mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Syrbacy (Polska)

piątek, 12 grudnia, godz. 18.00

Pretendują do miana pierwszego polskiego zespołu folkowego. Antoni Kania, założyciel i lider grupy, wspominał, że bodźcem do jej powstania była emitowana w Polskim Radiu audycja o węgierskim zespole Delibab, wywodzącym się z węgierskiego ruchu domów tańca. Po wysłuchaniu tego programu zapragnął on stworzyć podobną grupę grającą muzykę z Mazowsza na zrekonstruowanych instrumentach ludowych.

Nazwa grupy wywodzi się od syrbaków (uzalistów), nie zrzeszonych w cechu muzykantów, którzy grali na syrbskich skrzypcach (starych słowiańskich skrzypcach) z Łużyc. Repertuar zespołu oparty jest na polskim folklorze zaaranżowanym w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem elementów country. Obejmuje on stare ballady i piosenki zapisane między innymi przez Oskara Kolberga. Standardem muzyki folk stała się wylansowana przez nich "Lipka zielona", równie ciekawe są ich pastorałki i kolędy. Jest to muzyka łatwa w odbiorze i wciąż zaskakująca brzmieniem niezwykłych instrumentów takich jak podkowy, łyżki czy piła, których właściwe przeznaczenie jest zgoła inne.

W kolekcji Syrbaków znajduje się wiele starych, wykonanych przez wiejskich cieśli czy stolarzy, instrumentów lub ich kopie. Są to skrzypce diabelskie, gęśle, burczybas i tubmaryna (znany od Wieków Średnich duży instrument smyczkowy o pudle rezonansowym w kształcie ostrosłupa, z jedną struną, z której wydobywano różne dźwięki z szeregu alikwotów dotykając lekko lewą ręką). Grają też na instrumentach z różnych kręgów kulturowych: greckim buzuki, arabskiej lutni czy dutarze. Większość z nich powstała lub odzyskała dawną świetność w domowym warsztacie Antoniego Kani, który jest zwolennikiem hasła "co w zasięgu ręki mamy na instrument przerabiamy"

«« wróć



Logo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook