mikołajki folkowe 2005

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 12 zespołów w konkursie. 18 godzin filmów. 6 krajów. 3 sceny.

Wykonawcy

Lipk ant sienu (Litwa)

piątek, 9 grudnia, godz. 22.30

Lipk ant sienu
Grupa istnieje dopiero od zeszłego roku, ale bardzo szybko zdobyła popularność nie tylko w rodzinnym Kownie, ale i na całej Litwie. Z wyjątkiem Pauliusa Baronasa, wszyscy członkowie zespołu to muzycy-amatorzy. Zaczynali od występów w restauracji "Berbeliu u�eiga". Życzliwie przyjęci przez gości lokalu zdecydowali się kontynuować wspólną działalność. Mimo niewielkiego jeszcze dorobku zdążyli pojawić się na kilku litewskich festiwalach folkowych; na niektórych z nich zostali nawet obwołani odkryciem roku.

Nazwa formacji pochodzi od tytułu popularnej polki. Określeniem "Lipk ant sienu" (wspinanie się po ścianach, murach) folkloryści opisują też szybki i dynamiczny styl wykonywania muzyki ludowej. Na repertuar zespołu składają się skoczne, wesołe tańce z różnych regionów Litwy. W ich wykonaniu nie usłyszymy raczej walca, jako że, jak mówi Arturas, "przy walcu nie da się wspiąć na ścianę". Publiczność, zwłaszcza młodą, zjednują sobie młodzieńczym zapałem i radosny nastrojem swoich wykonań. Muzycy przyznają, że kiedy grają, "duch w nich ożywa", i jeśli nie brakuje chętnych do zabawy, grać mogą nawet cały dzień.

Grają w składzie:
Arturas Sinkievičius,
Pulius Baronas,
Domas Surkys.

Zespołowi towarzyszy sześcioosobowa grupa taneczna.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!

XV "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej".Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszystkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.

Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

 

 

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie | Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu | Urząd Miasta Lublin |

Urząd Marszałkowski w Lublinie | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

 

Patroni medialni:

Facebook