mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

Wykonawcy

Orkiestra św. Mikołaja (Polska)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

Orkiestra św. Mikołaja 1
Orkiestra św. Mikołaja 2
Orkiestra św. Mikołaja 3

Orkiestra św. Mikołaja ... Orkiestra wynajduje, tworzy i gra muzykę folkową już od dwudziestu jeden lat. Ten wóz pełen muzyków wyruszył w 1988 r. Niektórzy z niego spadali, wielu dosiadało się po drodze. Obok Mikołajów wyruszali też inni - tak powstawały środowiska folkowe w Polsce, nie tylko wokół grupy z Lublina. Od ponad dwudziestu lat Orkiestra kontynuuje na polskich i nie tylko scenach swoją muzyczną podróż, która rozpoczęła się od wyprawy w góry. Wiodła przez zapomniane dróżki, którymi chodzili Łemkowie, Bojkowie, Polacy i Huculi. Tworzyła folkową mapę - głównie Bieszczad oraz Beskidów i dalej - Karpat, aż po Ukrainę. Powracała też bliżej, na Lubelszczyznę. Szuka muzyki i wspomnień. Śladów po opuszczonych domach i cmentarzach - fundamenty, kominy, zarośnięte cerkwiszcza - ale i ludzi, którzy przekraczali progi tamtych domów. Odklina w muzyce ich radości i smutki, przywołuje zapomnianych, także poprzez wciąż uzupełniane tradycyjne instrumentarium i techniki śpiewu.
Ziemia jest okrągła i z definicji każda podróż kiedyś się kończy. Ale kto powiedział, że trakt musi prowadzić prosto przed siebie? - w tej podróży nikt nie boi się zjeżdżać na boczne drogi, szukać inspiracji. Po powrocie do domu można odpocząć i wyruszyć znowu, w nieco innym kierunku... Bogatsi o doświadczenia, sprawniej pokonujący przeszkody - Mikołaje jeszcze nie raz wyruszą w Świat. Co przywiozą z kolejnych podróży? Zobaczymy...

Muzycy: Anna Bielak (skrzypce, śpiew), Agnieszka Kołczewska (bębny, instrumenty perkusyjne), Maria Natanson (skrzypce, altówka, kemençe, śpiew), Bogdan Bracha (śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe), Piotr Majczyna (mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew), Marcin Skrzypek (gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew), Robert Brzozowski (kontrabas).

 

 

www.mikolaje.lublin.pl/

MP3: Orkiestra św. Mikołaja - Bida,

«« wróć



Logo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook