mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Ludowadła

Ludowadła
Ludowadła

czwartek, 9 grudnia 2010, godz. 20.00

Celem wystawy przygotowanej przez członków Studenckiego Koła Naukowego Folklorystów i Etnologów UMCS w Lublinie jest prezentacja sposobu współczesnego nawiązywania do kultury tradycyjnej w dziedzinie szeroko pojmowanego projektowania,wzornictwa, designu.

Kultura tradycyjna stanowi ważną część dziedzictwa narodowego. Polska jest krajem posiadającym wiele regionów o ustalonych w przeszłości cechach kultury ludowej. Regiony te wyróżnia odmienność mowy, obyczaju oraz kultury materialnej, w tym bardzo bogatej i zróżnicowanej kultury artystycznej. Współczesne produkty wzorowane na stylistyce ludowej to barwne, popularne i coraz szerzej prezentowane w mediach zjawisko określane mianem ,,etnodesign”. O fenomenie sztuki ludowej wpływającym na atrakcyjność etnodesignu, stanowią jej poszczególne cechy wynikające między innymi z warunków powstania, osoby twórcy, kto ją tworzył i pełnionej funkcji oraz to, w jaki sposób suma tych czynników wpływa dzisiaj na odbiór projektów stylizowanych na ,,ludowe”. Dotychczasowe podejście do sztuki ludowej nasuwa pytanie: ,,co jest właściwie ludowe?”. Wystawa służy miedzy innymi skłonieniu odbiorcy do refleksji na ten temat przez przedstawienie subiektywnie wybranych eksponatów. Ludowość to nie tylko powierzchowna wiedza o kolorach, materiałach, technikach i wzorach, ale przede wszystkim znajomość własnych korzeni. Efektem świadomego do nich sięgania są przedmioty wyjątkowe, indywidualne i w szczególny sposób reprezentatywne, charakterystyczne dla Polski. Wyraźny wzrost zainteresowania projektowaniem zainspirowanym kulturą tradycyjną to głównie zasługa inicjatyw Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (projekt Etnogadżet), oraz Muzeum Etnograficznego w Krakowie (Etnodesign Festiwal). To także zasługa nowego pokolenia projektantów. Moda na ludowość stanowi pewną powracającą raz na jakiś czas tendencję, która w warunkach kultury masowej i obrazkowej oraz wolności wypowiedzi artystycznej i poszukiwań formalnych projektantów, zyskuje nowe cechy i wartości. Etnodesign staje się uznawanym powszechnie faktem i jest coraz bardziej rozpoznawalny i reprezentatywny również poza granicami Polski. Dzięki temu wartość polskiej sztuki ludowej zyskuje rangę uniwersalnego obrazu naszej kultury czy przekazu połączonego z nowoczesną formą. Czerpanie z polskiego dziedzictwa kulturowego sięga ponad stu lat wstecz, a jego liczne efekty przybierały w tym okresie różną formę. Wystawa prezentuje jedynie kilka z nich. Wybrane eksponaty odwołują się wyłącznie do młodych projektów. Zachęcamy do refleksji nad inspiracjami i wartościami wniesionymi do etnodesignu przez młodych projektantów.

Zapraszamy Studenckie Koło Naukowe Folklorystów i Etnologów

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook