mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Występ zespołu dziecięcego "Gwiazdy Czeczenii"

Występ zespołu dziecięcego

sobota, 11 grudnia 2010, godz. 13.00

W Polsce istnieją 22 środki dla cudzoziemców. Mieszka w nich około 7140 osób, głównie rodzin czeczeńskich z kilkorgiem małych dzieci. W lubelskim Ośrodku dla Uchodźców przebywa 200 uchodźców. Pomaga im blisko 60-osobowa grupa wolontariuszy działających przy Centrum Wolontariatu i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. W ośrodku każdego dnia dają nadzieję, pokazują czym jest polska gościnność i ludzka solidarność. Budują świat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze prowadzą zajęcia z języka polskiego zarówno dla dorosłych  jak i dzieci, przedstawiają zagadnienia związane z polską kulturą, historią i tradycją, udzielają korepetycji. Od sierpnia 2008 wolontariusze prowadzą zespół kultury czeczeńskiej "Gwiazdy Czeczenii".
 
W skład zespołu wchodzą dzieci czeczeńskich uchodźców mieszkających w Ośrodku dla Uchodźców w Lublinie oraz te mieszkające na terenie miasta. Grupa zadebiutowała podczas ubiegłorocznego koncertu "Nuty Narodów" w ramach projektu Wielokulturowy Lublin. Od tego czasu zespół, występował wielokrotnie podczas różnych imprez kulturalnych i uroczystości na terenie Lublina i regionu, gdzie prezentował taniec i kulturę czeczeńską.
 
Celem zespołu jest między innymi zaprezentowanie Polakom kultury i tradycji Czeczenów. Dla małych Czeczenów zespół jest źródłem radości czerpanej z tańca oraz poczucia dumy z własnej kultury. Pomaga im zachować własną tożsamość kulturową w obcym środowisku i jednocześnie integrować się z nowym społeczeństwem.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook