mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Czarne Motyle (Polska)

czwartek, 9 grudnia, godz. 19.30

Kapela powstała w 2002 w Warszawie. Wykonuje dawne ballady uliczne oraz przedwojenną muzykę taneczną, w stylu i klimacie minionych czasów, graną na autentycznych  instrumentach z epoki : harmonii trzyrzędowej, ksylofonie, barabanie, skrzypcach, pile. Część repertuaru to popularne niegdyś szlagiery rozczytane ze starych nut. Pozostałe to melodie, których nauczyli nas tradycyjni muzykanci wiejscy, akordeoniści warszawscy, lub sędziwi ludzie, którzy zaczepieni przez nas zanucili melodie ze swej młodości. Kapelę można usłyszeć na potańcówkach organizowanych przez warszawskie Stowarzyszenie Dom Tańca. Kapela stworzyła także oprawę muzyczną do spektaklu "Czarna Mańka- Królowa Przedmieścia", teatru Scena Lubelska 30/32 . W 2007 zespół otrzymał II nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych, za oryginalną iwysmakowaną poetykę czarnego humoru . We wrześniu 2010 zespół grał wraz z zespołem Zukunft na Festiwalu Singera, poszerzając swoje inspiracje muzyczne o  przedwojenne szlagiery żydowskie.

 

Skład:

Katarzyna SZURMAN- harmonia trzyrzędowa, śpiew

Agata KRAWCZYK- skrzypce

Emilia HERDA- baraban, piła, śpiew

Katarzyna DE LATOUR- skrzypce, ksylofon, mandolina

 

KATARZYNA SZURMAN

Muzykantka, gra na skrzypcach i harmonii trzyrzędowej, uczy się grać od dawnych muzykantów. Prowadzi kapelę Czarne Motyle. Współpracuje jako muzyk z off-owym teatrem Scena Lubelska 30/32 oraz z fundacją Centrum Praw Kobiet przy projektach terapeutycznych przeciwko przemocy wobec kobiet, tworząc muzykę do spektakli teatralnych. Członkini warszawskiego Stowarzyszenia "Dom Tańca" działającego na rzecz polskiej kultury tradycyjnej. Reżyserka autorskiego przedstawienia O Żeglarzu, co żegluje do morza, na motywach polskiego folkloru. Kolekcjonerka antycznych i tradycyjnych zabawek. Na co dzień prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci oparte na dawnych grach, zabawach, bajkach, wyliczankach i wykorzystujące tradycyjne instrumenty.

 

EMILIA HERDA

Antropolog kultury, absolwentka etnologii UW. Uczy się tańca, śpiewu i gry od wiejskich muzykantów. W kapeli Czarne Motyle gra na bębenku, barabanie, pile oraz śpiewa. Brała udział w wielu projektach

muzycznych, m. in. Wędrowiec, Kołowrót (laureaci festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja . Współpracuje ze Stowarzyszeniem Dom Tańca, gdzie prowadzi autorskie warsztaty taneczne. Od wielu lat pracuje z dziećmi- prowadzi zajęcia muzyczne oparte na tradycyjnych zabawach.

 

AGATA KRAWCZYK

Ukrainistka, gra na cymbałach i skrzypcach. Współtworzyła zespół Werchowyna wykonujący muzykę ukraińską i łemkowską. Mistrzem i nauczycielem od początku jej muzycznej podróży był białoruski   cymbalista i ikonopis Aleksader Łoś. Od wielu lat współpracuje z warszawskim Stowarzyszeniem „Dom Tańca". Równolegle pracuje z dziećmi w szkołach, przedszkolach, świetlicach socjoterapeutycznych oraz prowadzi muzykoterapię. Pracuje także z osobami niepełnosprawnymi.

 

KATARZYNA de LATOUR

Gra na ksylofonie 4-rzędowym, skrzypcach i mandolinie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, jest skrzypaczką - samoukiem. Od połowy lat 90. zajmuje się poznawaniem wiejskiej muzyki

instrumentalnej i wokalnej z Mazowsza i Małopolski. Podróżując po wsiach poznała i uczyła się od wielu starodawnych muzykantów - mistrzów muzyki wiejskiej, co wywarło duży wpływ na jej grę. Udzielała

się w zespołach: Kapela Domu Tańca, Kapela z Milanówka, Pies Szczeka. Jest nauczycielem muzyki w szkołach oraz instruktorem zespołów wokalnych, m.in. zespołu "Śpiewnik domowy".

www.czarnemotyle.prv.pl/

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook