mikołajki folkowe 2000

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Julia Doszna - Tam na Łemkowynie (Polska)

sobota, 9 grudnia, godz. 19.00

Julia Doszna - Tam na Łemkowynie
"Towarzystwo Karpackie" kwiecień 2000

Nagrań dokonano w Izabelin Studio w grudniu 1999 r. Płyta zawiera bliskie tradycji dawnego śpiewania interpretacje pieśni łemkowskich a capella, czasami tylko z towarzyszeniem drugiego głosu dogranego metodą wielośladową. Znalazły się na niej głównie liryczne pieśni łemkowskie, często nieznane szerszej publiczności.
Julia Doszna to łemkowska śpiewaczka ze wsi Łosie w Beskidzie Niskim, wieloletnia solistka zespołu "Łemkowyna", obdarzona ciepłym i przejmującym głosem. Uczyła się śpiewać jeszcze w dzieciństwie, gdy razem z dziadkami pasała krowy i owce. Później musiała sama pilnować zwierząt na obrzeżach lasu i dla dodania sobie otuchy głośno podśpiewywała. Technik wokalnych i umiejętności operowania głosem nauczyła się w czasie pracy w "Łemkowynie". Jednak po kilku latach postawiła odejść z zespołu, gdyż miała wrażenie, że w grupie nie jest w stanie przekazać pieśni tak, jakby chciała. Stara się zachować i uwypuklić wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy - czardaszowe rytmy, przeciągania, a nawet zawodzenia. Dlatego zrezygnowała ze śpiewania z akompaniamentem, przy którem te elementy się gubią. Julia Doszna koncertowała w Polsce, Kanadzie i USA. Nagrała kasetę i płytę, na których znalazły się stare łemkowskie pieśni i kolędy.
Na "Mikołajkach" wystąpi z towarzyszeniem Krzysztofa Pietruchy, gitarzysty zafascynowanego kulturą latynoamerykańską i flamenco, dla którego obcowanie z muzyką łemkowską było interesującym, aczkolwiek niełatwym wyzwaniem.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

W "Scenie Otwartej" wzięła udział rekordowa liczba wykonawców (16), pierwsze miejsce otrzymała Sarakina - grupa wykonująca muzykę bułgarską. W finale Folkowego Fonogramu Roku znaleźli się: Się Gra, Julia Doszna i Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (płyta "Metamarfozy"). Koncert "Folk i okolice", który przebiegał pod hasłem "Powrót bardów", poświęcony był piosence turystycznej, która przez wiele lat w Lublinie miała swój festiwal. Po raz pierwszy "Mikołajki" były bezpośrednio transmitowane przez Internet. W czasie trwania festiwalu relacje nadawała Telewizja Lublin, która jednocześnie na zlecenie TV Polonia przygotowała półgodzinny reportaż z festiwalu.

Facebook