składa się z absolwentów i uczniów Szkoły Muzycznej im. M.Glinki w Mińsku. Lider Pavel Ryzkou i wokalistka Nastia Niakrasava mają już na koncie udział w licznych konkursach białoruskich.


Kalpataru (Przemyśl)

Osoby, które wchodzą w skład zespołu zajmują się tworzeniem muzyki od ponad dziesięciu lat. W znacznej mierze nasze wykonania są improwizowane, a instrumentarium wykonane samodzielnie. Kompozycje zespołu są swoistą syntezą wpływów europejskich (Finlandia, Irlandia) oraz orientalnych (Indie, Chiny).


Karna (Lwów, Ukraina)

Zespół istnieje od dwóch miesięcy i będzie to jego pierwszy publiczny występ. Na ich repertuar składają się tradycyjne pieśni zachodniej Ukrainy i Karpat. Muzycy zespołu uważają, że nie mają prawa prezentować autentycznej muzyki ludowej, gdyż nie są w stanie zagrać jej tak, jak robiono to dawniej. Z drugiej strony nie mogą również poddać jej współczesnym aranżacjom - według nich zatraciłaby sens życia ludzi, którzy ją tworzyli, ich historię oraz sposób przeżywania tej historii - kod genetyczny.


Kraken Klezmer Band (Lublin)

Zespół powstał w grudniu 2007 roku. Składa się z uczniów i absolwentów szkół muzycznych II stopnia. Ma na swoim koncie wiele występów na festiwalach oraz wiele koncertów na terenie całej Polski.


Mali Bębniarze (Olsztynek)

Zespół istnieje od 2004 roku. Prowadzi go Zbigniew Chrzanowski, perkusista zespołu Big Day. Grają utwory perkusyjne oparte na folklorze latynoamerykańskim i afrykańskim. Mają na swoim końcie ok. 80 koncertów m.in. w TVP2 oraz na Festiwalach Perkusyjnych w Opolu i Warszawie.


Mandala-Raga (Lublin)

Zespół powstał trzy lata temu i jeszcze nie występował. Jest to jedyna na Lubelszczyźnie formacja grająca tradycyjną muzykę hinduską i posługującą się w pełni oryginalnym hinduskim instrumentarium.


Południca! (Kraków)

Zespół powstał 3 lata temu. Na początku były w nim same kobiety i minimalistyczne brzmienie. Z czasem skład był coraz liczniejszy, a muzyka coraz głośniejsza. Czym jest Południca!? Piszą o sobie, że wydobywają dźwięki z instrumentów podejrzanego pochodzenia, lubią radosne granie w smutnych tonacjach. A celem ich muzyki jest poszukiwanie Absolutnie Nowego inspirowane Absolutnie Starym oraz dekompozycja tradycji muzycznych środkowej Europy.


Tindarinda (Zielonka)

Zespół powstał około 2 lata temu. Wykonuje a capella pieśni wschodniosłowiańskie: ukraińskie, rosyjskie, „tutejsze".


Wersja Robocza (Racibórz)

Kapela istnieje zaledwie od kilku miesięcy. Ich dotychczasowa droga artystyczna to 2 koncerty w rodzinnym Raciborzu. Obecny repertuar zespołu jest mocno bretoński, ale sukcesywnie wśród granych utworów pojawiają się własne kompozycje członków zespołu inspirowane tym „co w nich siedzi".


Zespół Muzyki Dawnej i Etno - Mosaic (Warszawa)

Zespół powstał w 2006 roku i czerpie z doświadczeń, jakie jego członkowie wynoszą z pracy nad muzyką dawną, klasyczną i tradycyjną. Grają na zrekonstruowanych instrumentach dawnych, oraz instrumentach tradycyjnych z różnych stron świata. Na repertuar zespołu składają się własne aranżacje utworów polskich, sefardyjskich, greckich i węgierskich.

 

Skład Jury:

Anna Pajdosz - dyrektor Wydziału Kultury UM Lublin

Katarzyna Smyk - adiunkt, Zakład Kultury Polskiej UMCS

Rafał Rozmus - kompozytor muzyki filmowej

Wojciech Ossowski - dziennikarz Radiowej Trójki

Robert Brzozowski - muzyk

 

Regulamin Konkursu Scena Otwarta 2008

 

Informacji dotyczących konkursu Scena Otwarta udziela Stefan Bracha (stefanmb@wp.pl lub pod numerem telefonu 691823518)




Logo plakat mikoajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "Mikołajki Folkowe" zakończone!  Dziękujemy Wam za  uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

Zagłosuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" | Uczelniany Samorząd Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Chatka Żaka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook