mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Wykonawcy

Kapela Ludowa „Opocznianka" (Polska)

sobota, 11 grudnia, godz. 17.30

Kapela Ludowa „Opocznianka
Kapela Ludowa „Opocznianka" swoją nazwę przejęła od nieistniejącego już Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca. Kapela tego zespołu od początku skupiała znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Grali w niej m.in. na harmonii trzyrzędowej Stanisław Borowiecki, na skrzypcach Stanisław Kaleta, bębnił zaś Bronisław Stelemblak. Od 1965 do Kapeli dołączył skrzypek Stanisław Ksyta i harmonista Julian Jarząb, którzy grają razem do dziś.

Repertuar Kapeli Ludowej „Opocznianka" jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych, obficie reprezentowanych melodii tanecznych należą oberki „ciągłe, wyciągane, przeciągane". Pomimo stosunkowo młodego wieku, muzycy prezentują repertuar tradycyjny wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Kapela „Opocznianka" brała udział w przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody, m.in. w Bedlnie, Sieradzu. W 2005 „Opocznianka" w składzie dwuosobowym (Stanisław Ksyta i Marian Pabianek) otrzymała kazimierską Basztę. W 2008 Kapela została laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.


Muzycy:
Stanisław Ksyta (ur. 1943 w Woli Załężnej, gdzie mieszka) miał 7 lat, kiedy rozpoczął naukę gry na skrzypcach na prowizorycznym instrumencie skonstruowanym  pomocą ojca. Były to dwie cienkie deseczki przypominające kształtem skrzypce, a smyczek wykonany był z wygiętej w kształcie łuku gałęzi wierzbowej z naciągniętym końskim włosiem. Zainteresowania chłopca dostrzegł i docenił szwagier, który podarował mu swoje prawdziwe skrzypce i początkowo pomagał w strojeniu. W wieku 12 lat skrzypek-samouk, „słuchowiec", potrafił już grać łatwiejsze oberki, polki i walczyki, a
mając 13 lat zaczął muzykować na zabawach i weselach, zwykle w składzie: skrzypce, harmonia trzyrzędowa i bęben. Był rok 1963, kiedy trafił do wojska. Po powrocie w 1965 dołączył do Kapeli Zespołu „Opocznianka". Grał również w Kapelach Zespołów Folklorystycznych: „Tramblanka", „Sitowianka" i „Bukowianki". Równolegle grywał na weselach, z czasem jednak coraz rzadziej.
Julian Jarząb (ur. 1942 w Korytkowie, mieszka w Różannej) miał 10 lat, kiedy pod czujnym okiem ojca, skrzypka-samouka, rozpoczął naukę gry na harmonii trzyrzędowej. Mając 13 lat grywał już na potańcówkach i weselach do 1964 r. Po odbyciu służby wojskowej wstąpił do Kapeli Zespołu „Opocznianka". Podobnie jak Stanisław Ksyta, jednocześnie grywał na weselach. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Poza tym zajmuje go budowa ludowych instrumentów muzycznych - bębenków jednostronnych z brzękadłami.
Marian Pabianek (ur. 1962 w Drzewicy, mieszka w Sitowej) od 15 roku życia gra a harmonii guzikowej, akordeonie, bębnie ze stalką i perkusji. Na tych ostatnich grywał podczas wesel. Ponadto tańczył i śpiewał w Zespole „Sitowianki".

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook