mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Fetysze - wystawa Tomasza Rolniaka

Fetysze
Fetysze

piątek, 10 grudnia 2010, godz. 18.00

Wystawa „Fetysze" prezentuje kompozycje Tomasza Rolniaka wykonane z pomalowanych drewienek, klocków, kamieni, gałązek, a nawet całych drzew. To instalacje malarskie, których forma jest świadomie archaizowana, malowana atechnicznie. Artysta poprzez rytuały swoich instalacji powraca jak gdyby do źródeł i miejsc kulturowych, w których rodziła się słowiańska tradycja - do ich duchowej kolebki. Tomasz Rolniak pisze: „Fetysz jest uważany za wcielenie bóstwa w przedmiot naturalny, np. kamień, drzewo, lub wytworzony, np. figurka, wisiorek. Fetyszowi przez odpowiednie znakowanie lub podpis przypisywano magiczną moc". W twórczości artysty profesor Tadeusz Gustaw Wiktor z Zakładu Malarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego odnajduje utajony protest, niezgodę na współczesny blichtr cywilizacyjny, na postępującą modernizację świata, na jego globalizację, za którą idzie degeneracja natury i kultury. W pracach Rolniaka dopatruje się tęsknoty za prostym, duchowo czystym światem, którego nie skaził jeszcze postęp techniczny, światem o pierwotnej, przejrzystej obyczajowości. „Fetysze Rolniaka jako ścinki, fragmenty drzew (i kamieni), ozdobione magicznym zapisem, można skojarzyć ze znaleziskami archeologicznymi, z łupkami glinianych i ceramicznych naczyń. W muzeach eksponuje się je jedno obok drugiego, na kawałku sukna" - pisze o wystawie profesor Tadeusz Gustaw Wiktor. - „Podobnie czyni Rolniak: swe fetyszowe obiekty pieczołowicie układa na tkaninie, czasem szeregowo, w oddaleniu, czasem na styk. Tkaninowe podłoża tych układanek, posiadają na ogół linearne, pasiaste, dukty, czy to czarno-białe, czy też czerwono-białe. Pełnią rolę podłoża kompozycji, niczym obrus leżący na stole, na którym zgodnie z estetycznym czy rytualnym porządkiem układa się sztućce, talerze, naczynia. Posiłek przy stole, który pokrywa stosowny obrus jako rytualna uczta? Myślę, że i takie skojarzenie z obiektami Rolniaka ma interpretacyjny sens. (...) Tomasz Rolniak, chodząc po podkarpackiej ziemi, zbiera jej święte ścinki, kamyki, drwa, gałązki, które etykietuje swymi barwami, swoimi znakami, swoim pismem."


Tomasz Rolniak
Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom obronił w Pracowni Malarstwa profesora Tadeusza Gustawa Wiktora w 2008. Przez wszystkie lata studiów wyróżniał się ponadprzeciętną aktywnością twórczą. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Artysta o niespożytej energii twórczej. Inicjator wielu znaczących pokazów malarstwa i rysunku młodych adeptów sztuki. Aktywnie działał w Kole Młodych RAZEM (przy Wydziale Sztuki UR), którego podczas studiów był prezesem. Jako malarz wyróżnia się naturalnym wyczuciem koloru i materii malarskiej, a także skłonnością do syntetyzowania morfologii obiektów, które w danym momencie stanowią przedmiot jego medytacji malarskich.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook