mikołajki folkowe 2008

 

5 dni. 11 koncertów. Konkurs. Warsztaty. Klub. Koncerty w Centrum. Filmy.

Spotkanie ze Stefanem Dardą, autorem książki "Dom na wyrębach"

Spotkanie ze Stefanem Dardą, autorem książki

sobota, 13 grudnia 2008, godz. 15.30

Stefan Darda urodził się 02 września 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu. Do czasu ukończenia szkoły średniej (L.O. im. B. Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim) mieszkał w Lubyczy Królewskiej na Zamojszczyźnie, po czym rozpoczął studia na UMCS w Lublinie. Był muzykiem "Orkiestry św. Mikołaja". Wraz z zespołem nagrał dwa albumy: "Z Wysokiego pola" (1992) i "Czas do domu" (1994). Stefan Darda pracował też w studenckich klubach turystycznych UMCS - początkowo w Wydziałowym Klubie Turystycznym „Pełzak", po czym wraz z grupą przyjaciół reaktywował Uczelniany Klub Turystyczny PTTK UMCS „Mimochodek". Zainteresowania z czasów studenckich, a zwłaszcza fascynacje przyrodą i wierzeniami ludowymi, odnaleźć można w "Domu na wyrębach" - debiutanckiej powieści autora, która ukazała się w październiku 2008 roku nakładem wydawnictwa „Videograf II".

 

 

Dom na wyrębach - debiutancka powieść Stefana Dardy, której akcja rozgrywa się wśród niezwykłych krajobrazów Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, a także częściowo w Lublinie, utrzymana jest w klimacie prozy Stephena Kinga. Głównym bohaterem powieści jest Marek Leśniewski - czterdziestoletni mężczyzna, który po rozwodzie postanawia zmienić swoje życie i z tętniącego wielkomiejskim gwarem Wrocławia przenieść się do położonego wśród lasów przysiółka o nazwie Wyręby. Początkowo jest zafascynowany nowym miejscem, obcowaniem z przyrodą i nieznanymi dotąd doświadczeniami związanymi z ciężką pracą fizyczną. Zanim rozpocznie się rok akademicki, a wraz z nim nowe obowiązki na lubelskim UMCS-ie, Leśniewski próbuje doprowadzić do ładu zapuszczony drewniany dom, który ma się stać dla głównego bohatera oazą spokoju, gdzie będzie mógł oddawać się swojej wielkiej pasji - fotografowaniu przyrody.

Czar jednak dość szybko pryska. Okazuje się, że jedynym sąsiadem Marka jest cieszący się w okolicy ponurą sławą starszy człowiek, który niegdyś był podejrzany o morderstwo. W czasie pierwszego spotkania dochodzi pomiędzy mężczyznami do gwałtownej scysji, a sąsiad nawet grozi Leśniewskiemu. Na domiar złego w nocy poprzedzającej kłótnię główny bohater widzi w oknie przerażającą postać kobiety. Początkowo jest przekonany, że był to sen, jednak z czasem ma co do tego coraz poważniejsze wątpliwości.

 

Akcja toczy się w szybkim tempie i wkrótce w Wyrębach dochodzi do serii zagadkowych, a później także tragicznych wydarzeń...

 

Andrzej Pilipiuk - jeden z najpopularniejszych obecnie polskich pisarzy, napisał o powieści „Dom na wyrębach":

„(...) Wartka, trzymająca w napięciu akcja i lekkie pióro autora sprawiają, że książkę trudno odłożyć przed poznaniem jej zakończenia."

 

Lecz to „Dom na wyrębach" to nie tylko klasyczna powieść grozy. Niech świadczą o tym głosy pierwszych czytelników, których recenzje pojawiły się na stronie jednej z księgarń internetowych (www.gandalf.com.pl):

„Wysublimowana refleksja nad życiem, w czym niepomiernie pomaga utkanie tła, faktów, a przez to całości klimatu z niemożliwych do niezauważenia różnorakich nici przyrody. Konkretne i odważne podejście do świata i jego cywilizacyjnych przejawów przeplata się z delikatnością uczuć i niezachwianiem tego, co w duszy człowieka najważniejsze. A wszystko podane w zaskakująco - ciepły ( i zaskakujący, i ciepły) sposób. I mimo, że powieść porównywana jest do klimatu prozy Stephena Kinga, uważam, że wpisuje się w swój własny styl. Szczerze polecam.:)"

veronix

 

„Dziełko - super! Wzmaga napięcie! Ciekawa kompozycja! Odkrywcze metafory! Opisy - finezja! Dialogi ekstra! Język giętki, barwny, miejscami dosadny, soczysty! To nie lada sztuka oswoić Jaszczuka! Niech żyje przyjaźń z Hubertem... i żurawi klangor! Tak trzymaj! Ciekawe co dalej dzieje się na wyrębach! Czekam na kolejną książkę!"

W.Okoń

 

„Książka mnie zaskoczyła, bo okazała się bardziej powieścią traktującą o tematach egzystencjalnych niż takim "zwykłym" horrorem. Bardziej o życiu niż o śmierci, a raczej o tym, że przez parę miesięcy można zyskać prawdziwe szczęście, które daje 8 razy więcej niż lata "porządności" i budowania "dobrobytu". Żurawie głównymi bohaterami! :) Przepiękne, niech żyje życie!"

tolo

 

 

Stefan Darda tak mówi o swojej powieści:

Niektórzy wyrażają zdanie, że powieści grozy to proza „drugiej kategorii". Być może często tak jest. Niemniej jednak wystarczy sięgnąć po niektóre z książek Stephena Kinga (pierwszy z brzegu przykład - „Dolores Claiborne"), aby przekonać się, że tak wcale być nie musi. Lekka forma i „niesamowita" tematyka może stanowić jedynie tło do wartościowych rozważań na temat ludzkiej psychiki, może w sposób bardzo precyzyjny określać emocje i stan ducha bohaterów. Często zdarza się, że w tego typu książkach autor z ogromną dozą wrażliwości opisuje otaczający nas świat. Gdy ktoś chce zajrzeć nieco głębiej, ma szanse tego typu „smaczki" w prozie Kinga odnaleźć. A że czyta się dobrze? Oczywiście, można być zdania, że wszystko, co czyta się dobrze jest marnej jakości, a do tzw. „wartości artystycznej" potrzeba niezłomnej woli czytelnika, by wytrwać do końca.

Bardzo chciałbym, żeby „Dom na wyrębach" czytało się dobrze. Jeśli uda się Czytelnikowi w mojej książce znaleźć coś więcej, niż powieść grozy, będę niezwykle szczęśliwy. Z rozmysłem bowiem, jako motto mojej książki umieściłem w niej następujące zdanie: „Dobrze jest umieć odróżniać życie od procesu powolnego umierania."

Cieszę się, gdy docierają do mnie opinie, że udało mi się przekazać to, co chciałem. Czy rzeczywiście tak jest? O tym każdy chyba powinien przekonać się sam..."

«« wróć



Logo plakat mikoajki

 DZIĘKUJEMY!

XVIII "Mikołajki Folkowe" zakończone!  Dziękujemy Wam za  uczestnictwo. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z bardzo odległych miejsc. Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej". Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszsytkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji. Dziękujemy pracownikom "Chatki Żaka", członkom sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.
Scena Otwarta - werdykt jury

Festiwalowe Galerie:

Ukraina w Centrum Lublina

Zdjęcia Jarka Mazura

Zdjecia Mariusza Kusia

 

Zagłosuj na  LUBLIN

 

Sponsorzy:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" | Uczelniany Samorząd Studentów KUL | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego | TR Studios | Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Ukraina w Centrum Lublina: Kawiarnia Artystyczna „Hades" | Cax Mafe | Hestia | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Chatka Żaka  TR Studios Hestia 

 cax mafe 

Patroni medialni:

Gadki z Chatki | Gazeta Wyborcza | Zoom | Radio Lublin | TV Lublin

  Radio Lublin tvp lublin Gadki z Chatki gazeta 

Facebook