mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

Wykonawcy

Kapela z Milanówka (Polska)

piątek, 10 grudnia, godz. 22.30

Kapela z Milanówka
Zaczęło się w 1999 roku od duetu Katarzyny Andrzejowskiej i Daniela de Latour. Rok później pojawiła się po raz pierwszy nazwa Kapela z Milanówka - grupa zdobyła wyróżnienie w konkursie na "Nowej Tradycji". W konkursie Nowa Tradycja uczestniczyli zresztą parokrotnie, wyjeżdżali też na koncerty z Filharmonią Narodową, pojawili się na Festiwalu w Gennetines (Francja), i w hiszpańskiej Galicji.

W roku 2000 para wciąż współpracujących ze sobą muzyków założyła razem z Agatą Harz i Remigiuszem Hanajem zespół Pies Szczeka. W 2004 roku zaczęła nam grać i śpiewać Kapela z Milanówka w składzie: Katarzyna Andrzejowska - de Latour - skrzypce, ksylofon 4-rzędowy, śpiew; Daniel de Latour - harmonia 3-rzędowa pedałowa, skrzypce, basy; Remek Hanaj - bębenek, baraban.

"Lubimy grać wiejską muzykę do tańca - popularną w XX wieku. To przede wszystkim oberki i polki ze środkowej Polski, głównie z rejonu Przysuchy (radomskie) oraz muzyka z okolic Maciejowic Kościuszkowskich (siedleckie). Gramy też przedwojenne tanga, fokstroty i walce - w wersji wziętej od wiejskich kapel weselnych. Technika śpiewu i pieśni pochodzą od śpiewaczek wiejskich radomskich i siedleckich. Nie uczymy się z nut i opisów. Muzykę przekazali nam najstarsi żyjący jeszcze na wsi muzykanci. Podpatrujemy nie tylko repertuar, lecz głównie ozdobniki, maniery, tempa i inne mniej uchwytne szczegóły. Korzystamy również z nagrań współczesnych i powojennych. Początek naszym zainteresowaniom muzyką wiejską dały audycje i nagrania prof. Andrzeja Bieńkowskiego (artysty malarza), nagrywającego szerzej dotąd nie znanych muzykantów z Radomszczyzny. Zachowali oni jeszcze przedwojenny styl gry, dawne techniki ogrywania starodawnych mazurków i polek. Podążyliśmy tym samym tropem i sami prowadzimy poszukiwania już zapomnianej a jeszcze żywej muzyki wiejskiej."

«« wróć



Logo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook