mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Trojca (Białorus)

sobota, 12 grudnia, godz. 18.00

Trojca
Ethno Trio Troitsa dostrzega w białoruskiej muzyce ludowej bogactwo krzyżujących się wpływów innych kultur i tradycji. Oddaje jej rodzimy, a zarazem - przez wielość kontekstów - uniwersalny charakter, zamykając ludowe melodie w oryginalne kompozycje, grane z udziałem bogatego instrumentarium i z zachowaniem archaicznej białoruszczyzny.

Pochodzenie nazwy grupy, jej lider, Iwan Kirczuk, tak wyjaśnia: "Troitsa (Trojca) to wiosenne święto prawosławne, z którym zawsze związanych było dużo obrzędów i pieśni. Na Białorusi jest tradycja trzech instrumentów - bębna, cymbałów i skrzypiec, które przygrywały na każdym wiejskim weselu i zabawie. Poza tym w zespole zawsze były trzy osoby".

W 1997 roku zespół stał się popularny w Rosji, a w 1998 odbył dużą trasę koncertową po zachodniej Europie: Holandii, Słowenii, Chorwacji, Niemczech i Portugalii. Następnie grupa zawiesiła na jakiś czas działalność i ponownie wystąpiła jesienią 2000 roku już w nowym składzie - z gitarzystą Jurijem Dmitriewem oraz perkusistą Jurijem Pawłowskim. Od tamtej pory wydali płyty "Żurawy" (2001) i "Sem" (2004), uczestniczyli w zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach muzycznych, koncertowali w Polsce, na Węgrzech, Litwie, w Bośni, i Estonii.

Krytycy określają styl formacji jako "folk-fusion z domieszką muzyki świata". Atrakcyjne aranżacje, profesjonalizm w śpiewie i grze przyniosły grupie sporą popularność. W 1997 zespół stał się popularny w Rosji, a w 1998 odbył dużą trasę koncertową po Europie zachodniej. Następnie na jakiś czas zawiesił działalność, by ponownie wystąpić jesienią 2000 roku już w nowym składzie - z gitarzystą Jurijem Dmitrijewem oraz perkusistą Jurijem Pawłowskim. Od tamtej pory grupa wydała dwie płyty - "Żurawy" (2001) oraz "7" (2004).

www.troitsa.net

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook