mikołajki folkowe 2007

 

3 dni. 10 koncertów. 17 zaproszonych zespołów. 8 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy

Festiwal "Oczy i obiektywy"

sobota, 8 grudnia 2007, godz. 11.00

"Oczy i Obiektywy" to przegląd filmów etnograficznych organizowany od czterech lat przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego "Etno" we współpracy z Polskim Instytutem Antropologii.

Celem Przeglądu jak i towarzyszącego mu Konkursu filmowego jest zapoznanie widzów ze współczesną tematyką antropologiczną oraz zachęcenie twórców do prezentacji swojego dorobku.
Filmy pokazują m. in. zmiany kultur małych społeczności, grup etnicznych, plemion we współczesnym świecie, a także obrazują specyfikę dużych miast, gdzie ludzie różnych narodowości, wyznawcy różnych religii mieszkają obok siebie. Filmy zostały nakręcone przez antropologów i dokumentalistów z całego świata, przez co ukazują różne spojrzenia na zjawiska zachodzące w świecie współczesnej kultury. Stanowią bogate źródło poznania i zrozumienia otaczającego świata. Od kilku lat przegląd OCZY I OBIEKTYWY wzbudza coraz większe zainteresowanie publiczności.

  • 11.00 - Singing Pictures: Women Painters of Naya (Lina Fruzetti, Ákos Östör, Aditi Nath Sarkar, Indie 2005, 40')

    Od pokoleń członkowie wspólnoty Patua w zachodnim Bengalu zajmują się malowaniem i śpiewaniem historii przedstawionych na płótnie. Śpiewają o muzułmańskich świętych, bogach i boginiach hinduizmu, codziennych problemach, sprawach dawnych i nowych. Kiedyś wędrowali z wioski do wioski, żyjąc z datków zebranych podczas występów. Obecność mediów wpłynęła na zmianę tego modelu życia, wobec czego Patua musieli przystosować się do nowych warunków: dziś kobiety z wioski Naya pod Kalkutą założyły spółdzielnię malarek-śpiewaczek. Kamera towarzyszy im podczas codziennych czynności, podczas malowania płócien, śpiewania, gotowania, długich rozmów o przeszłości i współczesności, pozycji kobiet, konfliktach hindusko-muzułmańskich i codziennych problemach.

    Na płótnach znajdziemy pełną różnorodność wątków: od zburzenia wież WTC 11 września, przez konflikt kaszmirski, lokalnych świętych, na roli kobiety kończąc. Artystki z Naya starają się wyrazić swe własne historie w obrazach i muzyce, co nam daje okazję przyjrzenia się współczesnym problemom Bengalu i Indii.

  • 11.45 - Pratica e maestria / Practice and Mastery (Rossella Schillaci, Włochy 2005, 46')

    Zi Antonia i zi Vincenza, dwóch braci w podeszłym już wieku, łączy wspólna pasja: zampogna - tradycyjne dudy. Pierwszy tradycyjną metodą robi instrumenty, drugi na nich gra: obaj poświęcili życie muzyce. Pewnego dnia do starców trafia wykładowca instytutu etnologii, pragnąc nagrać z nimi płytę. Film śledzi rozwój projektu, towarzysząc staruszkom w ich codziennym życiu w górskiej wiosce. Wraz z bohaterami, pełnymi godności i niezwykłej radości życia, ale i niepozbawionymi ironii wobec świata, przenosimy się do innej rzeczywistości, w której największe znaczenie ma muzyka.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVII "Mikołajki Folkowe" za nami! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

LAUREACI: Pierwsza nagroda dla zespołów NELL' AMBIENTES i GADAJĄCA TYKWA.
Drugiej nagrody nie przyznano.
Trzecia nagroda dla KAPELI Z ORLICZKA.

Wyróżnienia dla VIOLINY i PATRYCJI NAPIERAŁY z zespolu Danar jako wyróżniających się instrumentalistek.
Sesja nagraniowa dla NELL' AMBIENTES.

Foto z Mikołajków w Necie:

- konkursowe zmagania (etno.serpent.pl)

- fotorelacja z MF 2007 (karpatywschodnie.pl)

- Fotki Zibiego: 1 2 

 

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | TR Studio | Polskie Radio | Sklep papierniczy BAS

Patroni:
Pismo Folkowe Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Radio Lublin | TVP Lublin

 

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki   Inicjatywa Środkowoeuropejska
Facebook