mikołajki folkowe 1995

 

Mikołajki Folkowe 1995

Wykonawcy

Varsovia Manta ()

sobota, 14 grudnia, godz. 19.00

Varsovia Manta
Grupa ta już kilkakrotnie gościła na Mikołajkach Folkowych, co na pewno może świadczyć o jej klasie. Należy ona do tych zespołów, o których mówi się, że "nie trzeba ich nikomu przedstawiać", gdyż jej muzycy są jednymi z "ojców założycieli" polskiego folku. Grupa ma na swoim koncie płytę winylową, siedem kaset i trzy dyski. Obok utworów ludowych z prekolumbijskiej Ameryki Południowej znajdują się na nich także kompozycje Ariela Ramireza: "Msza Kreolska" i "Navidad Nuestra". Spotkanie z Varsovią Mantą to swoista lekcja muzyki, historii i geografii, za którą stoją doświadczenia kilku tysięcy koncertów od filharmonii po zakłady karne. W ciągu 15 lat działalności występowali w 13 krajach od Rumunii i Ukrainy począwszy, na Watykanie i Lichtensteinie skończywszy.

Varsovia Manta jest kojarzona głównie z folklorem Ameryki Południowej, ponieważ była on pierwszym i głównym przedstawicielem muzyki andyjskiej w Polsce. Ostatnio jednak grupa przeszła metamorfozę. Do znanych już instrumentów indiańskich takich jak charango i quena dołączyła perkusja i kontrabas, które razem z akordeonem i trąbką stworzyły orkiestrę o nieznanym u nas i bardzo ciekawym brzmieniu. Obok melodii z Ekwadoru czy Boliwii Varsovia gra dziś piosenki z Rumunii, Bułgarii, Słowacji oraz przede wszystkim - z Polski: głównie Mazowsza i Kurpii. W ciągu piętnastu lat swojego istnienia grupa wypracowała swój własny kanon aranżacyjno-wykonawczy, którego charakterystyczne cechy to: wpadająca w ucho melodyjność, dynamika i bogactwo rytmiczne.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Najciekawszymi wydarzeniami piątego festiwalu był koncert Kati Szvorák z zespołem (Węgry), spektakl "Ballada chasydzka" i próba otwarta Kapeli Łem - jako nowa forma prezentacji muzycznej. W tym roku skrystalizował się również pomysł na niedzielny koncert, który został zatytułowany "Folk i okolice". Prezentował on wykonawców w niewielkim stopniu nawiązujących do folkloru, a będących reprezentantami innych nurtów - na przykład muzyki dawnej, reggae, bluesa, poezji śpiewanej. Zaistniała charakterystyczna dla "Mikołajków" oprawa plastyczna (jak plakaty wydrukowane na 2000szarym, pakowym papierze). W tym roku została też ustanowiona nagroda przyznawana przez Orkiestrę św. Mikołaja - konterfekt świętego, wykonywany różnymi technikami przez artystów ludowych i inspirujących się twórczością ludową. Fragmenty "Koncertu Gwiazd" rejestrowała TV Lublin, a reportaż z festiwalu przygotowany przez "Swojskie Klimaty" został wyemitowany w I Programie TVP.

Facebook