XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej
WYSTAWY
 
OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI
wystawa fotografii prof. Andrzeja Bieńkowskiego - foyer "Chatki Żaka"
filmy prof Andrzeja Bieńkowskiego (Klub Filmowy - sobota 9.12, od godz. 12.00 )
spotkanie z autorem godz. 16.00

Odchodzący świat wiejskiego życia, a zwłaszcza muzycznej kultury tradycyjnej, z całą jego autentycznością, prostotą i niepowtarzalnym kolorytem zainspirował Andrzeja Bieńkowskiego do stworzenia czegoś, co pozwala na chwilę zatrzymać mijający czas i bliżej przyjrzeć się temu, co powoli staje się przeszłością.

Spośród wielu możliwych dróg poszukiwania i twórczego wyrazu Bieńkowski wybrał te najbardziej wiarygodne i wymowne, o charakterze dokumentacyjnym (fotografie, nagrania audio, wideo, filmy dokumentalne) i artystycznym. Wielokrotnie nagradzany, uhonorowany w 1995 roku nagrodą im. Oskara Kolberga, wszechstronny twórca stara się pokazać świat z przeszłości w sposób jednocześnie prawdziwy i piękny. Materiały dokumentacyjne, które potem w sposób twórczy wykorzystuje, zbiera podczas badań terenowych w różnych rejonach Polski i na Ukrainie (Polesie Wołyńskie), szczególnym sentymentem i przywiązaniem darząc rodzinną Grójecczyznę.

Szczególną popularnością cieszy się malarstwo Bieńkowskiego. Jego obrazy można było oglądać podczas trzydziestu wystaw indywidualnych i ponad stu zbiorowych, w kraju i za granicą. Urodzony w 1946 roku w Warszawie, ukończył studia na Wydziale Malarstwa, grafiki ASP, a od 2004 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. W swoich obrazach posługuje się techniką łączącą farby akrylowe, piasek i tworzywa syntetyczne, odważnie gra mocnymi kolorami i światłem. Dzięki temu prace ukazujące życie polskiej wsi, a ze szczególnym upodobaniem życie wiejskich muzykantów, są barwne i pełne życia, autentyczne, a zarazem nieco odrealnione, by odchodzący świat mógł jeszcze na chwilę zabłysnąć swoim urokiem.

Filmy, które będzie można zobaczyć na "Mikołajkach Folkowych" to "Ukraina 2006. W poszukiwaniu pogańskich obrzędów" oraz "Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów". Materiały do drugiego z nich były zbierane w latach 1980-2005 w centralnej i wschodniej Polsce. Autorowi udało się dotrzeć do muzykantów wiejskich, którzy niegdyś grali na żydowskich weselach i zabawach, zachowali w pamięci tamtą muzykę i byli gotowi do zagrania jej po raz kolejny.

Zaprezentowane podczas "Mikołajków Folkowych" fotografie Bieńkowski wykonał po 2000 roku przy okazji nagrywania wiejskich muzykantów i prowadzenia badań terenowych. Wiele z nich zostało później wykorzystanych przy malowaniu obrazów. Zdjęcia te zaistniały na wystawach w wiejskich remizach strażackich (między innymi w Glinie, Gałkach, Wyśmierzycach, Przysusze), ale także w Warszawie i Tokio. Przez wiele lat artysta był zafascynowany fotografią czarno-białą, ale w końcu, jak sam mówi, "uległ presji epoki", dlatego na tej wystawie pojawił się kolor.



prof. Andrzej Bieńkowski na www.GADKI.lublin.pl:
- Folku siedem grzechów głównych" (GzCh, nr48,2003)
- Czy Polacy potrzebują tradycji (GzCh, nr54/55,2004)
- Czego szukamy na wsi? (GzCh nr56,2005)
- Folk w roli głównej (GzCh, nr60/61,2005)
www.GADKI.lublin.pl
UMCS    |    CHATKA ŻAKA   |    ORKIESTRA św. MIKOŁAJA    |    SARF    |    GADKI z CHATKI

organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego  |   Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

sponsorzy:

                   
Ministerstwo Edukacji Narodowej  |  Województwo Lubelskie  |  Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  |  Inicjatywa Środkowoeuropejska  |   Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | Ergo Hestia | TR Studios


patroni medialni:


           


partner medialny: