mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Pożegnanie Taboru

Pożegnanie Taboru
Pożegnanie Taboru
Pożegnanie Taboru

czwartek, 9 grudnia 2010, godz. 19.30

Pożegnanie Taboru
ekspozycja fotografii Andrzeja Polakowskiego


Pożegnanie Taboru Andrzeja Polakowskiego to plon kilku wypraw fotografa z okresu 1966-67 do miejsc, w których za sprawą państwowych ustaw cygańskie wozy stanęły na zawsze (Grabowiec, Kraśnik Fabryczny, Lubartów, Parczew, Puławy, okolice Hrubieszowa i Lublina). Bezpośrednia inspiracja do wykonania tej serii zdjęć wyszła od Zdzisława Kazimierczuka, który w 1966 zaproponował Polakowskiemu zilustrowanie przygotowywanego przez siebie zbioru reportaży. Wystawa dokumentuje moment przejścia Cyganów z trybu życia wędrownego na osiadły. Na czarno-białych fotografiach o wymiarach 50x50 cm widzimy wozy z przymusowo zdjętymi kołami, sceny gotowania na ognisku jeszcze na leśnej polanie oraz wnętrza murowanych mieszkań. Artysta zdobył zaufanie i sympatię bohaterów swoich fotografii. Pozwolili mu nawet robić zdjęcia podczas handlu kradzionymi końmi w lesie. Mimo smutnej wymowy niektórych zdjęć, dominująca jest w nich pogoda ducha. Nie brakuje na nich uśmiechu, goszczącego szczególnie na twarzach cygańskich dzieci.

Andrzej Polakowski, artysta fotografik, urodzony 24. IV. 1937 r. w Częstochowie. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, honorowy członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych w wielu krajach Europy.
Ważną częścią twórczości Polakowskiego jest reportaż społeczno-obyczajowy, którego głównym tematem jest człowiek i jego sprawy, niedostrzegane zwykle w natłoku codzienności czy też „życie przyłapane na gorącym uczynku" - jak zwykł mawiać sam autor.

Wernisaż wystawy Pożegnanie Taboru miał miejsce 23.01.1969 w Muzeum J. Czechowicza w Lublinie. Potem prezentowano ją jeszcze kilkakrotnie, m.in. w 1994 w Teatrze NN w cyklu „Spotkania Kultur" oraz dwukrotnie w ACK UMCS „Chatka Żaka" (w 1995 podczas prezentacji Teatru Romów „Pralipe" i w 1998 na „Mikołajkach Folkowych").

Balkon „Chatki Żaka"
9 - 12.12.2010

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook