mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Odpust Zupełny (Polska)

czwartek, 6 grudnia, godz. 21.00

Odpust Zupełny
Zespół powstał w 1268 roku i po pewnym czasie zawiesił działalność. U progu trzeciego milenium niespodzianie reaktywował się i pełni obecnie rolę zajęć muzykoterapii dla jego członków, którzy mają trudności z adaptacją w naszych czasach. Tym przynajmniej można tłumaczyć specyficzne czasem pomysły aranżacyjne.

Grupa zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od Średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nikt nie wie, jak daleko sięga to kontinuum i co się jeszcze w nim kryje. Zdaniem członków zespołu jest to przestrzeń bardzo pofałdowana i stara, pełna dziur i łat, co nie pozostaje bez wpływu na ich muzykę.

Pobrzmiewają w niej tradycje trubadurów i truwerów, minezengerów, minstreli i skaldów piszących pieśni będące echem bitew, wydarzeń politycznych i miłosnych uniesień. Nie bez wpływu na muzykę Odpustu jest też twórczość skomorochów - wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach muzykowali na kościelnych świętach. Spadkobiercem ich działań był późniejszy nurt sowizdrzalski także obecny w twórczości Odpustu.

Na repertuar grupy składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce, które zaprezentować może zespół Belriguardo, któremu grupa przygrywa. Są to utwory polskie` oraz z zamków i odpustów chrześcijańskiej Europy. Oprócz tego zespół gra również piosenki i melodie, które można jeszcze czasem usłyszeć na wyprawach krzyżowych.

ODPUST ZUPEŁNY tworzą: Bogdan Bracha (piszczałki), Piotr Majczyna (mandola, saz, oud); Radosław Marczewski (kontrabas), Ludmiła Kaszyrowa (skrzypce), Paweł Giszczak (obój), Marcin Skrzypek (instrumenty perkusyjne, koboz)

http://www.orkiestra.umcs.lublin.pl/mikolaje/muzyka/odpust/odpust.html

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook