mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

Wykonawcy

Hania Rybka i Przyjaciele (Polska)

sobota, 11 grudnia, godz. 19.00

Hania Rybka i Przyjaciele
Anna Chowaniec-Rybka urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jej domena to muzyka góralska. Współpracowała z zespołami góralskimi, zaśpiewała partię solową Jadwisi w operze góralskiej "Jadwisia spod Regli" Juliana Reimschussla, koncertuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Występowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, Golec uOrkiestra. Przez jakiś czas współpracowała z krakowskim kabaretem Loch Camelot. W 2003 roku ukazała się jej pierwsza płyta folkowa zatytułowana "I to i to". Anna Chowaniec-Rybka jest laureatką wielu nagród, w tym konkursu "Nowej Tradycji" w roku 2002. W czerwcu 2004 reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Wokalistka występuje z własnym zespołem, w którym grają zarówno górale z Podhala, jak i muzycy jazzowi.

Zespół tworzą: Andrzej Polak (skrzypce, fujarki, koza), Bartłomiej Kudasik (altówka), Leszek Szczerba (saksofon sopranowy), Józef Michalik (kontrabas) i Sławomir Berny (perkusja).

Andrzej Polak grając muzykę tradycyjną poszukuje współczesnych brzmień aranżacyjnych. Założył grupę folkową Poloki łączącą muzykę Karpat z innymi stylami muzycznymi. Współpracuje z zespołem Trebunie-Tutki z Białego Dunajca. Uczestniczy w wielu sesjach nagraniowych, m.in. w realizacji projektu "Muzyka Karpat". Bartłomiej Kudasik współtworzył zespół "Rybka i przyjaciele". Uczestniczy w wielu nagraniach rejestrujących tradycyjną muzykę ludową. Był zapraszany do realizowania wielu głośnych projektów muzycznych, m.in. płyty Kayah i Bregovica, wspólnej płyty rodzin Pospieszalskich i Steczkowskich oraz solowej płyty Anny Tretter z zespołu "Pod Budą". Leszek Szczerba jest jednym z najlepszych polskich saksofonistów. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Józef Michalik swoje doświadczenie muzyczne zdobywał w czasie koncertów symfonicznych w filharmonii, a także podczas licznych sesji jazzowych. Uczestniczył w wielu ważnych nagraniach dla radia, widowisk telewizyjnych i filmów (m.in. "Pornografii" w reż. Jana Jakuba Kolskiego). Współpracuje z takimi muzykami jak Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Wojciech Młynarski. Sławomir Berny jest muzykiem sesyjnym. Uczestniczył w ponad 60 nagraniach i projektach muzycznych, m.in. z grupą Kroke, kabaretem "Piwnica pod Baranami". Stale współpracuje z takimi artystami, jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Jarosław Śmietana.

«« wróć



Logo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook