mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

Scena Otwarta

Każda historia gdzieś się zaczyna. Konkurs-koncert "Scena Otwarta" to jedno z takich miejsc. Tu rozpocząć mogą swoją historię młode folkowe kapele. "Scena Otwarta" stwarza im szansę nie tylko pokazania się przed szerszą - w większości zorientowaną na ten konkretny typ muzyki - publicznością, ale także bycia zauważonymi przez organizatorów festiwali i media. Przyznawane podczas konkursu materialne nagrody pozwalają na rozwój zespołów (na przykład na wydanie pierwszej płyty). Prezentowana na przeglądzie muzyka jest bardzo różnorodna i trudno oceniać ją według sztywnych kryteriów. Jurorzy zwracają uwagę przede wszystkim na oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów. Ważna jest świeżość, ale także dobre technicznie wykonanie.

Zespoły zakwalifikowane do konkursu "SCENA OTWARTA 2004":

* BALKAN SEVDAH - warszawski zespół istniejący od września 2004 roku. Na jego repertuar składają się tradycyjne piosenki ludowe pochodzące z różnych regionów Bałkanów, głównie jednak macedońskie i pirińskie. Jego znaczną część stanowią też bośniackie sevdalinki i pieśni Turków kosowskich oraz archaiczne, wielogłosowe pieśni z Hercegowiny i Serbii.

* BURDON - powstały w 2002 roku we Lwowie zespół specjalizuje się przede wszystkim w wykonywaniu ludowej muzyki Karpat, ale źródła jego inspiracji rozciągają się na przestrzeni niemal całej Europy, od Skandynawii do Włoch.

* CZOŁ-NA - lubelski zespół wykonujący muzykę inspirowaną folklorem cygańskim, żydowskim oraz łemkowskim. Grają z zamiłowania do folku, a natchnienie znajdują w graniu świerszczy na nizinach i szumie wiatru w górach.

* DRZEWICA - zespół pochodzi z Opola i inspiruje się kulturą dawnych Słowian oraz polskim folklorem. Celem artystycznym zespołu jest nadanie pieśniom takiego wyrazu, jaki miały przed wiekami. Oprócz bogatego repertuaru folkowego członkowie Drzewicy prezentują także inscenizacje ściśle związane ze starosłowiańską obrzędowością.

* DZIECI DUNAJCA - zespół powstał w 1997 roku, w Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu. Wykonuje szanty, pieśni flisackie oraz piosenki o górach i wodzie, o charakterze folkowym.

* JAM BIBUM - zespół rozpoczął swoją działalność ponad rok temu, przy jednym z centrów kultury w Mińsku. W przygotowanym na konkurs programie łączy on białoruskie melodie ludowe z transowym brzmieniem bębnów.

* KARPATIA - poznański zespół inspirujący się folklorem Rumunii, Mołdawii, Węgier, Słowacji i Polski. Przygotowany na konkurs materiał zawiera autorskie aranżacje tematów pochodzących z kręgu kultury rumuńskiej i cygańskiej.

* KITKA SARENA - warszawski zespół instrumentalny, utworzony w 2002 roku. Składa się z osób fascynujących się muzyką graną między Bałtykiem a Morzem Czarnym. W przygotowanym na mikołajkowy konkurs programie zamierzają zaprezentować muzykę pochodzącą głównie z Macedonii.

* LAKOCIA (Lakocha) - zespół pochodzi z Moskwy, a w jego repertuarze znajduje się przede wszystkim instrumentalna muzyka Wschodu - Armenii i Turcji, ale możemy odnaleźć tam także utwory pochodzące z Macedonii oraz melodie klezmerskie. Charakterystyczne "wschodnie" brzmienie nadaje zespołowi użycie arabskiej lutni "ud" wraz z fletem, akordeonem i gitarą.

MIKTAM - zespół powstał jesienią 2002 roku w Rybniku, a jego stylistyczne poszukiwania nadal trwają. Jego członkowie inspiracje czerpią z tradycji muzyki skandynawskiej, Bałkanów oraz dalekiego i bliskiego Wschodu. W tekstach zespół nawiązuje często do korzeni chrześcijaństwa, m.in. do Starego Testamentu.

* NA MIEŻY - zespół zawiązał się w czerwcu b. r. jako wynik muzycznych poszukiwań jego członków na terenach Podlasia i Białostocczyzny. Za pomocą akordeonu, basu, perkusji i gitary elektrycznej, grupa chce nadać własny rytm ludowej nucie, także ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej i łemkowskiej.

* NELL' Ambientes - warszawski duet utworzony w 2002 roku. Podstawą jego instrumentarium jest didjeridoo oraz rozmaite instrumenty perkusyjne.

* RZOZ - nazwa grupy po góralsku oznacza tyle co "zacięcie". Zespół pochodzi z Bukowiny Tatrzańskiej, został utworzony trzy lata temu, a jego repertuar to "góralska poezja w oprawie rockowo - lirycznej".

* SUKTINIS - 18-osobowy Chór Katedry Bałtystyki i Językoznawstwa Ogólnego UW. Powstał w grudniu 2003 roku i wykonuje ludowe pieśni sutartines, typowe dla północno - wschodniej Litwy.

* THE IRISH CONNECTION - wbrew nazwie zespołu, na mikołajkowym konkursie zamierza on zaprezentować własne interpretacje tradycyjnych pieśni i tańców bretońskich. Pochodzi z Warszawy, został utworzony w 2000 roku i w ciągu czterech lat istnienia przeżył fascynacje muzyką irlandzką i szkocką.



Logo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook