VII Festiwal Muzyki Ludowej

mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Kapela Anny i Witolda Brodów oraz Janusza Prusinowskiego (Polska)

czwartek, 11 grudnia, godz. 18.00

Kapela Anny i Witolda Brodów oraz Janusza Prusinowskiego
MałżeÅ„stwo Anny i Witolda Brodów oraz Janusz Prusinowski grywajÄ… razem od oÅ›miu lat. Polska muzyka ludowa fascynuje ich okazujÄ…c siÄ™ być zarazem jÄ™zykiem ich wÅ‚asnego, naturalnego wyrazu. KoncertujÄ… siÄ™ oni na muzyce dawnego Królestwa Kongresowego, ale nie oznacza to bynajmniej, że sÄ… "faszystami"; ceniÄ… każdÄ… muzykÄ™ przemawiajÄ…cÄ… do ich serc - i nie tylko muzykÄ™.

Od lat studiujÄ… dzieÅ‚a Oskara Kolberga, uczÄ… siÄ™ od wiejskich muzykantów i Å›piewaków, korzystajÄ… z nagraÅ„ archiwalnych stopniowo poszerzajÄ…c swój repertuar (nieogarnialny już dla nich samych) i możliwoÅ›ci brzmieniowe. PoznajÄ…c dawnÄ… szkoÅ‚Ä™ wiejskiego muzykowania odnajdujÄ… wolność w jej prostocie. Wielkie znaczenie majÄ… dla nich pieÅ›ni. Jest w nich bowiem prawda i piÄ™kno gromadzone przez pokolenia; pieÅ›ni bywajÄ… także "sumieniem narodu".

Anna i Witold Brodowie wraz z Januszem Prusinowskim byli wiodÄ…cymi muzykami Bractwa Ubogich. Ten ostatni jest również wspóÅ‚zaÅ‚ożycielem dziaÅ‚ajÄ…cego w Warszawie Domu TaÅ„ca. Oprócz koncertów - grali w wiÄ™kszoÅ›ci miast polskich i wielu krajach Europy - grywajÄ… też na zabawach, weselach, odpustach i na ulicy. NieistniejÄ…ce już Bractwo Ubogich wystÄ™powaÅ‚o w Lublinie ostatni raz kilka lat temu. Kapela Domu TaÅ„ca z Januszem Prusinowskim jako prymistÄ… reprezentowaÅ‚a PolskÄ™ na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w 1995 roku.

Jednym z zaÅ‚ożeÅ„ MikoÅ‚ajków Folkowych byÅ‚a do niedawna prezentacja zespoÅ‚ów folkowych i autentycznych muzykantów ludowych. ZaÅ‚ożenie to okazaÅ‚o siÄ™ jednak być trudne do zrealizowania w przypadku muzyki najbardziej wiernej tradycji ze wzglÄ™du na koncertowÄ… formuÅ‚Ä™ Festiwalu. PowstaÅ‚a w ten sposób luka, którÄ… może wypeÅ‚nić wystÄ™p Anny i Witolda Brodów oraz Janusza Prusinowskiego. GrajÄ… oni na rzadkich instrumentach takich jak cymbaÅ‚y, lira korbowa czy harmonia pedaÅ‚owa, a ich muzyka to prawie bezpoÅ›redni kontakt z ludowym pierwowzorem. Program koncertu skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch części. Pierwsza to "Wesele lubelskie wg O. Kolberga", a druga obejmowaÅ‚a muzykÄ™ z Mazowsza; mazurki, oberki, kujawiaki, polki i krakowiaki oraz pieÅ›ni o Å›wiÄ™tych paÅ„skich, pieÅ›ni dziadowskie, leÅ›ne i polne. MikoÅ‚ajkowy koncert w teatrze NN byÅ‚ wyjÄ…tkowÄ… okazjÄ… do usÅ‚yszenia tej kapeli.

«« wróć



Logo plakat miko³ajki

"MikoÅ‚ajki" trwaÅ‚y już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystÄ…pili muzycy z Domu TaÅ„ca w Warszawie prezentujÄ…cy odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piÄ…tkowej "Scenie Otwartej" wzięło udziaÅ‚ 15 wykonawców. W sobotÄ™ odbyÅ‚a siÄ™ dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamiÄ™ci widzów pozostaÅ‚ koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystÄ…piÅ‚ na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. SÅ‚uchacze z trudem mieÅ›cili siÄ™ w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "MikoÅ‚ajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowaÅ‚a program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* UrzÄ…d Miejski w Lublinie
* UrzÄ…d Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna SpóÅ‚dzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook