mikołajki folkowe 2003

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Orkiestra św. Mikołaja (Polska)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

Orkiestra św. Mikołaja 1
Orkiestra św. Mikołaja 2
Orkiestra św. Mikołaja 3

Orkiestra św. Mikołaja ... Orkiestra wynajduje, tworzy i gra muzykę folkową już od dwudziestu jeden lat. Ten wóz pełen muzyków wyruszył w 1988 r. Niektórzy z niego spadali, wielu dosiadało się po drodze. Obok Mikołajów wyruszali też inni - tak powstawały środowiska folkowe w Polsce, nie tylko wokół grupy z Lublina. Od ponad dwudziestu lat Orkiestra kontynuuje na polskich i nie tylko scenach swoją muzyczną podróż, która rozpoczęła się od wyprawy w góry. Wiodła przez zapomniane dróżki, którymi chodzili Łemkowie, Bojkowie, Polacy i Huculi. Tworzyła folkową mapę - głównie Bieszczad oraz Beskidów i dalej - Karpat, aż po Ukrainę. Powracała też bliżej, na Lubelszczyznę. Szuka muzyki i wspomnień. Śladów po opuszczonych domach i cmentarzach - fundamenty, kominy, zarośnięte cerkwiszcza - ale i ludzi, którzy przekraczali progi tamtych domów. Odklina w muzyce ich radości i smutki, przywołuje zapomnianych, także poprzez wciąż uzupełniane tradycyjne instrumentarium i techniki śpiewu.
Ziemia jest okrągła i z definicji każda podróż kiedyś się kończy. Ale kto powiedział, że trakt musi prowadzić prosto przed siebie? - w tej podróży nikt nie boi się zjeżdżać na boczne drogi, szukać inspiracji. Po powrocie do domu można odpocząć i wyruszyć znowu, w nieco innym kierunku... Bogatsi o doświadczenia, sprawniej pokonujący przeszkody - Mikołaje jeszcze nie raz wyruszą w Świat. Co przywiozą z kolejnych podróży? Zobaczymy...

Muzycy: Anna Bielak (skrzypce, śpiew), Agnieszka Kołczewska (bębny, instrumenty perkusyjne), Maria Natanson (skrzypce, altówka, kemençe, śpiew), Bogdan Bracha (śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe), Piotr Majczyna (mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew), Marcin Skrzypek (gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew), Robert Brzozowski (kontrabas).

 

 

www.mikolaje.lublin.pl/

MP3: Orkiestra św. Mikołaja - Bida,

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Wydarzeniem okazał się koncert "Magia smyczka" Marii Pomianowskiej wraz z zespołem. Drugi dzień festiwalu przebiegał pod znakiem muzyki węgierskiej - na Koncercie Głównym wystąpił między innymi zespół Esztenás (który tego dnia poprowadził także warsztaty tańców węgierskich), wyświetlono film fabularny "Vagabond" o ruchu domów tańca na Węgrzech. Ostatniego dnia Festiwalu zagrał zespół Pankharita (muzyka andyjska) z towarzyszeniem Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Lublinie - muzycy wspólnie wykonali utwór "Navidad Nuestra" Ariela Ramireza. Płyta zespołu Pankharita, wydana z okazji "Mikołajków Folkowych", była dołączana do karnetów. Festiwalowi towarzyszyły pokazy filmów dokumentalnych poświęconych mniejszościom narodowym, wystawy oraz kameralne późnowieczorne koncerty z cyklu "Folk Nocą".

Facebook