mikołajki folkowe 1993

 

Mikołajki Folkowe 1993

Wykonawcy

Orkiestra św. Mikołaja (Polska)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

Orkiestra św. Mikołaja 1
Orkiestra św. Mikołaja 2
Orkiestra św. Mikołaja 3

Orkiestra św. Mikołaja ... Orkiestra wynajduje, tworzy i gra muzykę folkową już od dwudziestu jeden lat. Ten wóz pełen muzyków wyruszył w 1988 r. Niektórzy z niego spadali, wielu dosiadało się po drodze. Obok Mikołajów wyruszali też inni - tak powstawały środowiska folkowe w Polsce, nie tylko wokół grupy z Lublina. Od ponad dwudziestu lat Orkiestra kontynuuje na polskich i nie tylko scenach swoją muzyczną podróż, która rozpoczęła się od wyprawy w góry. Wiodła przez zapomniane dróżki, którymi chodzili Łemkowie, Bojkowie, Polacy i Huculi. Tworzyła folkową mapę - głównie Bieszczad oraz Beskidów i dalej - Karpat, aż po Ukrainę. Powracała też bliżej, na Lubelszczyznę. Szuka muzyki i wspomnień. Śladów po opuszczonych domach i cmentarzach - fundamenty, kominy, zarośnięte cerkwiszcza - ale i ludzi, którzy przekraczali progi tamtych domów. Odklina w muzyce ich radości i smutki, przywołuje zapomnianych, także poprzez wciąż uzupełniane tradycyjne instrumentarium i techniki śpiewu.
Ziemia jest okrągła i z definicji każda podróż kiedyś się kończy. Ale kto powiedział, że trakt musi prowadzić prosto przed siebie? - w tej podróży nikt nie boi się zjeżdżać na boczne drogi, szukać inspiracji. Po powrocie do domu można odpocząć i wyruszyć znowu, w nieco innym kierunku... Bogatsi o doświadczenia, sprawniej pokonujący przeszkody - Mikołaje jeszcze nie raz wyruszą w Świat. Co przywiozą z kolejnych podróży? Zobaczymy...

Muzycy: Anna Bielak (skrzypce, śpiew), Agnieszka Kołczewska (bębny, instrumenty perkusyjne), Maria Natanson (skrzypce, altówka, kemençe, śpiew), Bogdan Bracha (śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe), Piotr Majczyna (mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew), Marcin Skrzypek (gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew), Robert Brzozowski (kontrabas).

 

 

www.mikolaje.lublin.pl/

MP3: Orkiestra św. Mikołaja - Bida,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Impreza rozrosła się do trzech dni. W piątek odbyła się po raz pierwszy "Scena Otwarta" (wzięło w niej udział 5 zespołów), która miała formę przeglądu, a jedynym wyróżnieniem była nagroda publiczności. W sobotnim "Koncercie Gwiazd" wystąpiła, obok polskich zespołów, Kapela Romana Kumłyka z Huculszczyzny. W ramach festiwalu odbyły się trzy koncerty towarzyszące, warsztaty taneczne, przegląd filmów oraz dyskusja panelowa "Co zrobić z folklorem?". Tego roku "Mikołajki Folkowe" były również rejestrowane w całości przez II Program Polskiego Radia. Efektem współpracy z Polskim Radiem była ponadto kaseta "Mikołajki Folkowe '93" (Folk Time; 1994) zawierająca utwory najciekawszych wykonawców. Nagrania z tego festiwalu zostały także umieszczone na kasecie Kapeli Romana Kumłyka "Huculskie muzyki" (Towarzystwo Karpackie; 1995). Festiwal był transmitowany przez Lubelską Telewizję Niezależną.

Facebook