mikołajki folkowe 2005

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 12 zespołów w konkursie. 18 godzin filmów. 6 krajów. 3 sceny.

Wykonawcy

HUCULSKIE MUZYKI Orkiestra św. Mikołaja & Kapela Romana Kumłyka "Czeremosz" (Polska -Ukraina)

niedziela, 11 grudnia, godz. 18.00

HUCULSKIE MUZYKI Orkiestra św. Mikołaja & Kapela Romana Kumłyka
To oryginalny projekt muzyczny, którego celem jest przede wszystkim wzajemna wymiana doświadczeń muzycznych, a efektem - wspólny program koncertowy oparty na folklorze muzycznym Karpat Wschodnich. Przedsięwzięcie to jest ukoronowaniem dotychczasowej wieloletniej współpracy (od 1993 roku) i przyjaźni, a wynika z fascynacji bogactwem huculskiej kultury ludowej oraz osobowością i niezwykłym talentem Romana Kumłyka. Na program składa się kilkanaście utworów z różnych stron Huculszczyzny - z okolic Werchowyny, Sokołowa, Szepotu, Zamogórowa, Kosmacza. Są wśród nich pełne mistyki i dostojeństwa pieśni obrzędowe - weselne łatkanie, kolędy; także starodawne śpiewanki i hucułki, "trisunka" oraz huculski zbójnicki, czyli arkan. Warstwa muzyczna to Orkiestrowe wariacje na temat muzyki huculskiej wspomagane przez huculskich muzyków ze szczególnym uwzględnieniem solowych partii na przeróżnych fujarkach (dwojnicy, telence, sopiłkach) i skrzypcach Romana Kumłyka.
Orkiestra św. Mikołaja to gospodarze festiwalu. Szczególną rolę w twórczości grupy, zwłaszcza na początku jej istnienia, odegrał folklor łemkowski - pierwsze źródło ludowych inspiracji oraz bogata i wciąż żywa kultura ludowa Huculszczyzny. Ta ostatnia kraina była i nadal jest miejscem licznych wypraw Mikołajów. Warto też wspomnieć o podróżach na polskie i ukraińskie Roztocze oraz uczestnictwo w Ekspedycji "Dniestr" organizowanej przez lwowskie Towarzystwo "Łewa". Można powiedzieć, że droga zespołu do odkrycia własnej kultury tradycyjnej wiodła poprzez ukraińską muzykę ludową.
"Czeremosz" został stworzony przez więcej Romana Kumłyka w 1991 roku. Wydał w Polsce dwa albumy, a jejego nagrania obecne są też na kompilacjach poświęconych muzyce huculskiej w wielu krajach. Romanowi Kumłykowi - wybitnemu multiinstrumentaliście, grającemu w "Czeremoszu" głównie na skrzypcach i instrumentach dętych (dwojnicy, sopiłce, telence i dudach), towarzyszy bajan, skrzypce, cymbały oraz bęben. Wykonując muzykę huculską na koncertach zespół zachowuje linię melodyczną, ale nie gra tak jak na weselach, gdyż muzyka taka nie sprawdziłaby się na scenie. Na użytek sceny Kumłyk tworzy inne aranżacje, niejednokrotnie łącząc tematy muzyczne z całej Huculszczyzny - z okolic Rachowa, Kołomyi, z Bukowiny, Rumunii. "Czeremosz" to główny, choć nie jedyny zespół Romana Kumłyka. Od 25 lat prowadzi kapelę weselną, jest nauczycielem muzyki, a także kustoszem założonego przez siebie prywatnego muzeum regionalnego. Współpracował z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, OPT "Gardzienice", Filharmonią Warszawską i Lubelską.
Skład zespołu: Roman Kumłyk - skrzypce, pasterskie instrumenty dęte, śpiew; Bogdan Bracha - skrzypce, sopiłka, śpiew; Marcin Skrzypek - cymbały, koboz; Stepan Pankiw - bajan; Agnieszka Kołczewska - bębny, instrumenty perkusyjne; Anna Bielak - skrzypce; Mikoła Iliuk - skrzypce; Piotr Majczyna - mandola, lira korbowa, gitara, śpiew, dutar, zongora; Elżbieta Rojek - śpiew; Wasyl Timczuk - cymbały.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!

XV "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej".Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszystkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.

Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

 

 

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie | Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu | Urząd Miasta Lublin |

Urząd Marszałkowski w Lublinie | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

 

Patroni medialni:

Facebook