mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Kapela ludowa „Trzcinicoki" (Polska)

piątek, 10 grudnia, godz. 19.00

Kapela ludowa „Trzcinicoki
Kapela powstała w styczniu 1995 na inauguracji obchodów 600-lecia wsi Trzcinica. Tam dała swój pierwszy koncert. Od początku swojego istnienia w Kapeli Trzcinicoki grają trzy pokolenia muzykantów, prezentując tradycyjne melodie oraz przyśpiewki z okolic Jasła i Pogórza. Mimo początkowych trudności: pożyczanych strojów i instrumentów z zaprzyjaźnionych placówek kultury, zespół rozwijał się. Z czasem mógł się poszczycić kolejnymi sukcesami na skalę ogólnokrajową. W 1997 muzycy posiadali już własne stroje pogórzańskie oraz komplet instrumentów. Kapela bierze udział m.in.: w festiwalach, konkursach, przeglądach, obrzędach, imprezach folklorystycznych. Wychowała młode pokolenie muzykantów, które w chwili obecnej stanowi trzon zespołu.

Trzymając się ściśle dawnego muzykowania, Kapela Trzcinicoki w krótkim czasie dorobiła się znacznych osiągnięć w kraju oraz za granicą. Ich największe osiągnięcia to: „BASZTA" na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2007, I miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach w 2002, „ZŁOTE BASY"- nagroda główna na XXVI Konkursie Muzyków, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu k/ Nowego Sącza, udział w przeglądzie Krośnieńskie Prezentacje Artystyczne „KROPA" rok: 1999, 2004, 2009, Nagroda główna na Konfrontacjach Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Dębicy 2003 - 2009. Warto dodać, że muzykanci kapeli prezentują swoje solowe popisy podczas licznych konkursów, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Poza tym Kapela wyjeżdża na liczne zagraniczne występy na Litwę, Rumunię, Węgry, Słowację, Ukrainę i Czechy.
Zespół nie tylko koncertuje. Dużo satysfakcji daje muzykom praca z młodzieżą, która odtwarza i dokumentuje dawne zwyczaje i obrzędy naszego regionu. Liczne nagrania w radiu i telewizji dopełniają sukcesów kapeli, która pozyskała do zespołu nowych amatorów muzykowania.
Skład Kapeli:
Eugeniusz Kopera - skrzypce prym
Ewa Farej - skrzypce sekund
Andrzej Jędryczka - cymbały
Damian Pis - basy (Leopold Kluska)
Roman Kapanowski - fujarka

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook