mikołajki folkowe 2007

 

3 dni. 10 koncertów. 17 zaproszonych zespołów. 8 krajów. 3 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - prezentacja

piątek, 7 grudnia 2007, godz. 15.00

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami to organizacja ogromnie zasłużona w ratowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego, powstała ponad sto lat temu - w czerwcu 1906, w Warszawie, jako Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Dopiero wtedy, dzięki rewolucji 1905 roku, mmógł zorganizowac się społeczny ruch na rzecz ochrony polskich zabytków. Jako nurt nie zalegalizowanej aktywności społecznej istniał on oczywiście wcześniej, dzięki czemu TOnZP mógł od początku podjąć złożone prace prowadzone z rozmachem godnym państwowego urzędu. Aktywność organizacji dotyczyła wszystkich trzech zaborów, podejmowało też prace poza granicami przedrozbiorowymi. Największą żywotność w działaniu TOnZP wykazywało do wybuchu I Wojny Światowej. Objęto wówczas różnorakimi interwencjami i pracami konserwatorskimi 365 zabytków, w tym 56 w Warszawie. W prace te zaangazowani byli najwybitniejsi ówcześni artyści, historycy sztuki i architekci. Po odzyskaniu przez Polske niepodległości, to właśnie TOnZP stał się dostarczycielem wykwalifikowanej kadry dla tworzonej państwowej słuzby ochrony zabytków.

W czasie II Wojny Światowej, działacze Towarzystwa zabezpieczali zabytki przed zniszczeniem i grabieżą, starali się ocalić jak najwięcej i - jak wiemy - wiele akcji się powiodło, a ich efektem była możliwość dokonania powojennej rekonstrukcji czy konserwacji w oparciu o elementy oryginalne. Sama organizacja - jako Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - zostało reaktywowane dopiero w 1974 roku. Obecnie ma swoje koła i oddziały w wielu miastach całej Polski. Od lutego 2007 roku również w Lublinie. Postanowiliśmy reaktywować Oddział Lubelski po wielu latach jego nieistnienia w naszym mieście.

Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy chcieliby zrobić w życiu coś pożytecznego, a że w absolutnej większosci studiujemy lub skończyliśmy kierunki związane z historią i zabytkami, to nasze działania zmierzają właśnie w tym kierunku. Naszą pierwszą poważną inicjatywą jest opieka nad niszczejącym cmentarzem prawosłwanym przy ul. Lipowej. Na tym, rzecz jasna, skonczyć nie chcemy...Zapraszamy do zapoznania sią z naszą działalnością, jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie i propozycje współpracy.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!
XVII "Mikołajki Folkowe" za nami! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

LAUREACI: Pierwsza nagroda dla zespołów NELL' AMBIENTES i GADAJĄCA TYKWA.
Drugiej nagrody nie przyznano.
Trzecia nagroda dla KAPELI Z ORLICZKA.

Wyróżnienia dla VIOLINY i PATRYCJI NAPIERAŁY z zespolu Danar jako wyróżniających się instrumentalistek.
Sesja nagraniowa dla NELL' AMBIENTES.

Foto z Mikołajków w Necie:

- konkursowe zmagania (etno.serpent.pl)

- fotorelacja z MF 2007 (karpatywschodnie.pl)

- Fotki Zibiego: 1 2 

 

 

Organizator:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Sponsorzy:
Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Inicjatywa Środkowoeuropejska | Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin | TR Studio | Polskie Radio | Sklep papierniczy BAS

Patroni:
Pismo Folkowe Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Radio Lublin | TVP Lublin

 

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki   Inicjatywa Środkowoeuropejska
Facebook