mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Trei Parale (Rumunia)

sobota, 11 grudnia, godz. 01.00

Trei Parale
Trei Parale

Trei Parale („Trzy pensy")

 

Obraz kapeli wypełnia muzyka dawna charakterystyczna dla regionu Karpat. Muzycy Trei Parale prezentują tradycyjne dźwięki zarówno Rumunów, jak i innych grup etnicznych żyjących w tamtym rejonie: Żydów, Węgrów, Cyganów.  Zespół koncertuje na festiwalach muzyki średniowiecznej i dawnej w Rumuni. Trei Parale można spotkać na wernisażach i w klubach w Bukareszcie. Ich muzykę można usłyszeć w radiu i telewizji. Koncertują także za granicą: w Brukseli i Budapeszcie.


Specyficzne brzmienie grupa zawdzięcza Florinowi Iordanowi (fujarki, kobza), etnomuzykologowi z Muzeum Wsi Rumuńskiej. Jego ogromna wiedza o rumuńskiej muzyce tradycyjnej to wynik licznych badań terenowych przeprowadzanych w całym kraju. Kolejny muzyk - Daniel Pop (śpiew, fujarki, instrumenty perkusyjne, drumla) ma bogate  doświadczenie w muzyce dawnej. Dwoje pozostałych artystów Trei Parale to: Beatrice Iordan (śpiew, kobza) i Dinu Petrescu (instrumenty perkusyjne).Kapela zasłynęła projektem „Bazar". To swego rodzaju wyprawa w świat, w którą zabierają nas muzycy, oprowadzając nas po karczmach i gospodach, miasteczkach i miejskich slumsach dziewiętnastowiecznej Wołoszczyzny i Mołdawii. „Bazar" opowiada o czasach, kiedy malał dotychczasowy silny wpływ orientalny, a zachodnia fala zalewała kolejno regiony różnych kultur. Rumuńskie miasteczka to świat wielokulturowy, gdzie w sąsiedztwie dużych grup cygańskich czy żydowskich żyła społeczność rumuńska, a także mniejsze społeczności Greków, Ormian i Włochów. Charakterystyczna dla tamtego okresu muzyka przybliża ową mieszankę kulturową. W swoich utworach artyści z Trei Parale odwołują się głównie do dziewiętnastowiecznych transkrypcji Antona Panna, psalmisty i teoretyka muzyki bizantyjskiej, opublikowanych w kilku tomach zatytułowanych „The Hospital of Love". 


Muzycy czerpią inspiracje także z wypraw do starszych muzykantów wiejskich, nagrań dokonanych przez Constantina Brailoiu i poszukiwań w zbiorach muzyki tradycyjnej. Oprócz owych inspiracji, muzycy Trei Parale wciąż odkrywają i eksperymentują. Fragmenty muzyki, która pojawia się w projekcie „Bazar", zostały zarejestrowane na pierwszej, noszącej taki sam tytuł płycie kapeli.

http://treiparale.ro/

MP3: Trei Parale -,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook