mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Kapela Stanisława Lewandowskiego z Brogowej (Polska)

piątek, 10 grudnia, godz. 19.00

Kapela Stanisława Lewandowskiego z Brogowej
Stanisław Lewandowski ma 73 lata. Urodził się i mieszka w Brogowej, w gminie Rusinów. Już jako mały chłopiec w czasie okupacji podpatrywał grę skrzypka Józefa Tworka, a czasem sam próbował grać. Wkrótce sam zrobił proste skrzypce z deski z drutami telefonicznymi /!/, a smyczek - z pałąka i z końskiego włosia. Nic dziwnego, że pierwsze efekty muzyczne były nie najlepsze, dlatego też Stanisław podpatrzył jak kolega Rokicki robił dla brata skrzypce i sam spróbował wykonać podobne. Były to skrzypce dłubane i ładnie grały, co potwierdził ceniony skrzypek Franciszek Siwiec z Bąkowa. Po wojnie Stanisław otrzymał skrzypce od wujków: Stanisława i Franciszka Pańczaka. Pierwszy publiczny występ młodego Stanisława miał miejsce w Przysusze w 1950 podczas obchodów święta 1 Maja. Pan Stanisław pamięta jak wszyscy muzycy z gminy Rusinów jechali wozem i grali. W latach 1953 - 1959 wraz z wujkiem Franciszkiem Pańczakiem i bębnistą Janem Piejakiem z Woli Wieńczerzowej (dziadek Stanisława Piejaka - świetnego tancerza i śpiewaka ludowego) tworzyli kapelę. Zarówno wujek , jak i Stanisław grał na skrzypcach. Po długiej przerwie, bo do 2000 r., pan Stanisław wystąpił na przeglądzie folkloru w czasie obchodzonych „Dni Kolbergowskich" w Przysusze. Towarzyszył mu Mieczysław Sadowski na bębnie. Czasem w Przysusze grał ze Stanisławem brat cioteczny - Bronisław Piecyk, który dawniej grywał po weselach z kapelą braci Kędzierskich - najbardziej znaną i cenioną kapelą ziemi przysuskiej. Na 43. Festiwalu Kapela Stanisława Lewandowskiego zdobyła I nagrodę. Kapela zagrała następujące utwory: „Mazur wujka od Bąkowa", „Mazur od Rdzuchowa" i „Polkę Żydóweczkę". Pan Stanisław kocha muzykę ludową i chętnie uczestniczy w przeglądach folklorystycznych. Ponadto ma inne ciekawe pasje i zainteresowania. A najważniejsze z nich,to wyrób instrumentów ludowych. Do tej pory wykonał blisko 50 bębenków, 5 barabanów i dwoje skrzypiec. Pasjonuje się pszczelarstwem, kocha gołębie, prowadzi skromne gospodarstwo domowe.

W koncercie Sceny Tradycji wystąpi z Józefem Pańczakiem na bębenku.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook