mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Spotkanie: Projekcja Filmu "You deserve to know" / Fundacja Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia

Spotkanie: Projekcja Filmu
Spotkanie: Projekcja Filmu

sobota, 11 grudnia 2010, godz. 15.30

Projekcja Filmu "You deserve to know" / Fundacja Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia

You deserve to know - film dokumentalny VII 2009 Nairobi Kenia
Kibera - największy slums w Afryce Wschodniej - milion mieszkańców, 2,5 km2, 6 pomysłów jak zmienić rzeczywistość...

SCENARIUSZ I REŻESERIA
Tomasz Bułhak, Dolphine Emali

6 inicjatyw obywatelskich małych lokalnych organizacji stara się zmienić oblicze slumsu. Mieszkają i pracują w Kiberze, są skromnymi liderami wśród około 1 milionowej społeczności slumsu, nie mają zasobów, ale mają talent.
Kibera jest jednym z największych slumsów w Afryce. To miejsce o obszarze około 2,5 km2 zamieszkiwane jest przez ponad milion ludzi. Żyją w zbudowanych przez siebie chatkach z lekkich materiałów, takich jak blacha falista. Domki w większości nie mają sanitariatów, bieżącej wody ani elektryczności. Kibera jest jednocześnie kulturowym tyglem, gdzie 42 plemiona żyją obok siebie, co w rozdzieranej głębokimi konfliktami etnicznymi Afryce jest trudne i wciąż stwarza nowe zagrożenia. Na tym obszarze znajdują się tylko 3 publiczne szkoły podstawowe, choć 52% mieszkańców Kibery to młodzież poniżej 24 roku życia. Bez dostępu do edukacji zmiana swojego życia na lepsze jest bardzo trudna. 47% mieszkańców nie ma stałego miesięcznego źródła dochodów, 33% żyje za mniej niż 200 zł miesięcznie. To zdecydowanie poniżej granicy absolutnego ubóstwa.
A jednak mieszkańcy Kibery mają dość energii, by łączyć się w małe grupy obywatelskie - stowarzyszenia, komitety, kluby i powoli zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Biorąc sprawy w swoje ręce, inspirują do działania innych. Aby odkryć w kimś talent nie potrzeba nieskończonych zasobów pieniężnych, ale inicjatywy i chęci współdziałania w grupie. To lekcja, którą Południe daje Północy.
W filmie występują:
Solo 7 - pomysłodawca i wykonawca kampanii „PEACE WANTED ALIVE", malarz i rzeźbiarz.
Power Women Group - Grupa samopomocy kobiet, silnych, pełnych energii. To dzisiejsze sufrażystki z Kibery. Utrzymują się z rękodzieła. Idą pod prąd powszechnej stygmatyzacji osób zarażonych wirusem HIV. Wszystkie są nosicielkami wirusa.
Pillars of Kibera - Ta młodzieżowa grupa chce opowiadać o swoich problemach w sposób niecodzienny, bawiąc i ucząc zarazem.
Kibera Community Youth Programme - Wizjonerska grupa młodzieży z Kibery chce produkować energię elektryczną dla tysięcy mieszkańców slumsu.
Pamoja Radio - „Pamoja" w Suahili znaczy „razem".
Kibera Journal - lokalna redakcja, w której pracuje 5 dziennikarzy. Dzielą się jednym aparatem fotograficznym i jednym komputerem, by przygotować materiał do gazety opisującej problemy Kibery. Ich motto to: Zasługujesz, by wiedzieć.

Film został zrealizowany w ramach projektu pomocy rozwojowej Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia, przy współfinansowaniu w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009r.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook