XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

mikołajki folkowe 2017

 

Arkona na MF już 10 grudnia 2017 godz. 18.00 - kup bilety tutaj!

Wykonawcy

Kapela Opocznianka spod Opoczna ()

sobota, 9 grudnia, godz. 16.00

Kapela Opocznianka spod Opoczna
Kapela „Opocznianka" to jedna z najbardziej znanych i najdÅ‚użej dziaÅ‚ajÄ…cych kapel w regionie. Nazwa zostaÅ‚a przejÄ™ta od nieistniejÄ…cego już ZespoÅ‚u Ludowego PieÅ›ni i TaÅ„ca. Kapela tego ZespoÅ‚u od poczÄ…tku skupiaÅ‚a znakomitych muzyków regionu opoczyÅ„skiego. Grali w niej m.in. StanisÅ‚aw Borowiecki (ur. w 1925 r.) na harmonii trzyrzÄ™dowej, StanisÅ‚aw Kaleta (ur. w 1931 r.) na skrzypcach, bÄ™bniÅ‚ zaÅ› BronisÅ‚aw Stelemblak (ur. w 1904 r.). W 1965 r. do Kapeli wstÄ…piÅ‚ harmonista Julian JarzÄ…b, grajÄ…cy do dziÅ› i skrzypek StanisÅ‚aw Ksyta, którego po Å›mierci w 2014 roku zastÄ…piÅ‚ Andrzej Rożej. Julian JarzÄ…b (ur. w 1942 r.
w Korytkowie, zam. w Różannej) gry na harmonii trzyrzÄ™dowej uczyÅ‚ siÄ™ od 1952 r. z pomocÄ… ojca, skrzypka-samouka. MajÄ…c 13 lat grywaÅ‚ już na potaÅ„cówkach i weselach do 1964 r.
Po odbyciu sÅ‚użby wojskowej wstÄ…piÅ‚ do Kapeli ZespoÅ‚u „Opocznianka". Podobnie jak StanisÅ‚aw Ksyta, jednoczeÅ›nie kontynuowaÅ‚ praktykÄ™ weselnÄ…. Julian JarzÄ…b, wieloletni czÅ‚onek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest też budowniczym ludowych instrumentów muzycznych - bÄ™benków jednostronnych z brzÄ™kadÅ‚ami. Andrzej Rożej (ur. w 1955 r. w SÅ‚ugocicach, zam. w Tomaszowie Mazowieckim) pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych, zarówno ze strony matki, jak i ojca. WÅ›ród jego krewnych byli wyróżniajÄ…cy siÄ™ muzykanci: skrzypek Jan Sitaniec (szwagier matki), akordeonista Ignacy Wolski (brat matki), skrzypek WÅ‚adysÅ‚aw Rożej (brat ojca) oraz ojciec - StanisÅ‚aw - bÄ™bnista, tancerz i Å›piewak. Andrzej Rożej wyrastaÅ‚ wÅ›ród gry kapel ludowych Wolskich, KoÅ›ciuchów i Kosylaków. Pierwszy raz w wieku 11 lat zagraÅ‚ na weselu na bÄ™bnie. Od tamtej pory grywaÅ‚ już regularnie jako bÄ™bnista, perkusista, a potem również jako gitarzysta-samouk, wystÄ™pujÄ…c m.in. z innym znanym skrzypkiem - Romanem Wojciechowskim, grajÄ…cym wówczas na saksofonie. NaukÄ™ na skrzypcach rozpoczÄ…Å‚ bardzo późno. PoczÄ…tkowo graÅ‚ w kapeli ZespoÅ‚u „Kopacze", nastÄ™pnie - „Brzustowianki".W 2003 roku wstÄ…piÅ‚ do kapeli Folklorystycznego ZespoÅ‚u PieÅ›ni i TaÅ„ca „CiebÅ‚owianie". DziÄ™ki wytrwaÅ‚oÅ›ci i motywacji do ćwiczeÅ„ osiÄ…gnÄ…Å‚ taki poziom, że już w 2009 roku na Festiwalu w Kazimierzu zajÄ…Å‚ I miejsce, w 2013 zdobyÅ‚ gÅ‚ównÄ… nagrodÄ™ BasztÄ™ i 2016 ponownie I miejsce. Marian Pabianek (ur. 1962 r. w Drzewicy, zam. w Sitowej) od 15. roku życia gra na harmonii guzikowej, akordeonie, bÄ™bnie ze stalkÄ… i perkusji. Na tych ostatnich grywaÅ‚ podczas wesel. Ponadto taÅ„czyÅ‚ i Å›piewaÅ‚ w Zespole „Sitowianki". Repertuar Kapeli jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych melodii tanecznych, bogato reprezentowanych, należą oberki ciÄ…gÅ‚e, wyciÄ…gane, przeciÄ…gane. Muzycy prezentujÄ… repertuar tradycyjny, wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Kapela „Opocznianka" braÅ‚a udziaÅ‚ w przeglÄ…dach i festiwalach folklorystycznych, zdobywajÄ…c gÅ‚ówne nagrody, m.in. w Bedlnie, Sieradzu. W roku 2005 w skÅ‚adzie dwuosobowym (StanisÅ‚aw Ksyta i Marian Pabianek) otrzymaÅ‚a w Kazimierzu BasztÄ™. W roku 2008 Kapela zostaÅ‚a laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. W obecnym skÅ‚adzie kapela wystÄ…piÅ‚a m.in. na MiÄ™dzywojewódzkim PrzeglÄ…dzie Kapel Ludowych w Bedlnie (2016), na Festiwalu „Wszystkie Mazurki Åšwiata" (2017) oraz w Szczecinie na Turnieju Muzyków Prawdziwych, zdobywajÄ…c czoÅ‚owe miejsca.

«« wróć

stop
Facebook