mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

Wykonawcy

Stary Olsa (Białoruś)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

Stary Olsa
Stary Olsa to grupa grająca średniowieczną muzykę białoruską, założona w 1999 roku przez jej obecnego lidera, Zmiciera Sasnouskiego, składa się z 5 muzyków. Od 2003 roku działa też zespół taneczny, który w czasie występów grupy zapoznaje widzów z dawnymi tradycjami tanecznymi. Repertuar zespołu obejmuje białoruskie ballady ludowe i pieśni wojskowe, tańce narodowe, utwory białoruskich kompozytorów renesansowych, należące do muzyki dworskiej, kantyki z XVI i początków XVII w.; jak również popularne europejskie melodie Wieków Średnich i Renesansu.

Stary Olsa współpracuje z wieloma kołami rycerskimi na Białorusi i w Europie, a także muzeami i ośrodkami badawczymi oraz mistrzami średniowiecznych instrumentów i grupami grającymi ludową, dworską, sakralną i miejską muzykę starodawną, jak również z wykonawcami występującymi solo i grającymi na starych instrumentach.

Ożywianie brzmienia zapomnianych instrumentów to jeden z celów grupy. Stary Olsa używa w czasie występów maksymalnie dokładnych (w wyglądzie, technologii i materiałach) kopi wiekowych białoruskich (i nie tylko) instrumentów, takich jak dudy (białoruskie, białoruskie wojskowe, "macianka"), liry (łotewska lira korbowa, polsko-białoruska lira korbowa), lutnie (czterostrunowa lutnia średniowieczna, sześciostrunowa lutnia renesansowa), psalteriony (skandynawskie kantele), piszczałka (svirel) i flety, drumla, okaryna, trąbki (surma), rebeka (hudok) i bębny, czy takie instrumenty własnego pomysłu jak perkusyjna "jelka". Za ich pomocą zespół stara się odtworzyć muzyczne tradycje Wielkiego Księstwa Litewskiego, którego Białoruś była kulturalnym zrębem i geopolityczną częścią od XIII do XVIII wieku oraz ówczesną - unikalną - syntezę białoruskiej muzyki ludowej i dworskiej z muzycznymi osiągnięciami Europy. W celu wskrzeszenia tej kulturowej roli, członkowie grupy łączą brzmienie wczesnych białoruskich instrumentów z europejskimi instrumentami średniowiecznymi, do których zaliczają się np: lutnia, flet, mandolina, czy arabski baraban (rodzaj bębna).

Stary Olsa organizuje własne koncerty, a także występuje na festiwalach kultury średniowiecznej, imprezach rycerskich i festiwalach folkloru.

Skład: Zmiter Sosnowskij - dudy, lira korbowa, psalterion, drumla, instrumenty perkusyjne, wokal; Katja Radiwiłowa - flety, piszczałki; Ilja Kubłickij - lutnia, drumla; Ałieś Czumakow - lira korbowa, mandolina, psalterion, kantele, instrumenty perkusyjne, wokal; Andriej Apanowicz - bębny, drumla, dudy, wokal. Zespół nagrał 4 albumy i 1 projekt muzyczny: Шлях; Verbum; Вip; Келіх кола; Музыкальные проекты.

http://www.staryolsa.com/

MP3: Stary Olsa -,

«« wróć



Logo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook