XVIII Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Otwarcie wystawy ceramiki Marty Wasilczyk

Wystawa ceramiki Marty Wasilczyk
Wystawa ceramiki Marty Wasilczyk
Wystawa ceramiki Marty Wasilczyk
Wystawa ceramiki Marty Wasilczyk

sobota, 13 grudnia 2008, godz. 17.30

Z prochu ziemi

 

Tak jak garncarze dawnych kultur dotykam gliny z respektem. Wciąż na nowo odkrywam i poznaje tajemnice tego tworzywa. W skomplikowanych zabiegach z pogranicza misterium i alchemii, wydobywam z bezksztaÅ‚tnej masy przedmioty, w których czasem dźwiÄ™czy echo kosztownych i kunsztownych technik jubilersko zÅ‚otniczych, a wartoÅ›ci barwne zjawiajÄ… siÄ™ w specyficzny sposób. Wydobyte ogniem, sÄ… dalekie od pospolitej jaskrawoÅ›ci.

Wciąż na nowo wzbogacam arsenaÅ‚ Å›rodków technicznych, które stanowiÄ… o niepowtarzalnoÅ›ci i wyjÄ…tkowoÅ›ci wielu rozwiÄ…zaÅ„. W tych poszukiwaniach pomocne sÄ… mi stare skorupy naczyÅ„ z przed tysiÄ™cy lat, wyjÄ™te przez archeologów z ziemi. Wiem, że warto niekiedy popatrzeć za siebie wstecz, w gÅ‚Ä…b czasu, by uÅ›wiadomić sobie, co zawdziÄ™czamy setkom pokoleÅ„ ludzkich, które przed nami żyÅ‚y i tworzyÅ‚y. CzerpiÄ™ wiedzÄ™ tajemnÄ… od garncarzy i ceramików z przeszÅ‚oÅ›ci, którzy tak znakomicie opanowali proces oczyszczania i przygotowania gliny do pracy. Potrafili zestawiać masy ceramiczne z różnorodnymi domieszkami uszlachetniajÄ…c w ten sposób tworzywo i poprawiajÄ…c jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, budować piece, wÅ‚adać ogniem. Do mistrzostwa doprowadzajÄ…c sztukÄ™ pokrywania wyrobów kolorowymi szkliwami czy angobami. Wreszcie od zwykÅ‚ych glin garncarskich poprzez kamionkÄ™ coraz bardziej uszlachetnianÄ…, doszli do wytwarzania przeÅ›wiecajÄ…cej, nieskazitelnie biaÅ‚ej, wytwornej porcelany, najwyższego gatunku. Dbali przy tym o urodÄ™ zwykÅ‚ego garnka, czerpaka na wodÄ™, dzbana, misy talerza, a także figurek i magicznych przedmiotów. Dbali o urodÄ™ każdego glinianego drobiazgu, uważajÄ…c, ze glina to znakomity surowiec do realizacji przedmiotów sztuki i rzemiosÅ‚a artystycznego. To spoglÄ…danie w gÅ‚Ä…b czasu i analiza dokonaÅ„ minionych pokoleÅ„ i wieków sprawia, że jest mi szczególnie bliska Å›redniowieczna estetyka blasku, metafizyka Å›wiatÅ‚a. To też w swoich ceramicznych przedmiotach szukam powierzchni chwytajÄ…cych lub je przepuszczajÄ…cych. W zależnoÅ›ci od oÅ›wietlenia moja ceramika mieni siÄ™ tÄ™czowymi refleksami, lÅ›niÄ…c migotliwie.

Emanacja Å›wiatÅ‚a, blasku, iryzujÄ…ce opalizacje, interferencje barwne, siÅ‚a, gÅ‚Ä™bia i czystość koloru to zespóÅ‚ Å›rodków wyrazu artystycznego, których różnorodne wartoÅ›ci muszÄ… podlegać peÅ‚nej syntezie jednoczyć siÄ™ i wspóÅ‚brzmieć. Staram siÄ™ odnaleźć w ich wieloÅ›ci jedność, która zaskakujÄ…c oczarowuje. Szukam niezwykÅ‚ych faktur i struktur nadajÄ…cych powierzchniom ceramicznym żywÄ… migotliwość, zÅ‚otniczo-jubilerskÄ… kunsztowność i kosztowność. Tak opracowane powierzchnie inaczej chwytajÄ… Å›wiatÅ‚o. Każda barwa ma dziÄ™ki temu wÅ‚asny walor. Dokonuje siÄ™ w obrÄ™bie tylko jednej, szklistej zieleni, bÅ‚Ä™kitu, brÄ…zu niezmiernie skomplikowana gra. Wytwarza ona swoistÄ… przestrzenność, na którÄ… skÅ‚adajÄ… siÄ™ wrażenia tworzone przez specyficzne jakoÅ›ci fakturowo-Å›wietlno-barwne.

Powoduje to, iż powierzchnie odczuwane są o wiele bardziej wielowarstwowo. Stają się czymś więcej, niż tylko powleczoną misterną dekoracją ścianką ceramiczną.

Równie chÄ™tnie jednak siÄ™gam po Å›rodki najprostsze - gÅ‚adzÄ™ i cyzelujÄ™ gliniane powierzchnie, wydobywajÄ…c poÅ‚ysk i gÅ‚adkość najszlachetniejszych, jedwabnych atÅ‚asów. ÅšwiatÅ‚o rozprasza siÄ™ wtedy miÄ™kko jak na aksamicie. Pozostawiam naturalny kolor gliny - kremowy, czerwony lub czarny - w zależnoÅ›ciom wprzÄ™gniÄ™tego w proces wypaÅ‚u żywioÅ‚u powietrza. Deformacja, uproszczenia, a czasem komplikacja ksztaÅ‚tu, niezwykÅ‚a faktura lub atÅ‚asowa gÅ‚adź intensywna wielobarwność, satynowa matowość lub szklista bÅ‚yszczÄ…ca struktura, zespolone ze Å›wiatÅ‚em, które obejmuje i przenika moje ceramiczne obiekty, to Å›rodki wyrazu, które dziaÅ‚ajÄ… na patrzÄ…cego najbardziej bezpoÅ›rednio, najbardziej irracjonalnie.

ÅšwiatÅ‚o, które odrealnia, odbijajÄ…c różnorodne refleksy, lÅ›ni tajemniczym życiem blasków i cieni, niuansów póÅ‚tonów stanowiÄ…c gÅ‚ówny akcent. Czaruje, oczy, wprowadzajÄ…c psychikÄ™ w stan kontemplacji..

Za każdym razem, kiedy biorę bezkształtną bryłę gliny do ręki mam wrażenie, iż dotykam mistycznych tajemnic tworzywa. Ożywiam glinę za pomocą tylko mi znanych zaklęć. Z prochu ziemi powołuję do życia świat form pełnych zmysłowego czaru

Marta Wasilczyk.


Marta Wasilczyk - historyk sztuki, garncarz, ceramik, od 1994r. prowadzi wÅ‚asnÄ… pracowniÄ™ ceramiki artystycznej. Swoje wyroby wykonuje z gliny, na kole garncarskim. Każde naczynie nosi „Å›lad rÄ™ki", ma indywidualny, niepowtarzalny charakter. InspiracjÄ… sÄ… dla niej naczynia ludowe, archeologiczne i antyczne. Formy nieregularne, ozdobne kafle, figurki wykonuje bez użycia koÅ‚a, lepiÄ…c „z wolnej rÄ™ki". StosujÄ™e różnorodne techniki zdobienia: relief, kolorowe szkliwa - bÅ‚yszczÄ…ce i matowe, zaciekowe, „krakele" - szkliwa spÄ™kane. Dodatkowo dekoracjÄ™ wzbogaca farbami naszkliwnymi. Czasem używa angob - kolorowych glinek, piÄ™knie komponujÄ…cych siÄ™ z czerwonym biskwitem czerepu naczyÅ„. Zajmuje siÄ™ również rÄ™cznym malowaniem porcelany farbami naszkliwnymi. Wykonuje też plakiety ceramiczne inspirujÄ…c siÄ™ ikonÄ…. IdeÄ… jej pracowni jest „ocalić od zapomnienia" tradycyjne garncarstwo i umiejÄ™tność pracy na kole. Staram siÄ™ poÅ‚Ä…czyć osiÄ…gniÄ™cia przeszÅ‚oÅ›ci ze wspóÅ‚czesnymi wymaganiami estetyki.

Marta Wasilczyk zdobyÅ‚a wiele wyróżnieÅ„. W ogólnopolskim przeglÄ…dzie „Garncarstwa i rzeźby ceramicznej '98" zorganizowanym przez FundacjÄ™ „Cepelia" - PolskÄ… SztukÄ™ i RÄ™kodzieÅ‚o - otrzymaÅ‚a II nagrodÄ™. Od wielu lat uczestniczy w ogólnopolskich i miÄ™dzynarodowych plenerach w WiÅ›niczu Nowym. W lutym 2002r. w ramach Dni Polskich reprezentowaÅ‚a rzemiosÅ‚o garncarskie w Gandawie, Brukseli i Luxemburgu, a w maju 2002r. UczestniczyÅ‚a ze swoimi pokazami w Dniach Europy w Brukseli.Swoje prace prezentowaÅ‚a w wielu uznanych galeriach: 1996 - „Galeria 31" w Lublinie, 1998 - PaÅ„stwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 2000 - Wystawa Projektowanie WnÄ™trz „MIA" w Mediolanie, 2006 - wystawa autorska „Z Prochu Ziemi" na zamku w Janowcu i na corocznych wystawach poplenerowych „Ceramiczne Dialogi"( Nowy WiÅ›nicz, Kraków, Bochnia), oraz na wystawach „Różne oblicza ceramiki" - 2006- 2007 r.( Kalisz, PoznaÅ„, Warszawa). Jestem czÅ‚onkiem zaÅ‚ożycielem ZwiÄ…zku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby.

Mam duże doÅ›wiadczenie w przygotowaniu i prowadzeniu pokazów pracy na kole garncarskim. Na co dzieÅ„ pracuje w Zespole Sztuk Plastycznych w Lublinie prowadzÄ…c zajÄ™cia z tkaniny artystycznej. Prace realizowane pod jej kierunkiem wielokrotnie byÅ‚y nagradzane na przeglÄ…dach i konkursach ogólnopolskich.

 

«« wróć



Logo plakat miko³ajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "MikoÅ‚ajki Folkowe" zakoÅ„czone!  DziÄ™kujemy Wam za  uczestnictwo. DziÄ™kujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odlegÅ‚ych miejsc. DziÄ™kujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniaÅ‚e prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadziejÄ™, że wystÄ™p w "Chatce Å»aka" daÅ‚ wszsytkim muzykom wiele radoÅ›ci i artystycznej satysfakcji. DziÄ™kujemy pracownikom "Chatki Å»aka", czÅ‚onkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

ZagÅ‚osuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-SkÅ‚odowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Å»aka" | Uczelniany SamorzÄ…d Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa SzkoÅ‚a PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci i Administracji w Lublinie

Chatka Å»aka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook