mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Spotkanie autorskie: Stefan Darda - promocja najnowszej książki "Czarny Wygon. Starzyzna"

Spotkanie autorskie: Stefan Darda - promocja najnowszej książki
Spotkanie autorskie: Stefan Darda - promocja najnowszej książki

sobota, 11 grudnia 2010, godz. 18.00

W swojej twórczości Darda łączy subtelną poetykę dnia codziennego z magiczną gawędą przy ognisku, od której włosy stają dęba. „Czarny Wygon. Starzyzna" to druga część historii opowiadającej o przeklętej wiosce na Roztoczu. Darda opowiada historię Witolda Uchmanna, doświadczonego dziennikarza po pięćdziesiątce, który zajmuje się opisywaniem zjawisk paranormalnych w ogólnopolskim czasopiśmie. Czy dziennikarz, którego poznaliśmy w pierwszej części cyklu, odważy się stanąć oko w oko z przerażającym księdzem, który krąży w okolicach Starzyzny, czy też może wybierze swoje bezpieczeństwo? Czy dla ratowania życia kilkuletniej dziewczynki, nie bacząc na zagrożenie wiecznym potępieniem będzie potrafił rzucić na szalę własną egzystencję? Wreszcie, jaką rolę w tej całej historii odegra przyjaciel Witolda - Adam Nawrot; może to właśnie jemu będzie groziło największe niebezpieczeństwo, gdy pojawi się nocą na drodze wiodącej z „naszego świata" do zawieszonej w czasie Starzyzny...?
O wcześniejszych losach bohaterów powieści „Czarny Wygon" można przeczytać w pierwszym tomie serii, zatytułowanym „Słoneczna Dolina".

O książce napisali:
„Już po raz trzeci Stefan Darda zaprasza nas na mroczną i magiczną Lubelszczyznę.
Roztocze w Jego powieściach to kraina dzika i śmiertelnie niebezpieczna dla każdego mieszczucha - racjonalisty. Bohaterowie muszą jednak podjąć walkę. Zmierzyć się z własnym lękiem i podjąć kolejną próbę rozwikłania zagadki Starzyzny i Czarnego Wygonu."

Andrzej Pilipiuk

„Jeśli czytaliście „Słoneczną Dolinę", nie potrzeba Wam dalszej zachęty, by sięgnąć po najnowszą, niecierpliwie oczekiwaną powieść autora najlepszych rodzimych horrorów. Czy dane nam będzie do końca odkryć sekret przeklętej wioski i rozplątać losy jej mieszkańców? Tego nie zdradzę, ale jedno jest pewne - zarówno miłośnicy twórczości pisarza, jak i nowi czytelnicy, nie zawiodą się! Bo historia jest mroczna i pełna dramatyzmu, a zarazem ujmującej poetyki dnia codziennego - znaku rozpoznawczego Stefana Dardy.
Zaciągnijcie więc o zmierzchu zasłony i zapalcie świece. Ledwie rozłożycie okładki, znów rozlegną się dzwony. Przed Wami noc pełna wrażeń..."

Piotr Michalik - redaktor naczelny kwartalnika Qfant

 


Stefan Darda urodził się 02 września 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu. Do czasu ukończenia szkoły średniej (L.O. im. B. Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim) mieszkał w Lubyczy Królewskiej na Zamojszczyźnie, po czym rozpoczął studia na UMCS w Lublinie. Był muzykiem "Orkiestry św. Mikołaja", z którą nagrał dwa albumy: "Z Wysokiego pola" (1992) i "Czas do domu" (1994). Stefan Darda pracował też w studenckich klubach turystycznych UMCS - początkowo w Wydziałowym Klubie Turystycznym „Pełzak", po czym wraz z grupą przyjaciół reaktywował Uczelniany Klub Turystyczny PTTK UMCS „Mimochodek". Zainteresowania z czasów studenckich, a zwłaszcza fascynacje przyrodą i wierzeniami ludowymi, odnaleźć można w "Domu na wyrębach" - debiutanckiej powieści autora, która ukazała się w październiku 2008 nakładem wydawnictwa „Videograf II".

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook