mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Spektakl: Uniwersytet w Teremiskach "Opowieści Teremiszczańskie"

Spektakl: Uniwersytet w Teremiskach

sobota, 11 grudnia 2010, godz. 17.00

Opowieści Teremiszczańskie - spektakl Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach składa się z opowieści i pieśni zebranych od mieszkańców wsi, w której działa Uniwersytet. Jego współtwórcy i animatorzy - Katarzyna i Paweł Winiarscy - mieszkają tam od 8 lat. Wspólnie z działającą w Teremiskach przez 2 lata Joanną Filarską przygotowali spektakl oraz weszli w rolę opowiadaczy. Premiera przedstawienia miała miejsce podczas Święta Teatru w Teremiskach 14 sierpnia 2009. Spektakl został pokazany rok temu we Wrocławiu na Zero Budget Festival, na zaproszenie Thomasa Richardsa,  dyrektora Ośrodka Grotowskiego w Pontederze.


Opowiedziane historie zostały wydane w postaci książki pod tym samym, co spektakl tytułem.Początkowo spektakl zaplanowano na dziewięcioosobowy zespół, który tworzyli zarówno studenci, jak i twórcy Uniwersytetu oraz asystenci. Z czasem, gdy studenci wyruszyli w Polskę by realizować własne plany, zebranie całej grupy w jednym terminie do wspólnej pracy stało się niemożliwe. Historie jednak pozostały i trzeba było znaleźć im nową formę, by nadal mogły być opowiadane. Te same opowieści mieszkańców oraz kilka nowych zostały przedstawione i zaśpiewane w inny sposób, tworząc nowy spektakl, a zarazem niosąc tą samą pamięć o mieszkańcach wsi. Drugą wersję przygotowały trzy osoby z zespołu prowadzącego Uniwersytet i Teatr w Teremiskach: Katarzyna Winiarska, Joanna Filarska i Paweł Winiarski, przy wsparciu Bożeny Szroeder, której Kroniki Sejneńskie były inspiracją do powstania Opowieści Teremiszczańskich. Zbieranie historii wśród mieszkańców trwa, najnowsze zostały nagrane i opracowane przez studentów Szkoły Działania, prowadzonej przez Uniwersytet w Teremiskach we wrześniu tego roku. Wszystkie zgromadzone materiały, zarówno opowieści, jak i zdjęcia rodzinne oraz zdjęcia materialnego dziedzictwa, zostaną pod koniec 2010 udostępnione światu w Wirtualnym Muzeum Teremiszczańskim, dostępnym za pośrednictwem internetu.

 

Uniwersytet Powszechny w Teremiskach jest nieformalną instytucją kultury, której zadaniem jest poprzez wspólne działanie i powszechną edukację tworzyć przestrzeń kultury otwartej dla wszystkich. Uniwersytet, prowadzony przez Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia, został powołany w 2002 przez Danutę i Jacka Kuroniów oraz Katarzynę i Pawła Winiarskich w małej wiosce w Puszczy Białowieskiej. Prowadzi różnorodne programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Podlasia oraz program otwartych wydarzeń kulturalnych - warsztatów, spotkań, spektakli, koncertów odbywających się w Teatrze w Stodole w Teremiskach.


Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i prowadzącymi Uniwersytet w Teremiskach - Danutą Kuroń, prezesem Fundacji oraz Katarzyną i Pawłem Winiarskimi, animatorami UP, na stałe mieszkającymi w Teremiskach.
www.teremiski.edu.pl

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook