mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

„Lubelskie. Tradycja - Inspiracja - Kompozycja (Polska)

niedziela, 12 grudnia, godz. 18.00

-1290849036.jpg
-1290849166.jpg
-1290849253.jpg
„Lubelskie. Tradycja - Inspiracja - Kompozycja"

kierownictwo muzyczne Rafał Rozmus, współpraca Agata Kusto. Wykonawcy: Chór Instytutu Muzyki WA UMCS dyrygent prof. Zofia Bernatowicz, Janina Chmiel, Zespół „Jarzębina" z Kocudzy, Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli.

Bogaty folklor muzyczny Lubelszczyzny (choć może nie tak efektowny jak Podhala czy Kurpiów) znalazł uznanie w oczach wielu kompozytorów, wystarczy wspomnieć Edwarda Pałłasza, Andrzeja Nikodemowicza, Aleksandra Bryka, Tadeusza Szeligowskiego. Istnieją perełki muzyki chóralnej rzadko goszczące w salach koncertowych, ginące wśród bardziej medialnych, również inspirowanych folklorem Pieśni Kurpiowskich K. Szymanowskiego czy instrumentalnych kompozycji H. Góreckiego.
Z okazji dwudziestych „Mikołajek Folkowych" organizatorzy postanowili przygotować specjalny koncert, który przedstawiłby muzykę poważną i jej ludowy pierwowzór na jednej scenie. Jako bądź co bądź jednostka UMCS, mając w zasięgu ręki wspaniałych muzyków, dyrygentów i pedagogów, postanowili wykorzystać ten „aparat wykonawczy". Powstał scenariusz odważnego i oryginalnego koncertu, na którym spotkają się dwa jakże dalekie i zarazem bliskie światy.

W koncercie udział biorą:

Chór mieszany Instytutu Muzyki to zespół składający się ze studentów Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Stanowi warsztat pracy dla adeptów sztuki dyrygowania. Liczne koncerty dostarczają studentom doświadczeń artystycznych i praktyki estradowej, potrzebnej w procesie edukacyjnym przyszłych animatorów życia kulturalnego i dyrygentów zespołów szkolnych, akademickich i innych. Chór wykonuje takie dzieła jak m. in.: Te Deum Marc Antoine Charpentiera, Litaniae de Providentia Divina, Completorium i Conductus funebris Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Stworzenie świata Józefa Haydna, Wielka Msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fantazja c-moll Ludwiga van Beethovena, Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego, Te Deum Karola Kurpińskiego. Zespół uczestniczył w konkursach chóralnych, w tym w myślenickim Konkursie Kolęd i Pastorałek i Konkursie Pieśni o Morzu w Wejherowie. Koncertował za granicą - śpiewał w Holandii i na Litwie. W repertuarze posiada też kompozycje światowej literatury chóralnej od XV - XX wieku. Obecnie Chórem Instytutu Muzyki kieruje profesor Zofia Bernatowicz.

Marzena Zofia Bernatowicz
pełni od 2005 r. funkcję kierownika Zakładu Muzyki Rozrywkowej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Profesor Zofia Bernatowicz prowadzi szeroką działalność artystyczną i popularyzatorską. W latach 2003-2009 związana z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Od 1985 r. związana z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej. W jej pracy pedagogicznej oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych (dyrygentura, emisja głosu, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne) istotną rolę odgrywa promowanie inicjatyw studenckich. Była współzałożycielką zespołu „Presto" wykonującego muzykę filmową Rafała Rozmusa. Organizuje również klubowe koncerty, w których swój talent i umiejętności prezentują studenci kierunku „Jazz i muzyka estradowa". Istotną rolę odgrywa również działalność Z. Bernatowicz jako pedagoga (projekt „Standardy kształcenia nauczycieli w zakresie emisji głosu", autor programu Podyplomowych Studiów Emisji Głosu na UMCS). Za swą działalność artystyczna została wielokrotnie uhonorowana odznaczeniami PZCHiO oraz nagrodami: Prezydenta Miasta Lublin, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Rektorów AR i UMCS, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz prestiżowym Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis".

Rafał Rozmus
kompozytor, dyrygent i pedagog. Z wyróżnieniem ukończył studia w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS, gdzie w latach 2004-2005 pełnił obowiązki asystenta-stażysty, a obecnie jest wykładowcą w Zakładzie Teorii Muzyki. Podczas studiów kształcił się z zakresu dyrygentury w klasie Zofii Bernatowicz oraz z zakresu kompozycji, aranżacji i instrumentacji w klasie Kazimierza Górskiego oraz Andrzeja Nikodemowicza. Jest autorem Liczbowej Metody Komponowania Muzyki Atonalnej (2002). Tworzy muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną, utwory symfoniczne, kameralne, dla dzieci, komponuje muzykę teatralną i filmową (od 2003 r.). W 2010 r. otrzymał Nagrodę Kulturalną „Żurawie" przyznawaną przez przez Radio Lublin.

Zespół „Jarzębina" z Kocudzy
Zespół „Jarzębina" założony w 1990 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy - wsi położonej w powiecie janowskim na Roztoczu i prowadzony przez Irenę Krawiec. Składa się on z grupy śpiewaczej i obrzędowej. Na szczególną uwagę w repertuarze zespołu zasługują unikalne pieśni wielkopostne, połączone z gwarą. Źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa. Laureat Baszty na XLI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Współpracuje ze Scholą Węgajty (od 1996, m.in. udział w międzynarodowych projektach "Dramat i liturgia), występował z powodzeniem np. na Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu (razem z włoskim zespołem Micrologus).


Janina Chmiel
Śpiewaczka, tancerka ludowa z Wólki Ratajskiej (pow. Janów Lubelski). Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny chłopskiej - brat Edward grał w Filharmonii Lubelskiej, ojciec był muzykantem samoukiem. Pani Janina Chmiel kultywuje stare tradycje ludowe, śpiewa pieśni obrzędowe (weselne i pogrzebowe), ballady, pieśni sieroce, kołysanki, przyśpiewki weselne, kolędy życzące. Dotychczasowy dorobek twórczy śpiewaczki to główne nagrody, niezliczona ilość pamiątek, dyplomów.. W 2006 zdobyła Basztę na kazimierskiej scenie. Jest laureatką nagrody im. Oskara Kolberga (1988, Warszawa). Piękny głos, autentyczna „wólczańska" gwara, bogactwo prezentowanych pieśni stawiają panią Janinę w ogólnopolskiej czołówce ludowych śpiewaczek solistek.

Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli
W skład kapeli wchodzą muzykanci: Stanisław Głaz, Zbigniew Butryn oraz Bronisław Rawski. Liderem jest Stanisław Głaz, który urodził się i mieszka w Dzwoli. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Oskara Kolberga, nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Jest jednym z ostatnich autentycznych skrzypków ludowych w regionie. Repertuar Kapeli wywodzi się z bogatego w tradycję regionu janowsko-biłgorajskiego (podróżniaki, polki, oberki, walczyki). Wraz ze Stanisławem Głazem przygrywa Zbigniew Butryn (basy, suka biłgorajska) oraz Bronisław Rawski - bębnista, grywał m.in. w Kapeli Mateusza z Kocudzy.

Kapela Butrynów
Zbigniew i Krzysztof Butrynowie - ojciec i syn, pochodzą z Janowa Lubelskiego. Grają na sukach biłgorajskich, unikatowym instrumencie smyczkowym, który po stuletniej przerwie powraca do praktyki muzycznej m.in. dzięki nim. Obaj są samoukami, muzykami ludowymi, grającymi ze słuchu i w zgodzie z lokalnym stylem. Ich zainteresowania skupiają się wyłącznie na dawnej muzyce wiejskiej okolic Janowa Lubelskiego i stanowią próbę odtworzenia najstarszego repertuaru tych stron. Wraz z Martą Graban-Butryn zaprezentują kilka melodii oraz pieśni z tego zakątka świata.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook