XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej
KLUB FILMOWY
 
Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006)
8.12.2006 (niedziela), godz. 12.00-18.00


Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006) - przeglądu filmów etnograficznych organizowanego od trzech lat przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego "Etno" we współpracy między innymi z The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Prezentowane są na nim filmy ukazujące zarówno przemiany kulturowe małych społeczności i grup etnicznych w procesie globalizacji, jak i specyfikę dużych miast, gdzie ludzie różnych narodowości i religii mieszkają obok siebie.

Na "Mikołajkach Folkowych" będzie można zobaczyć film o tematyce syberyjskiej, dualizm szamanizmu mongolskiego, współczesną historię miłosną z Afryką w tle oraz film autorstwa p. Reników na temat Tybetańczyków w Indiach. Zapraszamy także na pokaz slajdów dr Ewy Klekot poświecony sztuce ludowej.

Chozjajka Cziuma (reż. O. Baraeb, Rosja 1998, 16 min.)
Jeden dzień z życia Nieńców Jamłmo (Długie Jezioro). Jest to jedyna społeczność, której w czasach ZSRR udało się uniknąć kolektywizacji i do dziś zachować tradycyjny sposób życia.

Call For Grace (reż. Laetitia Merli, Francja 2000, 30 min.)
Od wczesnych lat 90. Mongolia próbuje odbudować swoją tożsamość kulturową, zachwianą po sześćdziesięciu latach reżimu sowieckiego. Szamanizm we współczesnej Mongolii jest zawieszony między tradycją a współczesnością. Doskonałym przykładem tej dwoistości jest szaman Temer i jego Centrum Szamańskie w Ułan Bator. Film pokazując życie Centrum, relacje Temera z jego uczniami, asystentami i klientami, pomaga zrozumieć wiele aspektów odrodzenia mongolskiego szamanizmu i przemian w tym kraju.

Chikwati - wesele po afrykańsku (reż. Peter Lehmann, Niemcy 2003, 53 min.)
Ślub i ceremonia weselna Chikwati daje pretekst do spotkania dwóch światów - tradycyjnej zambijskiej wioski i zachodniej metropolii. Panna młoda jest Zambijką, pan młody - zblazowanym berlińczykiem. Dowcipna opowieść o przygotowaniach do uroczystości i jej przebiegu staje się pretekstem do pokazania zderzenia tradycji i nowoczesności, sytuacji poszukiwania korzeni i postawy otwartości na inność.

Czam, czyli taniec (reż. Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Polska 2006, 30 min.)
Opowieść o rytualnym tańcu buddyjskim wykonywanym przez mnichów tybetańskich. Film został nakręcony w jednym z klasztorów na pograniczu Indii i Tybetu.

www.oczyiobiektywy.art.pl


Wypowiedz swoje zdanie, albo zadaj pytanie: mikołajkowe poGADUchy dalej
UMCS    |    CHATKA ŻAKA   |    ORKIESTRA św. MIKOŁAJA    |    SARF    |    GADKI z CHATKI


organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego  |   Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

sponsorzy:

                   
Ministerstwo Edukacji Narodowej  |  Województwo Lubelskie  |  Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  |  Inicjatywa Środkowoeuropejska  |   Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios


patroni medialni:


           


partner medialny: