mikołajki folkowe 2007

 

3 dni. 10 koncertów. 17 zaproszonych zespołów. 8 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy

Konkurs Scena Otwarta


Pierwsza nagroda i 5 000 zł dla zespołów NELL' AMBIENTES i GADAJĄCA TYKWA - jest to nagroda ZBIOROWA za całokształt.
Drugiej nagrody nie przyznano.
Trzecia nagroda i 2 000 zł dla zespołu KAPELA Z ORLICZKA za ciekawe eksperymenty m.in. harmoniczne na niwie polskiej muzyki ludowej
Ponadto przyznano trzy równorzędne wyróżnienia oraz po 1000 zł:
- dla zespołu KLEZMAHOLICS za wyjście z muzyki klezmerskiej w kierunku piosenki żydowskiej;
- dla VIOLINY oraz dla PATRYCJI NAPIERAŁY z zespolu Danar jako wyróżniających się instrumentalistek.
Nagrodę w postaci sesji nagraniowej Jury przyznało zespołowi NELL' AMBIENTES.

 

Protokół z posiedzenia jury konkursu Scena Otwarta Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, 7 grudnia 2007

 

 

Lista zespołów zakwalifikowanych do Konkursu "Scena Otwarta" na Mikołajkach Folkowych 2007

  • Danar (Poznań)
    Zespół z Poznania wykonujący muzykę celtycką. Tradycyjne tańce i piosenki irlandzkie są dla nich punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych, łączenia w jedno pozornie obcych sobie światów .Można tu usłyszeć nutę jazzową, puls swingu, kołysanie bossa-novy, dźwięki ze Wschodu. Wszystko to spajane jest w jedną całość głęboką fascynacja tradycyjną kulturą muzyczną Irlandii.
  • DoShidSońca (Lwów, Ukraina)
    Młody zespół wokalny ze Lwowa powstał w 2006 roku. Charakterystyczne dla nich jest są starodawne ukraińskie pieśni śpiewane „białym głosem". Występowali na wielu ukraińskich festiwalach folkowych.
  • Gadająca Tykwa (Warszawa)
    Zespół tworzy muzykę etniczną, lecz wszystkie kompozycję są autorskie. Instrumenty egzotyczne przydają ich muzyce afrykańskiego charakteru. W utworach pobrzmiewa niby-język, wzorowany na językach afrykańskich, ale pojawiają się również piosenki w języku polskim. Ich muzyka wprowadza odbiorcę w specyficzny klimat.
  • Kapela na Dobry Dzień (Ustrzyki Dolne)
    Zespół istnieje od 2002. W 2004 w związku z „wielka emigracją" zawiesił działalność na dwa lata, by wznowić je na wiosnę tego roku. Członkowie zespołu reprezentują prawie całe Bieszczady od Cisnej przez Ustrzyki Dolne do Sanoka. Melodie, które grają znajdują głównie u Oskara Kolberga. Traktują je jako inspirację, nie zawsze wiernie trzymając się oryginału.
  • Kapela z Orliczka (Duszniki)
    Zespół istnieje od 2003 roku. Ich muzykę tworzą stare, często zapomniane utwory z regionu Szamotuł. Kapelę tworzą młodzi, pełni energii i entuzjazmu ludzie, którym muzyka folkowa nadała nowy rytm w życiu.
  • Klezmaholics (Lublin)
    Zespół powstał w listopadzie 2006 roku w Lublinie, początkowo jako duet wykonujący tradycyjne yiddish-songs. Z początkiem maja wraz z pojawieniem się nowych muzyków instrumentarium powiększyło się o bas, skrzypce, mandolinę i instrumenty perkusyjne. Lider zespołu Piotr Mirski był współtwórcą i organizatorem „Mozaiki kultur" - cyklu warsztatów muzyki etnicznej, gdzie prowadził warsztaty muzyki żydowskiej. Muzyką zajmuje się od kilkunastu lat. Związany z Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.
  • Nell' Ambientes (Warszawa)
    Formacja powstała w 2002 roku w Warszawie. Początkowo jako trio. Wtedy też powstało pierwotne brzmienie i pierwsze domowe nagrania. Styl muzyki wykonywanej przez zespół najlepiej charakteryzuje termin rhytm'n'didjeridoo. Jeden z utworów zespołu znalazł się na dwupłytowym wydawnictwie Polskiego Radia „Antologia Polskiego Folku".
  • Południca! (Kraków)
    Piszą o sobie: „Tworzymy muzykę „korzeni i liści". Żywą muzykę, która rośnie i „przepoczwarza" się. Słowiańskie pojmowanie dźwięku splecione z nowoczesnymi aranżacjami, jakie wwiercają się w nasze myśli podczas nocnych spacerów we mgłach i mrokach XXI wieku"
  • Teleri (Kijów, Ukraina)
    Zespół powstał w 1998 z inicjatywy Lesi Roj. Na repertuar grupy składają się jej autorskie pieśni, a także ukraińskie i mołdawskie pieśni ludowe. Występowali na ukraińskich festiwalach piosenki autorskiej oraz na festiwalach folkowych.
  • Widymo (Sanok)
    Jak sami mówią Widymo to: „Muzyka ludzi z Gór Słonnych na głosy i historie o tym co było i co się staje. Taka muzyka, żeby usłyszeć i opowiedzieć, a tam gdzie tajemnica, urwać w pół dźwięku...

    Widymo, bo wiemy (wiedamy), że sztuka rodzi się w spotkaniu. Świat zaklinamy w polifonię dźwięków, osobowości, kultur i obrządków tego samego miejsca, gdzie spotkałyśmy się dziesięć lat temu."

  • Violina (Wrocław)
    Paulina Srzednicka skończyła wyższą szkołę muzyczną we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Po studiach wyjechała do Brazylii, gdzie działała w kilku grupach muzycznych, założyła również swój zespół „Sara-Cara", grający etniczną muzykę brazylijską. Dzisiaj zajmuje się głównie improwizacją i tworzeniem własnych kompozycji na skrzypcach
  • Yarenlik (Toruń)
    Zespół istnieje od kilku lat. Jego nazwa pochodzi z języka tureckiego: yarenlik to spotkanie przyjaciół, którzy wzajemnie się odwiedzając, tworzą wspólnie muzykę wypływająca w danej chwili z ich wnętrza, obdarzając nią osoby trzecie. Inspiracje muzyczne zespół czepie z różnych regionów świata, łączy tradycje muzyczne wielu kultur ukazując tym samym uniwersalny charakter muzyki. W swojej twórczości zespół wykorzystuje instrumenty z różnych stron świata.
  • Żmije (Rzeszów)
    W muzyce tego zespołu można doszukać się elementów wielu nurtów muzycznych: folku, rocka, reggae, piosenki poetyckiej, punka. Zespół zakończył pracę nad pierwsza płytą, zawierającą utwory ukraińskie i łemkowskie.

    Założyciel zespołu Grzegorz Barć prowadzi w Akademickim Radiu Centrum w Rzeszowie cykliczna audycję muzyczną „Folk i cała reszta" oraz jest jednym z organizatorów Festiwalu Sztuki Ludzi Gór „ Żmijowisko" w Ustrzykach Górnych.

 

 

JURY :

Piotr Kędziorek - dziennikarz, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Wojciech Ossowski - dziennikarz, Polskie Radio Program III

Krzysztof Piekarczyk - portal serpent.pl

Marcin Skrzypek - muzyk, Orkiestra św Mikołaja

Jan Kondrak - muzyk, Federacja

 

 

Celem konkursu "Scena Otwarta" jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że występ na Mikołajkowej scenie bardzo często jest początkiem ich dynamicznej kariery. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali.

Jaki zespół jest dobry? Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów.

 



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVII "Mikołajki Folkowe" za nami! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

LAUREACI: Pierwsza nagroda dla zespołów NELL' AMBIENTES i GADAJĄCA TYKWA.
Drugiej nagrody nie przyznano.
Trzecia nagroda dla KAPELI Z ORLICZKA.

Wyróżnienia dla VIOLINY i PATRYCJI NAPIERAŁY z zespolu Danar jako wyróżniających się instrumentalistek.
Sesja nagraniowa dla NELL' AMBIENTES.

Foto z Mikołajków w Necie:

- konkursowe zmagania (etno.serpent.pl)

- fotorelacja z MF 2007 (karpatywschodnie.pl)

- Fotki Zibiego: 1 2 

 

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | TR Studio | Polskie Radio | Sklep papierniczy BAS

Patroni:
Pismo Folkowe Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Radio Lublin | TVP Lublin

 

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki   Inicjatywa Środkowoeuropejska
Facebook