Projekty
15.10.2006 - Widpust w Jaworniku - Święto wsi
Kulminacją nowego jawornickiego projektu i zarazem jego podsumowaniem będzie "widpust", czyli po łemkowsku odpust. Pustą dolinę ożywią występy artystyczne młodzieży szkolnej, kramy z ludowym rękodziełem, odbędą się degustacje tradycyjnych potraw, gry i zabawy integracyjne, jak również konkursy z wiedzy o kulturze, tradycji, historii regionu oraz tematyce przyrodniczej.

zoom Z historii Jawornika II
Projekt trwający od czerwca do końca listopada 2005 roku. Zorganizowany został przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, Orkiestrę św. Mikołaja z ACK UMCS "Chatka Żaka" oraz Zespół Szkół w Komańczy i Szkołę Podstawową w Wisłoku (wraz I klasą gimnazjum), a sfinansowany przez Fundacje PZU.

Z historii Jawornika I
Uczniowie z Zespołu Szkół w Rzepedzi oraz studenci z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie przez najbliższy weekend (4-6 marca 2005) będą wspólnie tropić ślady przeszłości, nieistniejącej dziś, łemkowskiej wsi Jawornik. W ten sposób rozpocznie się pierwszy etap realizacji projektu "Z historii Jawornika" finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu pilotowanego przez Polską Fundacja Dzieci i Młodzieży.

Pierwsze badania terenowe. 1996 rok.
Nasze badania etnograficzno-historyczne rozpoczęły się dość niefortunnie. Postanowiliśmy mianowicie znaleźć jeszcze starszy, pochodzący podobno z osiemnastego wieku cmentarz. Niestety, około dwie godziny spędziliśmy, przeszukując okolice "naszej" góry bezskutecznie. Stało się jasne, że do jego odnalezienia będzie konieczna opinia ekspertów, czyli po prostu ludzi, którzy w Jaworniku mieszkali.

© Design: Tatomyr 2005-2006