mikołajki folkowe 2007

 

3 dni. 10 koncertów. 17 zaproszonych zespołów. 8 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy

"Studium harmonii polskiej" - podsumowanie projektu

Jan Kędzierski, informator projektu
Harmonia

sobota, 8 grudnia 2007, godz. 16.00

Harmonia polska to jeden z tych instrumentów, które powoli odchodzą w zapomnienie. Szeregi harmonistów topnieją. Starzy mistrzowie odchodzą, często nie pozostawiając godnych następców. Nie ma już zakładów produkujących harmonie. Zostało jedynie kilku mistrzów wykonujących instrumenty na indywidualne zamówienia. Robią je ręcznie, powoli i z wielką dbałością o detale. "Tworzenie" harmonii jest pracochłonne.

Żywot harmonii, nie jest długi, ale jej korzenie sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Harmonia wywodzi się bowiem od chińskiego szengu, będącego w zasadzie ustną harmonijką. Źródłem dźwięku były w nim stroiki przelotowe. We współczesnej formie stroiki (lub głosy) to paski metalu, które drgają pod wpływem wdmuchiwanego powietrza, wydając jednocześnie dźwięk. W Europie dopiero w XVIII wieku zaczęto prowadzić eksperymenty zmierzające do wykorzystania stroików w nowych instrumentach. Badania szły w kilku kierunkach, a grupa instrumentów, do których zalicza się harmonię polską powstała na początku XIX wieku. Wiek XIX i pierwsza połowa XX to okres jej największej popularności. Po II wojnie światowej harmonie zostały skutecznie wyparte przez produkowane masowo, tańsze akordeony. I dla współczesnego odbiorcy muzyki, a i niejednego muzyka, trudne jest rozróżnienie tych dwóch instrumentów.

Prowadzony od kilku miesięcy projekt pt. "Studium Harmonii Polskiej" ma na celu przeprowadzenie, udokumentowanie i opublikowanie badań terenowych nad budową i wytwarzaniem harmonii polskich jako instrumentów ludowych oraz nad praktyką wykonawczą muzyki tradycyjnej, wykonywanej na tych instrumentach. W swoim ogólnym założeniu ma na celu uchronić harmonię od niebytu, aby nie trzeba było przywracać jej po latach do istnienia (tak jak np. suki biłgorajskiej).

Na spotkaniu koordynatorzy projektu przedstawią rezultaty dotychczasowych działań, prowadzonych w dwóch kierunkach: opracowanie dokumentacji technicznej i zbudowanie harmonii oraz badania terenowe nad praktyką wykonawczą. Będzie się można dowiedzieć jak wygląda harmonia od środka i czym różni się od akordeonu. Będzie można również posłuchać o harmonistach i ich roli w kulturze ludowej. Na zakończenie, zagra Kapela Stanisława Kujawiaka (Żdżary) z harmonistą, panem Józefem Żurowskim.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVII "Mikołajki Folkowe" za nami! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

LAUREACI: Pierwsza nagroda dla zespołów NELL' AMBIENTES i GADAJĄCA TYKWA.
Drugiej nagrody nie przyznano.
Trzecia nagroda dla KAPELI Z ORLICZKA.

Wyróżnienia dla VIOLINY i PATRYCJI NAPIERAŁY z zespolu Danar jako wyróżniających się instrumentalistek.
Sesja nagraniowa dla NELL' AMBIENTES.

Foto z Mikołajków w Necie:

- konkursowe zmagania (etno.serpent.pl)

- fotorelacja z MF 2007 (karpatywschodnie.pl)

- Fotki Zibiego: 1 2 

 

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | TR Studio | Polskie Radio | Sklep papierniczy BAS

Patroni:
Pismo Folkowe Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Radio Lublin | TVP Lublin

 

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki   Inicjatywa Środkowoeuropejska
Facebook